Personel medyczny oraz pacjenci z koronawirusem na oddziale intensywnej terapii OIT Szpitala Modułowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, fot. PAP/Mateusz Marek
Personel medyczny oraz pacjenci z koronawirusem na oddziale intensywnej terapii OIT Szpitala Modułowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, fot. PAP/Mateusz Marek

64 proc. Polaków wciąż boi się koronawirusa. Najnowsze dane o zakażeniach i zgonach

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 102

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 10 858 kolejnych osób. Zmarło 539 chorych z COVID-19 – podało Ministerstwo Zdrowia. Z badania CBOS wynika, że odsetek osób obawiających się zakażenia koronawirusem nie maleje w stosunku do marca, tylko wzrósł.

Najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia

Nowe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (1736), mazowieckiego (1345), wielkopolskiego (1216), dolnośląskiego (1179), małopolskiego (908), łódzkiego (746), pomorskiego (537), zachodniopomorskiego (521), lubelskiego (475),kujawsko-pomorskiego (469), podkarpackiego (333), świętokrzyskiego (320), opolskiego (293), warmińsko-mazurskiego (271), lubuskiego (251), podlaskiego (167).

Resort przekazał, że w 91 danych o zakażeniach nie podano adresu. Informacje te uzupełni inspekcja sanitarna.

Na COVID-19 zmarło 149 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 390 chorych. Łącznie to 539 zgonów. W szpitalach przebywa 28 994 chorych z COVID-19, a 3223 z nich jest podłączonych do respiratorów. 

Od początku epidemii badania potwierdziły zakażenie u 2 742 122 osób, z których 64 707 zmarło. Wyzdrowiało dotąd 2 401 457 zakażonych. 

Wciąż boimy się zakażenia

64 proc. Polaków boi się zakażenia koronawirusem - wynika z badania CBOS przeprowadzono w pierwszej połowie kwietnia. 

CBOS wskazuje, że badanie było realizowane w okresie spadającej, ale wciąż wysokiej liczby rejestrowanych zakażeń SARS-CoV-2. Duża liczba zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach stanowiła znaczne obciążenie dla systemu ochrony zdrowia. Efektem trzeciej fali zachorowań była także duża liczba zgonów z powodu COVID-19.

Badanie pokazało, że odsetek osób obawiających się zakażenia koronawirusem nie maleje w stosunku do marca, tylko wzrósł. W pierwszej połowie kwietnia zakażenia koronawirusem bało się 64 proc. respondentów, w tym 23 proc. podało, że bardzo się boi, a 41 proc, że trochę się boi. Zakażenia nie boi się 35 proc. respondentów, w tym 21 proc. raczej się nie boi, a 14 proc. w ogóle się nie boi.

W pierwszej połowie marca zakażenia się bało 61 proc. badanych, w tym 22 proc. bało się bardzo, a 39 proc. bało się trochę. 38 proc. podało, że nie boi się, w tym 21 proc., że raczej się nie boi, a 17 proc., że w ogóle się nie boi.

Jak podaje CBOS poziom obaw przed zarażeniem się różnicuje przede wszystkim wiek badanych. Zakażenia obawiają się przede wszystkim starsi respondenci – mający co najmniej 65 lat oraz w wieku od 55 do 64 lat. Najrzadziej obawy przed zakażeniem wyrażają najmłodsi – boi się mniej niż połowa ankietowanych poniżej 25 roku życia i nieco ponad połowa mających od 25 do 34 lat.

Wśród osób, które już się zaszczepiły przeciw COVID-19 (przynajmniej jedną dawką), poziom obaw przed zarażeniem się nadal pozostaje wysoki – ogółem boi się 72 proc. z nich, w tym 34 proc. boi się bardzo.

Co myślimy o restrykcjach i obostrzeniach

Badani proszeni byli też o ocenę obowiązujących ograniczeń. 43 proc. ankietowanych uważa, że uważa obowiązujące obecnie ograniczenia i restrykcje za odpowiednie do sytuacji. 35 uważa, że są one zbyt duże, a 14 proc., że zbyt małe.

Stosunek do obowiązujących restrykcji i ograniczeń zależy w głównej mierze od wieku i związanych z nim obaw przez zarażeniem się koronawirusem. Im starsi respondenci, tym częściej uważają istniejące obostrzenia za adekwatne do sytuacji. Opinie takie dominują wśród osób w wieku od 55 do 64 lat i starszych. Przekonanie, że wprowadzone ograniczenia są zbyt daleko idące, wyraża natomiast ponad połowa osób poniżej 35 roku życia.

Stosunek do obowiązujących obostrzeń określa poziom obaw przez zakażeniem koronawirusem. Im silniejsze obawy w tym względzie, tym częstsza akceptacja istniejących ograniczeń i tym częstsze przekonanie, że są one zbyt małe.

Adekwatność istniejących ograniczeń do sytuacji stosunkowo dobrze oceniają badani deklarujący prawicowe poglądy polityczne. W elektoratach przekonanie to podzielają głównie wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Zwolennicy pozostałych ugrupowań są z reguły bardziej podzieleni w opiniach. Wyjątek stanowi elektorat Konfederacji, dość jednoznacznie określający obowiązujące obostrzenia jako nadmierne.

Badanie przeprowadzono od 8 do 18 kwietnia 2021 roku w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 1131 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. 

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości