Blog
Salon24 Zdrowie
Salon24 Zdrowie
5 obserwujących 293 notki 233654 odsłony
Salon24 Zdrowie, 2 kwietnia 2017 r.

Detoks na wiosnę. Jak oczyścić organizm z toksyn po zimie

696 4 0 A A A
Oczyszczenie organizmu pozwoli w pełni cieszyć się wiosennym czasem
Oczyszczenie organizmu pozwoli w pełni cieszyć się wiosennym czasem

Najmodniejszymi sposobami na detoks na tę wiosnę są dieta owocowa-warzywna, aktywność fizyczna i kuracje ziołowe. 

Dzisiejszy świat zalany jest śmieciowym jedzeniem. Kolorowe opakowania zachęcają do kupowania produktów pełnych polepszaczy, spulchniaczy,barwników, konserwantów. Jednak każdy organizm, nawet ten osoby dbającej o zdrową dietę, potrzebuje zmian i nowej energii na wiosnę.

Kuracja warzywno-owocowa

Dieta została opracowana przez dr Ewę Dąbrowską. Kuracja odtruwa organizm i wspomaga jego własne mechanizmy samoleczące. Można ją określić jako "leczniczy post", gdyż pierwszym jej etapem jest głodówka (spożywanie w niewielkich ilościach warzyw i owoców). Drugim etapem jest zdrowe odżywianie, której polega na spożywaniu produktów nisko przetworzonych, typowych dla naszej szerokości geograficznej.

Głodówka ma za zadanie uruchomienie trawienia wewnętrznego, tzw. endogennego,dzięki odstawieniu pokarmów budulcowych i wysokoenergetycznych – białka, tłuszczów, węglowodanów szybko wchłanialnych. Dlatego też organizm pozbywa się bezwartościowych złogów, zdegenerowanych tkanek, bo wykorzystuje je jako źródło energii. I tak najpierw zaczyna trawić nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zbędne komórki: schorowane, zniszczone, zmutowane i takie, w których skumulowane są toksyny i metale ciężkie. Dodatkowo dieta oparta na warzywach i owocach, czyli produktach bogatych w naturalne przeciwutleniacze wspomaga procesy naprawcze oraz działa oczyszczająco, uzdrawiająco i odmładzająco na wszystkie komórki ciała.

Dr Dąbrowska jest zdania, że spożywając przetworzone i pełne chemii produkty jelita stają się nieszczelne i przepuszczają cząsteczki trawionego jedzenia, „zatykając” system immunologiczny, który przestaje rozpoznawać zagrożenia, zwłaszcza te rozwijające się latami: miażdżycę, nowotwory, zwyrodnienia stawów. Terapia warzywno-owocowa uszczelnia jelita dzięki temu, że zmienia się jego mikroflora.

Ruch to podstawa

Wraz z przyjściem wiosny temperatura na zewnątrz wzrasta. Można zatem uprawiać więcej sportu na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze, rolkach, wrotkach, jogging - to tylko niektóre z możliwości. Ruch pobudza organizm do samooczyszczania. Chodzi o odpowiedni wzrost tętna pobudzający układ krążenia. Ci, którzy do tej pory nie uprawiali sportu powinni zacząć od lekkich aktywności, np. wysiąść z autobusu wcześniej i przespacerować dwa, trzy przystanki do domu, chodzić na długie spacery w weekendy, nie podjeżdżać po drobne zakupy samochodem.

Kuracja ziołowa

Obecnie dużym zainteresowanie ciszą się naturalne metody wspomagania organizmu wykorzystujące ekstrakty ziołowe. Fitoterapia jest doskonała alternatywą dla syntetycznych dodatków i nafaszerowanych chemią suplementów diety. Nierzadko sprawdzona i odpowiednio dobrana terapia ziołowa jest znacznie skuteczniejsza niż kuracje z użyciem farmaceutyków.  Oprócz działania leczniczego i oczyszczającego, w wielu przypadkach podczas fitoterapii obserwuje się silne działanie wspomagajace pracę układu odpornościowego.. Po procesie diagnostycznym, doświadczony terapeuta układa z komponentów ziołowych wyprofilowaną kurację oczyszczającą organizm.

Na czym powinna być oparta wiosenna dieta (dzień dobry TVN/x-news)


źródło: x-news, ewadabrowska.pl, labvita.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Tematy w dziale Rozmaitości