Chodzenie po schodach to darmowy i skuteczny trening, fot. Pixabay
Chodzenie po schodach to darmowy i skuteczny trening, fot. Pixabay

Wchodzenie po schodach spala kalorie. Co daje chodzenie po schodach?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Nie każdy ma czas i pieniądze, aby korzystać z siłowni czy innych form sportu. Lekarze zatem rekomendują regularne chodzenie po schodach jako bezpłatny i prosty sposób na poprawę zdrowia.

Chodzenie po schodach umożliwia jednocześnie trening oporowy i aerobowy. Pomaga przy tym spalić tkankę tłuszczową, poprawia profil lipidowy i obniża ryzyko osteoporozy. Regularne chodzenie po schodach to dobry sposób na poprawę pracy układu sercowo-naczyniowego, w tym na obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia krwi oraz na wzmocnienie mięśni nóg, a zwłaszcza mięśni pośladkowych.

Zobacz też: Plan zdrowego odżywiania - jak rozplanować 5 zdrowych posiłków dziennie?

Wchodzenie po schodach na 4 piętro - czy warto?

Najlepiej zacząć od kilku pięter. Na trzecie czy czwarte spokojnie można wejść bez korzystania z windy. W przypadku zadyszki i przyspieszonego bicia serca należy odpocząć lub resztę trasy pokonać windą. Potem stopniowo można zwiększać liczbę pięter. Narzucenie sobie zbyt ostrego tempa na początek, jeśli nie byliśmy wcześniej aktywni, może zaowocować bólem kolan.  Żeby uniknąć tych dolegliwości, powinniśmy chodzić po schodach jak najczęściej, od najmłodszych lat.

Ile kalorii spala wchodzenie po schodach?

Najwięcej kalorii spala wysiłek interwałowy - trzy piętra wbiegamy bardzo szybko, a następnie idziemy kolejne dwa powoli. Jeśli chcemy uruchomić spalanie tkanki tłuszczowej, to powinniśmy iść miarowym krokiem, za to przez więcej pięter. Chód po schodach umiarkowanym tempem to około 400-500 kcal na godzinę.

Jak prawidłowo wchodzić po schodach?

Pamiętajmy, aby stawiać na schodach całą stopę, a nie tylko palce, inaczej niepotrzebnie nadwyrężymy mięśnie łydek. Jeśli schody są wystarczająco szerokie, schodzimy też całą stopą. Kilkukrotne wchodzenie na najwyższe piętro wieżowca w ciągu dnia to już duży wysiłek i wyczynowy trening. Stosują go osoby przygotowujące się do tzw. tower running, czyli biegania po schodach na czas.

Co daje chodzenie po schodach?

Chodzenie po schodach działa profilaktycznie, zwiększa odporność, wzmacnia kości, wydłuża życie. W czasie umiarkowanego wysiłku wytwarzana jest serotonina - hormon szczęścia. Taka aktywność Zalecane jest zwłaszcza dla pań po menopauzie. Skuteczność takiego treningu opisuje międzynarodowy zespół naukowców na łamach wydawanego przez NAMS pisma „Menopause”. Wystarczy jedynie 30 minut chodzenia po schodach w ciągu tygodnia, aby zwiększyć sprawność krążeniowo-oddechową.

W badaniu wzięły udział koreańskie kobiety, które już przeszły menopauzę. Ich trening polegał na pokonywaniu 192 schodów od dwóch do pięciu razy dziennie. Po zakończeniu eksperymentu stwierdzono, że trening doprowadził do zmniejszenia groźnego stwardnienia tętnic i ciśnienia krwi u kobiet z nadciśnieniem, a także do poprawy siły mięśni nóg.

O zaletach wchodzenia i schodzenia świadczą też sprzęty w siłowniach, na których możemy imitować ten ruch - znajdziemy tam steppery i maszyny schody.

źródło: PAP nauka, gazeta.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


















 


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości