Olejek rycynowy przyspiesza wzrost włosów, poprawia stan cery. Fot. Pixabay
Olejek rycynowy przyspiesza wzrost włosów, poprawia stan cery. Fot. Pixabay

Olejek rycynowy – właściwości i zastosowanie oleju z rącznika pospolitego

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Olejek rycynowy pochodzi z nasion rącznika pospolitego. Uzyskany w wyniku tłoczenia na zimno płyn posiada właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Wchodzi w skład wielu kosmetyków, przyspiesza wzrost włosów, poprawia stan cery (zwłaszcza tłustej i trądzikowej) oraz jest naturalnym środkiem na zaparcia. 

Olejek rycynowy ma charakterystyczny, ledwo wyczuwalny orzechowy zapach, złotą barwę i bardzo gęstą konsystencję. Należy przechowywać go w ciemnych szklanych buteleczkach w chłodnym miejscu. Światło słoneczne pozbawia go właściwości i przyspiesza jełczenie. 

Właściwości olejku rycynowego

Olej rycynowy charakteryzuje mała waga cząsteczkowa, co oznacza, że bardzo szybko wchłania się w skórę. Jego skład jest najbardziej zbliżony do ludzkiego sebum (łoju), dlatego znakomicie oczyszcza i tonizuje naskórek. Jest olejem bazowym do OCM (Oil Cleansing Method, olejowanie skóry) oraz skutecznym i tanim środkiem wzmacniającym rzęsy, brwi i włosy. Ze względu na dużą gęstość, warto rozcieńczać go innym olejkiem lub wodą. Włosy po kuracji olejkiem z rącznika pospolitego stają się grubsze, szybciej rosną i delikatnie ciemnieją. To samo dzieje się z brwiami i rzęsami. Wmasowany w skórę głowy dokładnie ją oczyszcza i wspomaga leczenie łupieżu. 

Olej rycynowy jest też doskonały do zmiękczania mocno zrogowaciałej, a nawet pękającej skóry, np. pięt czy łokci. Regularne i systematyczne stosowanie olejku w widoczny sposób wygładza zmarszczki, działa antybakteryjnie i rozjaśniająco. 

Stosowanie doustne olejku rycynowego nie jest zalecane u kobiet w ciąży, podczas miesiączki oraz u osób, które stosują diety redukcyjne. Długotrwałe spożywanie go w celach przeczyszczających może prowadzić do zaburzenia równowagi mikroflory układu pokarmowego oraz zaparć. 

Ile kosztuje olejek rycynowy?

Olejek rycynowy jest środkiem bardzo tanim i łatwym w użyciu. Buteleczka tego naturalnego kosmetyku kosztuje w aptece około 10 zł. W sklepach zielarskich jest dostępny w wersji bio w cenach oscylujących w granicach 20-45 zł. 

Jak stosować olejek rycynowy?

Na suchą skórę pięt lub kolan można zastosować okład z oleju rycynowego i kremu dla dzieci. Założenie takiego opatrunku na noc natychmiast zmiękczy i poprawi stan problematycznych miejsc. 

Podczas stosowania oleju rycynowego na rzęsy najlepiej nanosić go czystą szczoteczką do maskary. Należy uważać, by olej nie dostał się do oczu, ponieważ może podrażnić spojówki. 

Olej rycynowy jest znakomity do ssania. W tym celu niewielką ilość oleju (1 łyżeczkę) trzyma się w ustach przez 15-20 minut, co jakiś czas przeciskając go przez zęby. Olej miesza się ze śliną i staje się rzadszy. Wówczas nie wolno go połykać, a po zakończonym płukaniu należy wypluć, przepłukać usta ciepłą wodą i wyszorować zęby czystą szczoteczką. Metoda ta przynosi wiele korzyści zdrowotnych, do których należą m.in.: oczyszczenie organizmu, wybielenie zębów, polepszenie trawienia oraz stanu cery, usunięcie kamienia nazębnego. 

Nacieranie olejem rycynowym stłuczeń oraz bolących stawów uśmierza dolegliwości, poprawia ruchomość i działa rozgrzewająco. 

Efekty działania naturalnych kosmetyków są widoczne tylko, gdy pielęgnacja jest prowadzona systematycznie, przez minimum 3-4 tygodnie. 

Olejek rycynowy w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym – castor oil

Olejek rycynowy występuje w składzie wielu kosmetyków pod nazwą castor oil. Wykorzystywany jest do produkcji mydeł, szminek, balsamów, odżywek do włosów i paznokci oraz szamponów. Wiele leków przeciwtrądzikowych, do zwalczania infekcji grzybiczych (szczególnie układu moczowo-płciowego), wspomagających leczenie nowotworów oraz zakażeń wirusem HIV również zawiera olejek rycynowy. 

JJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Zobacz galerię zdjęć:

Kwiat rącznika pospolitego. Fot. Pixabay
Kwiat rącznika pospolitego. Fot. Pixabay

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości