Polscy uczniowie noszą przeładowane plecaki, fot. Flickr
Polscy uczniowie noszą przeładowane plecaki, fot. Flickr

Polscy uczniowie noszą zbyt ciężkie tornistry

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

NIK alarmuje: uczniowie nadal noszą zbyt ciężkie tornistry i plecaki, dlatego, że nie mogą zostawić książek i zeszytów w szkole. Tymczasem nadmierne obciążanie pleców dziecka może prowadzić do wad postawy.

Naczelna Izba Kontroli skontrolowała - od  kwietnia do lipca 2016 r. - 60 szkół publicznych w sześciu województwach: kujawsko-pomorskim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. Ankietowała także  prawie 7 tys. spośród 19 tys. szkół z terenu całej Polski.

Na zlecenie NIK Sanepid zważył tornistry i plecaki 19,7 tys. uczniów we wszystkich skontrolowanych szkołach. Okazało się, że waga blisko połowy tornistrów (45 proc.) przekraczała zalecany ciężar, czyli 10 proc. masy ciała ucznia (w niemal 9 proc. przekraczała 15 proc. masy ciała). W skrajnym przypadku plecak ucznia ważył prawie połowę jego masy ciała. Gdyby zrobić porównanie, to teczka do pracy dorosłego mężczyzny ważyłaby ok. 35 kg.

image
(źródło nik.gov.pl)


Zbyt ciężki tornister czy plecak może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skolioza. Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Skutki wad postawy, nabyte w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku (zwyrodnienie, ból kręgosłupa i stawów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych).

1 września 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dot. tego, że szkoły powinny zapewnić uczniom możliwość pozostawienia części podręczników i przyborów szkolnych, co umożliwi zmniejszenie wagi plecaka, a co za tym idzie, odciążenie kręgosłupa dziecka. Raport NIK pokazuje, że w większości przypadków tego nie robią. Niewiele placówek zapewnia uczniom szafki.

Na wagę tornistra nie składa się tylko ciężar podręczników i zeszytów, ale także przybory szkolne, drugie śniadanie oraz dodatkowe niepotrzebne przedmioty, które uczniowie, zwłaszcza młodsi, lubią wkładać do tornistrów, a które stanowią dodatkowe obciążenie (gry, zabawki, albumy z naklejkami, itp.). Rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska apeluje do rodziców, by regularnie sprawdzali, co ich dzieci noszą w plecakach szkolnych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących stanu zdrowia ludności Polski w 2004 r. odsetek dzieci w wieku 0-14 lat, u których odnotowano przewlekłe choroby kręgosłupa wynosił 1,2%, natomiast w 2009 r. odnotowano wzrost o 0,3%.

źródło: NIK, Sanepid
ja

Zobacz także:

Polskie dzieci są mniej sprawne fizycznie


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości