Blog
Salon24 Zdrowie
Salon24 Zdrowie
5 obserwujących 293 notki 233654 odsłony
Salon24 Zdrowie, 16 maja 2017 r.

Choroby przyzębia przyczyną wielu poważnych chorób

459 9 0 A A A

Problemy z przyzębiem zwiększają ryzyko chorób płuc, cukrzycy, udaru mózgu, chorób serca i przedwczesnego porodu - przypominają eksperci.

Tymczasem choroby przyzębia są w Polsce częstsze niż w większości krajów Europy. Badania przeprowadzone w dużych i małych miastach wykazały, że stan przyzębia Polaków w grupie wiekowej 35-44 lata należy do najgorszych w Europie – tylko 1 proc. nie ma objawów stanu zapalnego, za to 16 proc. wymaga kompleksowego leczenia, przy czym szczególnie zły stan przyzębia cechuje warszawiaków.

W grupie 65-74 lata nie odbiegamy od europejskiej średniej, jeśli chodzi o stan przyzębia, ale samych zębów mamy mniej (średnio 13,7 zęba, najwięcej u mężczyzn z dużych miast). Odsetek bezzębia sięga 28,9 proc. Stomatolodzy zaznaczają, że starsze pokolenie niewiele wie o właściwej dbałości o jamę ustną.

Jak wynika z badań, liczba utraconych zębów koreluje z podwyższonym ryzykiem zawału serca.

Istnieje też związek między chorobami przyzębia a cukrzycą – chorzy na cukrzycę częściej mają kłopoty z przyzębiem, a chore przyzębie sprzyja cukrzycy. Dowiodły tego badania przeprowadzone w z udziałem ponad 200 chorych na cukrzycę typu II.

Eksperci przypominają, że nieumycie zębów przez trzy kolejne dni wywołuje stan zapalny dziąseł. 

Szczególnie skuteczne w czyszczeniu zębów są szczoteczki elektryczne oraz pasty zawierając stabilizowany fluorek cyny (który zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego oraz chroni szkliwo). Bardzo ważne jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych – najlepiej specjalną szczoteczką międzyzębową lub nitką dentystyczną. 

źródło: PAP

BG

Co zrobić, aby mieć białe zęby? (wideo Dzień Dobry TVN/x-news)


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Tematy w dziale Rozmaitości