Wakacyjne wyjazdy wiążą się z większym ryzykiem zachorowania. Fot. Pixabay
Wakacyjne wyjazdy wiążą się z większym ryzykiem zachorowania. Fot. Pixabay

Chorowanie na wyjazdach – najczęstsze dolegliwości i kontuzje, objawy i ich

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Wakacyjny wyjazd wiąże się z podwyższonym ryzykiem chorób, przede wszystkim zatruć pokarmowych. Inne częste problemy to oparzenia słoneczne, a także otarcia, złamania i skaleczenia. Warto mieć ze sobą podróżną apteczkę.

Ryzyko zachorowania w czasie wakacyjnej podróży wzrasta wraz z nagłą zmianą trybu życia. Osoby pracujące w biurze, wyjeżdżając na wakacje, bardzo często zmieniają dotychczasowy rytm dnia, a także sposób żywienia. Powinny liczyć się one z tym, że ich układ odpornościowy może nie podołać, czego naturalną konsekwencją będzie większa podatność na zakażenia bakteryjne i wirusowe. Dodatkowo jedzenie w przydrożnych barach i nieznanych knajpkach niesie ryzyko zatrucia nieświeżą żywnością. Aktywny wypoczynek wiąże się natomiast z ryzykiem kontuzji. 

Choroby na wakacjach – jak sobie z nimi radzić?

Bardzo częstą chorobą, towarzyszącą różnego typu wyjazdom i wycieczkom, jest przeziębienie, czyli wirusowa choroba, objawiająca się kaszlem, bólem gardła oraz podwyższoną temperaturą ciała. Dlatego warto na wszelki wypadek mieć w apteczce podróżnej leki, łagodzące objawy tej choroby. W związku z tym, że na wakacjach próbuje się wielu różnych potraw, często niewiadomego pochodzenia, bardzo łatwo o zatrucie pokarmowe.  Głównym objawem tego stanu chorobowego jest ból brzucha oraz biegunka. W przypadku wystąpienia symptomów zatrucia należy pamiętać o uzupełnianiu płynów i stosować środki, uzupełniające zawartość witamin i substancji mineralnych w organizmie.  

Zapobieganie i leczenie poparzeń słonecznych

Wyjazdy wakacyjne, bez względu na docelowe miejsce podróży, obarczone są ryzykiem wystąpienia poparzeń słonecznych. Najlepszą opcją jest zapobieganie im, poprzez stosowanie preparatów z filtrem o wysokim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Jeśli mimo to pojawi się bolesne zaczerwienienie na skórze, spowodowane opalaniem i poparzeniem słonecznym, najlepszym rozwiązaniem jest użycie panthenolu w sprayu. Przynosi on natychmiastowe ukojenie, łagodzi podrażnienia oraz przyczynia się do przyśpieszenia procesów regeneracji skóry. Dobrze sprawdzą się również naturalne sposoby, przede wszystkim okłady z jogurtu, cebuli czy z zielonej herbaty. Dobrze działa również kąpiel w zimnej wodzie. 

Najczęstsze kontuzje na wyjazdach

Przy pakowaniu się warto do podróżnej apteczki zabrać również plastry, maści i tabletki łagodzące objawy otarć i skaleczeń. Na otarcia stóp dobre są plastry żelowe. Takie kontuzje zdarzają się szczególnie często podczas wycieczek w góry. Na aktywne wyjazdy warto mieć również przy sobie bandaż oraz opaskę usztywniającą, która przyda się także na wypadek wystąpienia poważniejszych urazów, np. złamań.

Zobacz też: Wakacyjna apteczka - co zabrać na wyjazd?


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości