Strzyżaki - latające kleszcze. Przenoszą boreliozę i inne choroby

Ukąszenie przez strzyżaka jest bolesne.
Ukąszenie przez strzyżaka jest bolesne.
Strzyżak jeleni, zwany potocznie latającym kleszczem, może być nosicielem groźnych dla ludzi chorób. Jego ukąszenie jest niezwykle bolesne, dlatego powinniśmy zachować szczególną uwagę.

Latające kleszcze szczególnie niebezpieczne dla człowieka

Strzyżak jeleni, inaczej też strzyżak sarni lub latający kleszcz to jadowity rodzaj muchówki. Przypominający z wyglądu kleszcza ze skrzydłami strzyżak ma brunatny kolor i potrafi osiągać nawet do 0,5 cm wielkości.

Strzyżaki zamieszkują głównie lasy i żywią się niczym innym jak krwią jeleni, saren, łosi lub innych zwierząt występujących w polskich lasach. Wbijają się bardzo mocno w skórę, przez co ukąszenie latającego kleszcza potrafi być niezwykle bolesne i może pozostawić na ciele człowieka spory ślad.

Strzyżak i kleszcz - porównanie
Strzyżak i kleszcz - porównanie.

Strzyżaki groźniejsze niż kleszcze

W przeciwieństwie do zwykłego kleszcza, strzyżak jeleni bardzo często atakuje chmarami. Owady wplątują się we włosy i mogą wejść np. do uszu, nosa czy nawet pod powieki. Ślady po ugryzieniach mogą zostać na ciele nawet kilka tygodni.

Ukąszenia strzyżaków sarnich mogą być bardzo niebezpieczne dla alergików i tak samo jak kleszcze – mogą być nosicielami groźnych dla ludzi chorób takich jak anaplazmoza czy też borelioza.

Objawy ukąszenia przez strzyżaka

Latające kleszcze obsiadają nawet całymi chmarami, a ich ukąszenie jest bardzo bolesne. Wielkość strzyżaków sprawia, że w łatwy sposób mogą wejść do uszu, nosa, czy pod powiekę. Dzięki nóżkom z haczykami na końcach, czepiają się w skórę głowy, między włosy, przez co trudno jest je wypleść. Kiedy przyczepią się do swojego żywiciela, tracą skrzydła i zaczynają wypijać jego krew.

Gdzie można je spotkać latające kleszcze?

Strzyżaki występują na terenie całego kraju dość licznie. Zamieszkują lasy i ich skraje. Pojawiają się najczęściej od czerwca do września, ale jeśli jesień jest ciepła i bezdeszczowa, mogą grasować nawet do października czy listopada.

Strzyżaki pasożytują na leśnych zwierzętach takich jak łosie, borsuki czy sarny i jelenie. Wgryzają się w ich skórę, odrzucają skrzydełka i wypijają krew. Na ludzi czają się przede wszystkim w okolicy ścieżek wydeptanych przez zwierzęta.

KJ

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości