Aplikacja na smartfona pozwala wykryć arytmię serca

Niektóre aplikacje na smarfony pomagają w chorobach serca, fot. Flickr
Niektóre aplikacje na smarfony pomagają w chorobach serca, fot. Flickr

Bezpłatne aplikacje na smartfony pozwalają monitorować zaburzenia rytmu serca i wcześniej je wykrywać. Dzięki nim można zdiagnozować arytmię czy grożące udarem mózgu migotanie przedsionków.

Na migotanie przedsionków cierpi co najmniej 600-700 tys. Polaków.  Jednym z najgroźniejszych powikłań tej przypadłości jest niedokrwienny udar mózgu. Migotanie przedsionków odpowiada za 25-30 proc. takich udarów. Inne groźne powikłania tej arytmii to zawał, niewydolność serca i zaburzenia poznawcze, nazywane mini udarem.

Migotanie przedsionków to bardzo szybka i nieskoordynowana praca przedsionków mięśnia sercowego, które się wtedy prawie nie kurczą. Skutkiem tego jest zaleganie znajdującej się w nich krwi, w której mogą powstać skrzepliny. Jeśli skrzepliny przedostaną się do krwiobiegu, z prądem krwi mogą dotrzeć do tętnic mózgowych, zatkać i je wywołać niedokrwienie mózgu, czyli udar. Ta arytmia zwiększa ryzyko tych udarów aż pięciokrotnie, są one szczególnie niebezpieczne, bo aż 61 proc. dotkniętych nimi osób umiera w ciągu roku.

Objawami migotania przedsionków są osłabienie i zmęczenie, kołatanie serca, zawroty głowy, omdlenie, niepokój i lęk. Trzeba wtedy zmierzyć tętno. U niektórych osób arytmia ta nie wywołuje odczuwalnych dolegliwości, jest to tzw. nieme migotanie przedsionków. U tych osób udar może być pierwszym objawem migotania.

W monitorowaniu choroby pomocne mogą być bezpłatne aplikacje na smartfona. Są to np. Heart Rate Plus, Instant Heart Rate, Runtastic Heart Rate Monitor. Dostępne są na razie tylko głównie w języku angielskim, ale Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zapowiedziało przygotowanie polskich wersji.

Badanie przebiega prosto. Po uruchomieniu aplikacji wystarczy przyłożyć palec do obiektywu aparatu fotograficznego i flesza, oraz przytrzymać go przez kilkanaście sekund. Smartfon rejestruje zmianę koloru palca, jaką wywołuje w naczyniach krwionośnych każde uderzenie mięśnia sercowego. Poza pulsem na bieżąco pokazywany jest graficzny zapis rytmu serca, czy jest on prawidłowy i miarowy. Możliwa jest również archiwizacja uzyskanych danych. Aplikacje tego typu dostępne są na różne systemu operacyjne smartfonów, głównie Android oraz iOS.

Lista rekomendowanych aplikacji jest dostępna na stronie internetowej www.arytmiagroziudarem.pl opracowanej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Są tam również autoryzowane informacje o migotaniu przedsionków, w tym np., jakiego należy przestrzegać stylu życia.

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości