Robot dezynfekując w siedzibie Miejskiego Centrum Medycznego im. dr Karola Jonschera w Łodzi. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Robot dezynfekując w siedzibie Miejskiego Centrum Medycznego im. dr Karola Jonschera w Łodzi. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Co ze zdrowiem Polaków po pandemii? Korona-raport

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 105

Resort zdrowia będzie wprowadzał rozwiązania, które mają pozwolić na nadrabianie deficytu zdrowotnego po pandemii – zapewnił szef tego resortu Adam Niedzielski. 

Zapowiedział program profilaktyki dla osób 40 plus i „zdjęcie limityzacji w zakresie świadczenia usług zdrowotnych”.

Niedzielski został zapytany we wtorek przez portal Rp.pl o zapowiadany przez rząd program profilaktyki dla osób, które przeszły COVID-19.

„Rehabilitacja postcovidowa to bardzo ważny element w odbudowie zdrowia Polaków” – zapewnił Niedzielski. Poinformował, że te działania zostały już „skonkretyzowane” przez NFZ w zakresie rehabilitacji stacjonarnej: w uzdrowiskach, szpitalach i w innych „miejscach, gdzie pacjenci mogą spędzić więcej czasu”.

Poinformował też, że jego resort, gdy obecna fala zachorowań już trochę opadnie, chce wprowadzić dwa dodatkowe rozwiązania. Pierwsze to „profilaktyka skierowana do osób 40 plus”. „Chcemy wprowadzić bilans zdrowia postpandemiczny, żeby każda osoba w wieku powyżej czterdziestu lat mogła przeprowadzić bilans badań” – stwierdził. Zapowiedział, że takie badania będą powszechne, będą mogły być przeprowadzone w dowolnym miejscu, a rząd będzie zachęcał osoby w tej kategorii wiekowej do zrobienia takich badań.

Jako kolejne rozwiązanie zapowiedział „zdjęcie limityzacji w zakresie świadczenia usług zdrowotnych”. „Ma to przyspieszyć wykonywanie świadczeń, które są zaległe, ale przede wszystkim nadrabianie deficytu zdrowotnego, który siłą rzeczy pojawia się po pandemii”– zapowiedział.

Zakażenia i zgony – 13 IV 2021

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 13 227 osób, najwięcej przypadków wykryto na Mazowszu – 1766 i na Śląsku – 1666. Zmarło 644 chorych z COVID-19 – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (1766), śląskiego (1666), dolnośląskiego (1276), wielkopolskiego (1184), małopolskiego (1080), łódzkiego (1073), lubelskiego (817), kujawsko-pomorskiego (758), pomorskiego (614), zachodniopomorskiego (543), podkarpackiego (525), warmińsko-mazurskiego (490), świętokrzyskiego (487), lubuskiego (295), podlaskiego (264) i z opolskiego (214).

Resort przekazał, że w informacjach o 175 zakażeniach nie podano adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

Ministerstwo poinformowało ponadto, że na COVID-19 zmarło 216 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 428 osób. Łącznie to 644 zgony.

Od początku epidemii badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 2 599 850 osób z których 59 126 zmarło. 

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości