Mleko spożywane w umiarkowanych ilościach - nie szkodzi, fot. Pixabay
Mleko spożywane w umiarkowanych ilościach - nie szkodzi, fot. Pixabay

"Zdrowy nabiał" - nowa aplikacja, która odczarowuje mity na temat mleka

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 15

Polska Izba Mleka przygotowała aplikację mobilną, która ma zachęcić do zdrowego stylu życia oraz do spożywania produktów mlecznych. "Zdrowy nabiał" jest dostępna bezpłatnie, na telefony z systemem Android oraz IOS.

Aplikacja umożliwia sprawdzenie prawidłowości wagi ciała względem wieku i płci (wskaźnik BMI) dla umiarkowanej aktywności fizycznej. Kolejną funkcjonalnością jest wykazanie ilości składników spożywczych w prostych, jak i złożonych posiłkach oraz procentowego spełnienia dziennego zapotrzebowania na nie przez organizm. Aplikacja zawiera intuicyjne menu, a ilości produktów mierzone „domowymi miarami” np. za pomocą łyżeczki czy w postaci plasterków. - To sprawia, że skomponowanie posiłku jest bardzo łatwe i szybkie - zachęca Polska Izba Mleka.

Dzięki aplikacji można sprawdzić:  zawartość kalorii, białka, tłuszczów, węglowodanów i witamin oraz minerałów w posiłku; jakie produkty warto stosować w zdrowej diecie, jakie posiłki można wprowadzić do diety.  Po wskazaniu procentowego dziennego zapotrzebowania organizmu na dane składniki żywieniowe aplikacja zaproponuje zbilansowane menu na śniadanie, obiad i kolację z uwzględnieniem mleka i produktów mlecznych.

Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia codziennie powinno się spożywać 3-4 porcje nabiału, w tym mleka. Z badań konsumenckich wynika, że spożywamy dość dużo produktów mlecznych, choć nie samego mleka. Wśród nabiału przodują sery, twarożki, jogurty. Dla Polaków przy zakupie produktów mlecznych większe znaczenie niż przy wyborze innych produktów ma to, czy kupowany towar spełnia normy dietetyczne i jaka jest jego receptura oraz pochodzenie.

Może Cię zainteresuje: Tradycyjny sposób na dobry sen – kubek gorącego mleka – ma naukowe uzasadnienie

Internet jest pełen mitów na temat nabiału. Według rozpowszechnianych opinii mleko powoduje "zaśluzowanie" organizmu przez co zmniejsza jego odporność. Ponadto źle wchłania wapń i powoduje problemy gastryczne. Tymczasem jedynie osoby z nietolerancją laktozy lub z chorobami typu zapalenie jelit nie powinny pić mleka i jego produktów. Pozostałym spożywane w umiarkowanych ilościach - nie szkodzi. Przeczytaj też, komu mleko może szkodzić.

Zawarte w mleku łatwo przyswajalne białko i wapń wpływają na prawidłową mineralizację kości, są konieczne do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Jeśli ktoś zatem nie lubi mleka, powinien jeść żółte sery. Niedobory wapnia mogą prowadzić do nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej, zniekształceń kości, nieprawidłowej pracy serca oraz zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego. Jeśli ktoś nie toleruje mleka słodkiego, może z powodzeniem spożywać mleczne napoje fermentowane, jak np. kefir czy maślanka.

Projekt „zdrowy nabiał – aplikacja mobilna” jest odpowiedzią na trendy w żywieniu polskiego konsumenta oraz czarny PR skierowany przeciw produktom nabiałowym - podkreśla Polska Izba Mleka.

Projekt został sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

źródło: PAP, vitalia.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości