W starszym wieku też można być dobrym kierowcą, fot. Pixabay
W starszym wieku też można być dobrym kierowcą, fot. Pixabay

Senior za kółkiem - jak cieszyć się bezpieczną jazdą samochodem

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 39

Choć z wiekiem obniża się nasza sprawność fizyczna i psychiczna, są sposoby na to, aby ograniczyć związane z tym zagrożenia i móc bezpiecznie podróżować autem po sześćdziesiątce.

Z badań wynika, że największe niebezpieczeństwo na drodze stwarzają dwie grupy kierowców: najmłodsi oraz najstarsi. Tych pierwszych cechuje zbytnia brawura, u tych drugich mamy do czynienia m.in. z zaburzeniami uwagi i spostrzegania. Obecnie co dziesiąty wypadek drogowy w Polsce powodują kierowcy po 60.

Według statystyk seniorzy są narażeni na większą śmiertelność związaną z wypadkami drogowymi. Cechuje ich zwiększona podatność na obrażenia i wyższy poziom błędów popełnianych przez nich w decyzjach dotyczących ruchu drogowego.

Do wypadków kierowców mających powyżej 55 lat przyczyniają się m.in.: gorsze funkcjonowanie zmysłów (wzroku i słuchu), zawężenie pola widzenia, gorsze widzenie w warunkach słabszej widoczności, problem z oceną odległości, spadek czasu reakcji i pogorszenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dużo zależy również m.in. od sprawności intelektualnej i stabilności emocjonalnej.

- Osłabienie refleksu i sprawności psychofizycznej negatywnie wpływają na umiejętność trafnej oceny sytuacji na drodze, podejmowanie związanych z tym decyzji oraz ich właściwe wykonanie, a są to trzy kluczowe elementy z perspektywy bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi ekspert Andrzej Markowski.

W przypadku seniorów dochodzi jeszcze czynnik związany z przyjmowaniem leków. Różnego rodzaju używki, medykamenty, suplementy diety i inne potencjalnie szkodliwe substancje wpływają, często bardzo negatywnie, na zdolność kierowania pojazdem. Dlatego w razie wątpliwości osoby starsze powinny poradzić się w tej sprawie lekarza. Mogą też skorzystać z okresowych badań lekarskich i psychologicznych oceniających zdolność do prowadzenia pojazdu. Takie badania, znane pod hasłem „psychotechnika dla kierowców zawodowych” nie są drogie, a mogą uratować życie.

Z drugiej strony seniorzy za kółkiem poruszają się bezpieczniej. Dobrze znają przepisy, mają długie doświadczenie w kierowaniu pojazdem, dostosowują prędkość do warunków atmosferycznych i stanu technicznego pojazdu. Rzadko używają czynników rozpraszających, czyli głośnej muzyki czy rozmowy przez telefon w trakcie jazdy.

Oto rekomendacje ekspertów dla kierowców seniorów, odnośnie tego jak mogą zwiększyć swój komfort, pewność siebie i bezpieczeństwo w ruchu drogowym:

  • Poddawaj się okresowym badaniom oceniającym zdolność do kierowania pojazdami
  • Trenuj umiejętności kierowania pojazdem, np. przez kursy i jazdy doszkalające
  • Unikaj skrętów i zawracania na skrzyżowaniach bez sygnalizacji świetlnej
  • Unikaj jazdy z dużą prędkością
  • Unikaj jazdy w godzinach szczytu, przy dużym natężeniu ruchu
  • Unikaj jazdy po zmroku i w warunkach ograniczonej widoczności
  • Korzystaj z urządzeń wspomagających kierowanie pojazdem np. czujniki cofania, kontrola trzymania się pasa, etc.

Można się spodziewać, że coraz więcej krajów w Europie będzie wprowadzać specjalne przepisy prawa drogowego dedykowane seniorom. Według prognoz demograficznych w 2050 roku około 50 proc. populacji UE będą stanowić osoby w wieku ponad 50 lat. Starzenie się społeczeństwa dotyczy także Polski. Już dziś 22 proc. Polaków to osoby powyżej 60. roku życia, a kierowcy mający więcej niż 50 lat to obecnie najszybciej rosnąca grupa kierowców w naszym kraju.

Więcej praktycznych informacji i porad dedykowanych kierowcom-seniorom można znaleźć na specjalnej stronie internetowej stworzonej przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego: seniornadrodze.pl.

źródło: Serwis Zdrowie

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości