Blog
Salon24 Zdrowie
Salon24 Zdrowie
5 obserwujących 316 notek 249496 odsłon
Salon24 Zdrowie, 9 lipca 2017 r.

Przemęczenie i choroby zaburzają życie seksualne

800 9 0 A A A
Przemęczenie i stres negatywnie wpływają na życie seksualne. Fot. Pixabay
Przemęczenie i stres negatywnie wpływają na życie seksualne. Fot. Pixabay

Przemęczenie, przepracowanie i schorzenia przewlekłe wpływają negatywnie na aktywność seksualną. Problemy z nią ma coraz więcej Polaków - wynika z najnowszych badań.

57 proc. Polek i 42 proc. Polaków wskazuje na długotrwały spadek zainteresowania seksem, przy czym u mężczyzn pojawia się on najczęściej w 46. roku życia, a u kobiet – zaraz po czterdziestce. Najczęstszym powodem - poza starzeniem się - jest  przepracowanie i przemęczenie. Wskazuje to 34 proc. Polaków i 29 proc. Polek.

Aktywność seksualna Polaków spadła w ostatnich 10 latach. W 1997 r. 86 proc. badanych uprawiało seks w ostatnim roku, podczas gdy w 2017 r. – 76 proc. Wyniki sondażu przeprowadzonego przez firmę IQS w grudniu 2016 r i styczniu 2017 r. przedstawił prof. Zbigniew Izdebski podczas X Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu Seksualnym, która odbyła się w sobotę w Lubniewicach w woj. lubuskim w ramach pierwszego Festiwalu Michaliny Wisłockiej.

20 proc. ankietowanych kobiet twierdziło, że spadek zainteresowania seksem związany jest ze złym stanem zdrowia, a 23 proc. wskazywało na trudności w związku. Jednocześnie 39 proc. mężczyzn przyznało się do kłopotów z erekcją w ostatnich czterech tygodniach (u 16 proc. były one zawsze lub prawie zawsze).

Tymczasem im większe wykazujemy zadowolenie z życia i zdrowie ogólne, tym większa jest nasza sprawność seksualna – podkreśla prof. Izdebski. Sprawności seksualnej sprzyjają odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Z badania „Seksualność Polaków 2017” prof. Izdebskiego i Polpharmy wynika, że 40 proc. respondentów zauważyło u siebie spadek zainteresowania seksem, a co piąty przyznał, że cierpi na zaburzenia potrzeb seksualnych. Co trzecia osoba zgodziła się ze stwierdzeniem, że mężczyzna, który ma problemy z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji, nie jest uznawany za w pełni wartościowego. Jednocześnie 58 proc. mężczyzn i 62 proc. kobiet przyznaje, że zaburzenia erekcji można skutecznie leczyć.

Spadek zainteresowania seksem - poza przemęczeniem i przepracowaniem - jest związany z tym, że co czwarty Polak odczuwa jakieś zaburzenia psychiczne. - Utrata pożądania seksualnego jest swego rodzaju reakcją obronną naszego organizmu, polegająca na wyłączeniu niektórych aktywności, żeby przetrwać kryzys – tłumaczył prof. Bohdan Wasilewski, dyr. Instytutu Psychosomatycznego w Warszawie.

Na pogorszenie aktywności seksualnej wpływają też schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe, na które cierpi coraz więcej Polaków - zwrócił uwagę dr Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zobacz też: Pokrzywa jak viagra

źródło: PAP

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Tematy w dziale Rozmaitości