16 obserwujących
1030 notek
2170k odsłon
  599   0

Szczepienia w firmach. Rząd podał termin i szczegóły

Punkt szczepień masowych w Rzeszowie. fot. PAP/Darek Delmanowicz
Punkt szczepień masowych w Rzeszowie. fot. PAP/Darek Delmanowicz

Akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Zastrzegł, że wszystko zależy od rzetelności i słowności koncernów produkujących szczepionki.

Jak podkreślił Gowin podczas konferencji prasowej ws. szczepień, istotne jest przede wszystkim włączenie do programu szczepień dużych i średnich firm. Rozmowy na temat realizacji szczepień w przedsiębiorstwach Gowin podsumował mówiąc, że "to było bardzo konkretne spotkanie, pełne precyzyjnie formułowanych pytań po stronie środowisk biznesowych".


Szczepienia w firmach od połowy maja


Minister zapowiedział, że akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja, jednak - jak podkreślił - wszystko zależy od rzetelności, słowności koncernów produkujących szczepionki. Dodał, że celem rządu jest, aby szczepienia w firmach przebiegały w sposób "maksymalnie bezpieczny, maksymalnie szybko i na maksymalnie liberalnych zasadach".

Wyjaśnił, że zainteresowane szczepieniami firmy zawierałyby umowy z podmiotami medycznymi uprawnionymi do przeprowadzania szczepień. Jego zdaniem dziś jest za wcześnie, żeby określić, jak duże będzie zainteresowanie programem po stronie biznesu.

- Ja mogę odpowiedzieć tylko szacunkowo, biorąc pod uwagę ilość pytań, które spływają do ministerstwa rozwoju, pracy i technologii - to zainteresowanie jest ogromne. Firmy reprezentowane na dzisiejszym spotkaniu zatrudniają ok. 2 mln pracowników, a jeszcze w tym tygodniu skonsultuję propozycje rządowe z Radą Przedsiębiorczości, która skupia osiem głównych organizacji pracodawców. A zatem ta pula potencjalnych adresatów jest wielomilionowa - powiedział.

Nie mniej niż 500 zaszczepionych


Dodał, że warunkiem postawionym przez rząd jest, aby firma przystępująca do akcji oferowała liczbą nie mniejszą niż 500 zaszczepionych. - Dostarczanie szczepionek, uruchamianie łączy internetowych itd. to przedsięwzięcie czasochłonne, skomplikowane. Dla sprawności i szybkiego tempa przeprowadzania akcji szczepień grupa 500 pracowników jest minimalna - powiedział.

Zaznaczył, że z ust ministra Michała Dworczyka uzyskał deklarację elastyczności w tej kwestii.

Zdaniem Gowina sprawa szczepień członków rodzin pracowników jest jednym z dylematów do rozstrzygnięcia. - Dojdziemy w tej sprawie do wspólnych uzgodnień (...); w ciągu najdalej dwóch tygodni wszystkie szczegóły będą dograne - zapowiedział.

Szczepienia w sąsiadujących firmach

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki zapowiedział, że ostateczne kryteria kwalifikacji firm do programu szczepień będą znane na początku przyszłego tygodnia. - Deklaracja otrzymana od ministra Michała Dworczyka mówi o 500 osobach. Jest otwarcie na to, żeby to było 500 osób w firmie, łącznie ze współpracownikami czy osobami niezbędnymi do funkcjonowania tej firmy - powiedział Witucki.

Jak dodał, w programie realizacji szczepień przez firmy stworzone zostaną możliwości łączenia przedsiębiorstw "nie tylko w ramach grupy kapitałowej, ale też jeśli są firmy obok siebie w budynku".

Pracownicy zagraniczni


Witucki powiedział, powołując się na zapewnienia Dworczyka, że wszyscy pracownicy zagraniczni legalnie przebywający w Polsce też mają być objęci szczepieniami. - To jest bardzo ważne, bo w wielu firmach to jest duża część personelu, i chodzi o to, aby to bezpieczeństwo było powszechne (...). Szczepienia w zakładach pracy oznaczają de facto wejście w czas uwolnienia szczepionki (...). To powoduje, że wtedy powstaje szansa na masowość tych szczepień. Dla naszego bezpieczeństwa, dla naszych biznesów ta masowość jest krytyczna, powszechna dostępność jest krytyczna - ocenił.

Prezydent Konfederacji Lewiatan poinformował, że pracodawcy uzyskali deklaracje, iż będą z nimi prowadzone konsultacje dotyczące konkretnych procedur, jak zorganizować system, aby uruchomić go jak najszybciej. Z drugiej strony będą też prowadzone pilotaże, aby proces ten był jak najbardziej przyjazny dla pracowników i firm.

- Mam nadzieję, że w ciągu dwóch najbliższych tygodni będziemy mieli już przygotowane procedury i zostaną tylko wolumeny - poinformował.

Postulaty przedsiębiorców

Lewiatan sformułował 10 postulatów w sprawie szczepień w zakładach pracy. Proponuje jak najszybsze ogłoszenie i skonsultowanie przez rząd szczegółowych procedur i wytycznych. Aby wykorzystanie zakładów pracy w procesie szczepień dało najlepsze efekty, konieczne jest rozpoczęcie programu szczepień w firmach już na początku maja.

Wskazał też na odejście od kalendarza szczepień uzależnionego od roku urodzenia, umożliwienie organizacji szczepień grupom kapitałowym, odejście od limitu 500 pracowników i umożliwienie pracodawcom szczepienia całego środowiska kontaktów społecznych wokół firmy - umożliwienie szczepień także rodzin pracowników, dostawców, usługodawców, innych kontrahentów oraz pracowników outsourcowanych.

Jednym z postulatów jest umożliwienie organizowania wspólnych punktów szczepień dla swoich pracowników przez kilku pracodawców (np. w specjalnych strefach ekonomicznych), a innym umożliwienie wyboru rodzaju szczepionki (producenta) oraz faktyczne zapewnienie dostępu do wszystkich rodzajów szczepionek.

Zaproponowano pilne powołanie zespołu roboczego, który przygotuje potrzebne rozwiązania oraz będzie monitorował wdrożenie procesu szczepień w firmach. - Przedsiębiorstwa już przygotowane do realizacji procesu szczepień powinny mieć możliwość organizacji pilotaży, aby lepiej zorganizować ten proces na masową skalę - postuluje Konfederacja Lewiatan.

Podczas konferencji wicepremier Gowin pytany był m.in. o losy unijnego Funduszu Odbudowy, czy ustawa w tej sprawie ma szanse pojawić się na rządzie w tym tygodniu i kiedy trafi do Sejmu.

- Jeszcze nie ma rozstrzygnięcia, czy ta ustawa będzie procedowana na obecnym, jutrzejszym posiedzeniu rządu. Ale jeżeli chodzi o ten etap rządowy, jestem spokojny. Może się oczywiście zdarzyć, nawet spodziewam się, że się zdarzy, że ministrowie reprezentujący Solidarną Polskę zgłoszą zdanie odrębne. Ale zdanie odrębne nie wstrzymuje dalszej procedury - mówił.

Dodał, że problemy rozpoczną się na etapie parlamentarnym. - Dzisiaj wiemy, że duża część środowisk opozycyjnych zapowiada głosowanie przeciwko temu projektowi, z różnych zresztą powodów - powiedział. - Uważam, że w tej sprawie warto rozmawiać, i w tym tygodniu będę osobiście przekonywał za tym projektem wielu liderów partii opozycyjnych - wskazał.

KJ

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości