Niepozorny wiesiołek potrafi wiele

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Wiesiołek to jedna z najcenniejszych roślin leczniczych. W Polsce najlepiej znany jest wiesiołek dwuletni. Rośnie niemal wszędzie, a jego walory prozdrowotne są bardzo szerokie - od poprawy samopoczucia, po działanie przeciwnowotworowe.

Pochodzi z Ameryki Północnej, a w Europie pojawił się na początku XVII wieku. Jest rośliną dwuletnią, kwitnącą od czerwca do sierpnia. Występuje głównie w siedliskach ruderalnych; na brzegach rzek, przydrożach a także nasypach kolejowych. Posiada żółte kwiaty o silnym, przyjemnym zapachu. Wykorzystywany jest jako roślina lecznicza i ozdobna. Olej z wiesiołka służy także do wyrobu kremów, balsamów czy pomadek do ust.

W ziołolecznictwie przez lata używano wszystkich części rośliny, a więc liści, nasion oraz korzenia. Ziele zawiera w swoim składzie kauczuk, garbniki, różne kwasy organiczne i flawonoidy. Współczesna medycyna stosuje przede wszystkim olej uzyskiwany z nasion. Zawiera on cenne substancje, ważne dla naszego zdrowia.

Do najważniejszych należą wielonienasycone kwasy tłuszczowe: kwas linolenowy oraz GLA, czyli kwas gamma-linolenowy. Oba zaliczane są do grupy omega-6. Obok nich znajdziemy kwas oleinowy, palmitynowy i stearynowy. Warto dodać, że w oleju znajdują się też enzymy, fitosterole, aminokwasy siarkowe, tryptofan, witamina E, a także składniki mineralne - selen, cynk, wapń, magnez.

Zawarty w nasionach kwas GLA obniża ciśnienie krwi, a także poziom cholesterolu. Spożywanie oleju wspiera więc działanie układu krążenia, a dodatkowo ogranicza ryzyko zawału, udaru, miażdżycy czy choroby wieńcowej. Wiesiołkowy olej dobrze sprawdza się również w chorobach reumatycznych. Łagodzi bóle stawów, zapobiega ich stanom zapalnym i przyspiesza gojenie się uszkodzonych więzadeł.

Obecne w roślinie kwasy tłuszczowe, a także magnez, łagodzą bóle menstruacyjne. Mają też duży wpływ na utrzymanie właściwego stanu hormonalnego. Tym samym ograniczają dyskomfort przedmiesiączkowy, a w okresie menopauzy świetnie przeciwdziałają uderzeniom gorąca. W czasie owulacji zwiększają wydzielanie śluzu, czym mogą ułatwiać zajście w ciążę. Wspomniane kwasy korzystnie oddziałują także na układ odpornościowy - zwłaszcza w czasie sezonowych infekcji - a nawet przeciwdziałają astmie. Co więcej, poprawiają koncentrację, pamięć i wydolność umysłową. Redukują stres, łagodzą napięcie i poprawiają samopoczucie.

Wiesiołek przyspiesza proces trawienia, a czasem także pomaga zwalczyć nadmiar tkanki tłuszczowej. Wspiera wątrobę i jest dobrym lekarstwem na bóle brzucha, stany zapalne jelit a także biegunki. Świetnie radzi sobie z chorobami skóry, jak trądzik, łuszczyca, egzema czy atopowe zapalenie skóry. Wykazano także, że GLA niszczy komórki nowotworowe odpowiedzialne za raka piersi.

Wiesiołek dostępny jest w formie oleju, kapsułek a także gotowych maseczek na twarz. Jest dobrym dodatkiem do potraw - dresingów i wielu sałatek. Sprawdza się jako herbata. Wystarczy wsypać do szklanki łyżeczkę nasion lub ziela, zalać wrzątkiem i pić po 10-15 minutach.

(WA)

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości