Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Fot. PAP/Paweł Supernak
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Fot. PAP/Paweł Supernak

Gdzie i od kiedy punkty szczepień powszechnych w Warszawie?

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

14 maja będziemy mogli otworzyć w Warszawie cztery punkty szczepień powszechnych– mówił w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski na Stadionie Legii, gdzie powstanie największy z punktów szczepień. 

To olbrzymie wyzwanie organizacyjne i logistyczne – podkreślała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

Warszawa Szczepi

Prezydent Warszawy podkreślał podczas konferencji zorganizowanej na Stadionie Legii, że Warszawa już od wielu tygodni jest gotowa do przyspieszenia procesu szczepień. Przypomniał, że miesiąc temu rządzący zwrócili się do samorządów o zorganizowanie punktów szczepień powszechnych, a w odpowiedzi na to, miasto przygotowało program „Warszawa Szczepi”.

 – Byliśmy gotowi otworzyć 13 takich punktów i szczepić nawet 80 tys. osób tygodniowo – mówił Trzaskowski. – Niestety dowiedzieliśmy się z konferencji pana premiera (Mateusza Morawieckiego), że ten program będzie opóźniony – wyjaśnił. Zaznaczył, że mimo tego, miasto przygotowywało się dalej szczepień powszechnych, m.in. rekrutowało ludzi i dokonywało zakupu niezbędnego sprzętu.

– Wygląda na to, że będziemy mogli otworzyć cztery punkty szczepień powszechnych 14 maja – poinformował Trzaskowski. Wyraził przy tym nadzieję, że ta data nie ulegnie zmianie i rządzący będą w stanie dostarczyć odpowiednią liczbę szczepionek, aby program „Warszawa Szczepi” mógł się rozpocząć.

– Jeśli ten program się rozkręci, być może uda się szczepić nawet 60 tys. warszawianek i warszawiaków tygodniowo – zapowiedział. Dopytywany przez dziennikarzy, przyznał, że miasto bardzo ostrożnie wypowiada się na temat planowanych szczepień, ponieważ są zależne one od harmonogramu dostaw szczepionek. – Rządzący takiego szczegółowego harmonogramu jeszcze nie przedstawili – przypomniał.

Gdzie punkty szczepień?

Prezydent poinformował jednocześnie, że największy spośród czterech szykowanych do otwarcia punktów szczepień powszechnych, będzie zorganizowany na Stadionie Legii (przy ul. Łazienkowskiej 3).

Pozostałe trzy punkty powstaną na Białołęce (w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. Strumykowej 21), Targówku (w hali sportowej OSiR Targówek przy ul. Ossowskiego 25) i w Wawrze (w Wawerskim Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1).


Ponadto, miasto uruchomiło także stronę internetową https://www.warszawaszczepi.pl/, gdzie można znaleźć wszelkie informacje na temat szczepień w stolicy. Znajdują się tam także formularze aplikacyjne dla personelu medycznego, jak również przekierowania do stron, gdzie można dokonać rejestracji na szczepienie. Od 14 maja w stolicy uruchomiona będzie również specjalna linia autobusowa kursująca z centrum do punktu szczepień.

Największy punkt przy Legii

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska, odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej polityki zdrowotnej, wyjaśniła na konferencji, jak będą zorganizowane punkty. Największy z nich, który powstanie na stadionie Legii, będzie mieścić aż 30 stanowisk do szczepień. Punkt zostanie podzielony na trzy strefy. Pierwsza strefa – przeznaczona będzie do rejestracji pacjentów, w drugiej - znajdować się będą stanowiska do szczepień, natomiast trzecia strefa – służąca do obserwacji medycznej pacjentów, którzy zostali już zaszczepieni - będzie zorganizowana na trybunach.

– To olbrzymie wyzwanie organizacyjne i logistyczne – mówiła wiceprezydent opisując proces organizacji punktów szczepień. Poinformowała jednocześnie, że już w najbliższą sobotę rozpoczną się montaże boksów do szczepień w punktach na Tarchominie i Białołęce. – Na stadionie Legii montaże rozpoczną się od 2 maja – dodała.

Podkreśliła także, że miasto dokonało już zakupów niezbędnych do uruchomienia tych czterech punktów, m.in. boksów, wyposażenia, mebli, komputerów, sprzętu i aparatury medycznej. – To wszystko mamy już zorganizowane, podobnie jak personel – mówiła. Zaznaczyła jednak, że miasto wciąż zaprasza do współpracy kadrę medyczną, ponieważ chce rozwijać potencjał pozostałych 59 punktów szczepień, działających w placówkach medycznych podległych miastu.

– Dzisiaj szczepimy około 2 tys. osób tygodniowo, a moglibyśmy szczepić nawet 15 tys. tygodniowo – wyliczyła. Wskazała przy tym, przeszkodą jest brak szczepionek. – Jeżeli pojawi się więcej szczepionek do 14 maja, jesteśmy gotowi na zwiększanie potencjału szczepień naszych 59 punktów szczepień – zapowiedziała.

Jak dodała, miasto jest także gotowe wydłużyć godziny szczepień. – Planujemy szczepienia przez 10 godzin siedem dni w tygodniu, ale jeżeli będą szczepionki i będzie taka możliwość, to w niektórych punktach planujemy również białe noce i szczepienia 24 godziny na dobę – zapowiedziała.

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości