Kadr z filmu o profilaktyce zdrowia, fot. YouTube
Kadr z filmu o profilaktyce zdrowia, fot. YouTube

„Ciesz się końskim zdrowiem” – nowy spot Ministerstwa Zdrowia

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 21

Ministerstwo Zdrowia wypuściło kolejny spot mający zachęcić do zdrowego trybu życia. Tym razem bohaterem filmiku jest człowiek z głową konia, a adresatem młodzież.

Po kampanii z króliczkami zachęcającej do prokreacji, tym razem Ministerstwo Zdrowia namawia ludzi młodych do odwiedzania lekarzy i robienia badań profilaktycznych. Hasłem nowej kampanii jest „Dbaj o siebie i ciesz się końskim zdrowiem”.

Spot przedstawia postać z głową konia, która nawiązując do znanego określenia „mieć końskie zdrowie”,  stara się przekonać młodych ludzi do tego, żeby bardziej zadbali o zdrowie, odwiedzili lekarza rodzinnego i poddali się badaniom profilaktycznym. Zaczyna się od stwierdzenia: „lepiej być zdrowym niż niezdrowym”.

 


- Chcemy w ten niekonwencjonalny sposób namówić młodych dorosłych do tego, żeby zmienili styl życia, byli bardziej aktywni fizycznie, ograniczyli spożycie alkoholu i nie palili papierosów – podkreślił wiceminister zdrowia Piotr Gryza. Dodał, że młodzi na ogół nie dbają o swoje zdrowie, sądząc, że na razie nie grożą im żadne choroby.

Zobacz także: Badania profilaktyczne mogą uratować życie

Dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych powiedział, że po sporządzeniu bilansu zdrowia osiemnastolatka, ludzie młodzi przez okres 15-20 lat znikają z systemu opieki zdrowotnej, bo nie wykonują badań kontrolnych i nie odwiedzają lekarza medycyny rodzinnej. Pojawiają się dopiero wtedy, kiedy zaczynają chorować, często na schorzenia, którym można było zapobiec.

Dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie prof. Tomasz Hryniewiecki powiedział, że na nadciśnienie choruje około 10 proc. osiemnastolatków, którzy na ogół o tym nie wiedzą, bo się nie badają. Wielu młodych ludzi nie wie też, że ma alergię. Dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie alarmował, że kaszel, świszczący oddech i duszności mogą być objawem astmy oskrzelowej, a nie zwykłego przeziębienia.

Prof. Piotr Jankowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przekonywał, że nasze zdrowie w 80 proc. zależy od stylu życia, a jedynie w 20 proc. od tego, jakie mamy geny. Im wcześniej zaczniemy dbać o zdrowie, tym rzadziej będziemy chorować i dłużej żyć. Zdaniem specjalisty ważna jest jakakolwiek aktywność fizyczna, byle była uprawiana regularnie.

Natomiast dietetyk kliniczny Hanna Stolińska-Fiedorowicz powiedziała, że najważniejsza dla naszego zdrowia jest codzienna dieta, od której zależy ono w 70 proc. - Najczęstszy błąd, jaki popełniamy, polega na tym, że nie jemy śniadania, a wieczorem opróżniamy całą lodówkę. Niestety, młodzi ludzie kierują się głównie smakiem, piją dużo słodzonych napojów i często sięgają po słodycze. Nie myślą o tym, co będzie w przyszłości – dodała.

Kampania edukacyjna „Profilaktyka, Człowieku” adresowana do ludzi w wieku 18-35 lat. Realizowana jest w ramach programu „Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu” ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014 oraz budżetu państwa. Szczegóły kampanii, a także spot promocyjny, można zobaczyć na stronie internetowej www.profilaktykaczłowieku.pl

Zobacz także: Piękni dwudziestoletni też się muszą badać

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



 


 


 


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości