Lek Elenium na zaburzenia lękowe wycofany z aptek

fot. Pixabay
fot. Pixabay
Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał wycofanie z obrotu jednej serii leku przeciwlękowego Elenium. Powodem wycofania było wykrycie wady jakościowej.

Zgodnie z decyzją GIF z dnia 7 grudnia 2021 r. lek został wycofany z obrotu na terenie całego kraju. Przyjęcie szkodliwej partii może skutkować problemami zdrowotnymi.

O jaki lek dokładnie chodzi?

Elenium to lek działający uspokajająco i przeciwlękowo. Preparat jest wskazany do stosowania w doraźnym, krótkotrwałym leczeniu objawów: zespołów lękowych różnego pochodzenia, zespołów lękowych z zaburzeniami snu, ostrego zespołu odstawienia alkoholu, zwiększonego napięcia mięśniowego o różnej etiologii.

Chodzi o Elenium (Chlordiazepoxidum) 5 mg, 20 tabletek drażowanych, numer serii: 50120, termin ważności: 12.2023

Podmiot odpowiedzialny za produkcję: TARCHOMIŃSKIE ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE „POLFA” S.A. z siedzibą w Warszawie.

Dlaczego lek wycofano?

Do GIF wpłynęło zgłoszenie wady jakościowej wymienionego wyżej produktu leczniczego Elenium. Stwierdzono wynik poza specyfikacją w programie ciągłego badania stabilności w warunkach normalnych, po 18 miesiącach sezonowania dla parametru: stopień uwalniania substancji czynnej (Chlordiazepoxidum).

Elenium stosuje się krótkotrwale (od 2 do 4 tygodni). Z danych serwisu KtoMaLek.pl wynika, że co miesiąc w Polsce sprzedaje się około 600-700 opakowań leku Elenium w dawce 5 mg. W październiku pacjenci wykupili w aptekach przeszło 750 opakowań tego leku.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości