Przetwory sa cennym źródłem witamin. Fot. Pixabay
Przetwory sa cennym źródłem witamin. Fot. Pixabay

Zachowaj witaminy warzyw i owoców na zimę

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Zimą - z powodu diety uboższej w witaminy - u wielu osób dochodzi do spadku odporności i pogorszenia stanu zdrowia. Dobrym sposobem na uzupełnienie witamin w codziennej diecie jest jedzenie przetworów oraz zamrożonych lub suszonych owoców i warzyw.

W celach profilaktycznych z końcem lata warto przygotować smaczne, domowe przetwory, kierując się kilkoma zasadami pozwalającymi na zachowanie cennych witamin z warzyw i owoców. 

Mrożone warzywa i owoce

Urozmaicona i właściwie zbilansowana dieta dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów pozwala na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia przez cały rok. Organizm człowieka na największe niedobory witaminowe jest narażony w okresie zimowym, w którym brakuje świeżych warzyw i owoców. Zachowanie cennych witamin jest możliwe dzięki przygotowaniu przetworów. Za najlepszą metodę przechowywania warzyw i owoców uznaje się zamrażanie, które hamuje procesy biochemiczne zachodzące w produktach żywnościowych oraz rozwój drobnoustrojów zapobiegając stratom cennych witamin.

Mrożone owoce, takie jak truskawki, jagody oraz wiśnie zawierają witaminę C oraz polifenole roślinne należące do antyoksydantów w ilości bardzo zbliżonej do świeżych owoców. Mrożonki najlepiej jest przechowywać w temperaturze –18 stopni Celsjusza. Taka wartość temperatury uniemożliwia rozwój wszystkich drobnoustrojów, czyli bakterii, drożdży oraz pleśni, podczas gdy temperatura –10 stopni hamuje jedynie bakterie. Ważnymi czynnikami mającymi wpływ na jakość mrożonek jest sposób ich przygotowania, zachowanie stałej temperatury podczas ich przechowywania oraz właściwie rozmrożenie produktu.

Trwałość mrożonek przedłuża blanszowanie wykonane przed zamrożeniem warzyw. Polega ono na zanurzeniu produktu w wodzie osiągającej temperaturę 80-100 stopni Celsjusza na pół minuty lub dłużej. Owoców nie poddaje się blanszowaniu. Wystarczy je starannie umyć, osuszyć, a następnie zamrozić w całości lub rozdrobnione. Zaleca się również wypestkowanie owoców przed zamrożeniem. 

Suszone przetwory na zimę

Na zachowanie witamin w warzywach i owocach pozwala również ich suszenie. Szczególnie smaczną i zdrową przekąską są suszone jabłka, śliwki oraz morele. Proces suszenia prowadzi do pozbycia się około 80-90% wody zawartej w owocach i warzywach, co uniemożliwia zachodzenie niekorzystnych zmian w produktach. Ta metoda utrwalania warzyw i owoców pozwala na zachowanie wielu witamin (A, z grupy B, E), błonnika pokarmowego oraz minerałów (potasu, żelaza i magnezu). Suszeniu można poddawać większość warzyw i owoców za wyjątkiem tych o bardzo dużej zawartości wody (np. ogórki) oraz bogatych w witaminę C (porzeczki, maliny, truskawki), która jest tracona w takcie tego procesu. 

Kiszone przetwory na zimę

Zima jest sezonem na jedzenie smacznych przetworów kiszonych, takich jak kapusta i ogórki. Proces kiszenia zachodzi na drodze fermentacji mlekowej. Otrzymywane produkty korzystnie wpływają na układ trawienny, regulują pracę przewodu pokarmowego oraz odbudowują mikroflorę bakteryjną w jelitach zapewniając jej równowagę. Kiszenie pozwala na zachowanie wartościowych składników warzyw. Pod jego wpływem dochodzi do zwiększenia zawartości w produktach witamin z grupy B. W celu zapobiegania nadmiernej utracie witaminy C, przetworów nie należy zbyt długo pasteryzować. 


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości