16 obserwujących
973 notki
2105k odsłon
  2592   7

Kolejne stany USA znoszą restrykcje i obowiązek noszenia maseczek, Biały Dom przerażony

W Los Angeles dopiero co zezwolono na otwarcie restauracji. Od razu ustawiły się przed nimi ogromne kolejki. Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
W Los Angeles dopiero co zezwolono na otwarcie restauracji. Od razu ustawiły się przed nimi ogromne kolejki. Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Gubernatorzy Teksasu i Missisipi ogłosili zniesienie restrykcji w ich stanach. Ich zdaniem liczba przypadków koronawirusa spada, szczepionek jest coraz więcej, więc pora otworzyć gospodarkę. Prezydent USA Joe Biden porównał ich do ludzi pierwotnych. 

We wtorek prezydent USA Joe Biden przedstawił w Białym Domu optymistyczną wizję najbliższych miesięcy zmagań z epidemią. Jak zapowiedział, do końca maja będzie wystarczająco szczepionek dla każdego dorosłego Amerykanina. Mówiąc o "światełku na końcu tunelu", apelował równocześnie, by nie tracić czujności, gdyż "zwycięstwo nie jest przesądzone".

Tego samego dnia gubernatorzy Teksasu i Missisipi, Greg Abbot i Tate Reeves, zapowiedzieli zniesienie większości restrykcji w swoich stanach i koniec z obowiązkiem noszenia maseczek w miejscach publicznych. Pierwszy z nich dokona tego 10 marca, a drugi jeszcze dziś. 

Wcześniej podobne decyzje podjęły stany Iowa i Montana - tam gubernatorzy znieśli na swoim terenie przepisy o obowiązku noszenia maseczek. 

Gubernatorzy przyznają, że Covid-19 nie został całkowicie wypleniony, ale uważają, że władze nie powinny już więcej nakazywać obywatelom jak mają się zachować. Wskazują też na konieczność pomocy gospodarce i przedsiębiorcom mocno dotkniętym trwającą od wielu miesięcy epidemią oraz ograniczeniami.

- Nadszedł czas, by otworzyć Teksas w 100 procentach - oświadczył Abbott, wskazując na spadki liczby infekcji i hospitalizacji oraz postępujący proces szczepień.


Taktyka zwalczania epidemii w Teksasie opierać się ma na odpowiedzialności mieszkańców, a nie zarządzeniach władz. - Rozporządzeniem wykonawczym stanowimy, że wszystkie biznesy i rodziny w Teksasie są wolne w decydowaniu o swoim losie - ogłosił gubernator.

Zbyt wielu Teksańczyków odsunięto od możliwości zatrudnienia. Zbyt wielu właścicieli małych firm miało trudności z opłaceniem rachunków. To musi się skończyć. Nadszedł czas, aby otworzyć Teksas w 100 proc. - stwierdził Abbot.

Podobną decyzję podjął Reeves, kolega Abbota z Partii Republikańskiej. - Liczba naszych hospitalizacji i przypadków (koronawirusa) gwałtownie spadła, a szczepionka jest szybko rozprowadzana. Nadszedł czas - napisał na Twitterze gubernator Mississippi.

Poinformował, że firmy zostaną otwarte. Nakaz zasłaniania nosa i ust będzie nadal obowiązywał w Missisipi w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, ale tylko w miejscach, gdzie nie będzie można zachować odpowiedniego dystansu społecznego.

Decyzje gubernatorów spowodowały frustrację w Białym Domu, który wzywa, by władze stanowe nie decydowały się na znoszenie ograniczeń. - Uważamy, że błędem jest zbyt wczesne znoszenie obostrzeń. Maseczki ratują wiele istnień ludzkich. Naprawdę mam nadzieję, że przedsiębiorstwa i mieszkańcy, burmistrzowie oraz hrabstwa w Teksasie to jeszcze raz przemyślą. Mam nadzieję, że gubernator to przemyśli - oznajmił doradca prezydenta Andy Slavitt.

Doktor Rochelle Walensky, dyrektor amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), ostrzegła, że wraz z rozprzestrzenianiem się nowych, bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa "możemy całkowicie stracić ciężko wypracowany postęp". - Naprawdę jestem zaniepokojona doniesieniami, że więcej stanów wycofuje środki ochrony zdrowia publicznego, które zaleciliśmy, by chronić ludzi przed Covid-19 - wyznała.

Pytany w Białym Domu o decyzje gubernatorów, prezydent Biden w ostrych słowach wyraził wzburzenie, uznając je za "duży błąd". "To neandertalskie myślenie" - powiedział.

- Mieszkańcy Missisipi nie potrzebują opiekunów. Uważam, że powinniśmy ufać Amerykanom, a nie ich obrażać - skomentował słowa prezydenta USA gubernator Reeves. 

ja

Lubię to! Skomentuj83 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości