17 obserwujących
1038 notek
2186k odsłon
  791   0

Wysoka liczba zgonów i chorych w szpitalach. "Na optymizm możemy sobie pozwolić"

Mobilny punkt pobrań wymazów do badań pod kątem zakażenia Covid-19 przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, fot. PAP/Mateusz Marek
Mobilny punkt pobrań wymazów do badań pod kątem zakażenia Covid-19 przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, fot. PAP/Mateusz Marek

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 9 246 osób, najwięcej przypadków wykryto na Śląsku – 1307 i na Mazowszu – 1248. Zmarło 601 chorych z COVID-19 – to najnowszy bilans, o którym informuje Ministerstwo Zdrowia.

Najnowszy bilans zakażeń koronawirusem

Nowe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (1307), mazowieckiego (1248), wielkopolskiego (885), dolnośląskiego (864), łódzkiego (713), małopolskiego (630), lubelskiego (587), kujawsko-pomorskiego (545), zachodniopomorskiego (490), pomorskiego (417), świętokrzyskiego (321), warmińsko-mazurskiego (306), podkarpackiego (266), opolskiego (208), lubuskiego (174), podlaskiego (142).

Resort podał, że 143 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 164 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 437 osób.

W szpitalach przebywa 31 938 chorych z COVID-19, a 3287 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało Ministerstwo Zdrowia. 

Wiceminister: Wychodzimy z trzeciej fali epidemii

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który był gościem Polsat News, zapytany, czy znając najnowsze dane dotyczące nowych przypadków zakażenia koronawirusem można sobie pozwolić na optymizm, odparł, że "na optymizm na pewno możemy sobie pozwolić". - Ten trend w ostatnich dniach jest trendem dobrym - dodał.

- Mam nadzieję, że to ostatnia prosta wyjścia z tej trzeciej fali epidemii i trend zmniejszenia się liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem utrzyma się - powiedział wiceszef MZ.

Wiceszef MZ zaznaczył, że nie liczby dotyczące nowych zakażeń go niepokoją, ale liczba osób przebywających w szpitalach. - To jest ponad 31 tys. osób, to naprawdę jest bardzo dużo - zaznaczył wiceszef MZ.

- Bardzo niepokojącym faktem jest to, że ponad 3 tys. osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii, czyli są to osoby najczęściej podłączone do respiratora, czyli to są te osoby, które także najczęściej, niestety, umierają - powiedział Kraska.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej zwrócił uwagę, że zauważalny jest " bardzo delikatny" trend spadkowy jeśli chodzi o liczbę zajętych łóżek covidowych i respiratorowych.

Sytuacja w szpitalach nadal jest trudna

- W ciągu ostatniego tygodnia liczba zajętych łóżek spadła nam o blisko 2 tys. 700, ale mówimy dziś o obłożeniu łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów covidowych na poziomie 69,5 proc. Czyli 69,5 proc łóżek covidowych jest nadal zajętych - wskazał Andrusiewicz.

Dodał, że spadek zajętości łóżek w ostatnim tygodniu wyniósł 8-9 proc. "To nadal nie są duże spadki" - zaznaczył.

- Jeżeli popatrzymy z kolei na łóżka respiratorowe, to tutaj te spadki są jeszcze mniej zauważalne, bo dzisiaj zajętych łóżek respiratorowych mamy na poziomie 71,5 proc., co świadczy, o tym że w ostatnich dniach ten spadek jest rzędu 2 proc - wskazał Andrusiewicz.

Dodał, że jest także kilka województw, które notują 80-procentową zajętość respiratorów . - To obok Śląska jest województwo mazowieckie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie - wymienił.

Zaznaczył, że województwo podkarpackie jest przykładem regionu, który ma jeden z najniższych wskaźników zachorowań przy jednoczesnej dużej liczbie zajętych respiratorów.

Od początku epidemii badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 2 704 571 osób, z których 62 734 zmarły. Wyzdrowiało dotąd 2 354 652 zakażonych.

ja

Lubię to! Skomentuj61 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości