Ministerstwo Zdrowia uruchamia specjalny program dla pacjentów.
Ministerstwo Zdrowia uruchamia specjalny program dla pacjentów.

Będą darmowe badania nowotworowe. Ministerstwo Zdrowia przeznaczy miliony dla pacjentów

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Program resortu zdrowia skierowany jest dla 250 tys. osób ze wszystkich województw. Praktyki lekarskie i badania z wykryciem dziedzicznej choroby raka mają kosztować rząd ok. 18 mln złotych.

W II kwartale wyłonione zostaną szpitale i instytutu, które będą przeprowadzać darmowe diagnozy dla osób w wieku aktywności zawodowej. W programie Ministerstwa Zdrowia wezmą udział rodziny z wysokim ryzykiem zachorowania na dziedziczne nowotwory złośliwe, ale nie tylko. Propozycja dotyczy również kobiet, które mają za sobą badania genetyczne na dziedzicznego raka piersi i jajnika, oraz wszystkich z zespołem nowotworu jelita grubego.

Koszt rewolucyjnego pomysłu rządu to ok. 18 mln złotych. Do dyspozycji pacjentów będą praktyki lekarskie - od 6 do 18 z każdego województwa. Dokładna liczba praktyk zostanie określona, gdy zamknie się lista chętnych na darmowe badania nowotworowe. Głównymi założeniami programu Ministerstwa Zdrowia to skuteczniejsza identyfikacja osób, zagrożonych rakiem, a także zwiększenie świadomości problemów zdrowotnych wśród pacjentów. Jeśli chodzi o identyfikację zagrożeń, mowa jest o nawet 10 proc. lepszej skuteczności w diagnozie.

W ramach projektu, pacjenci wysłuchają wykładów lekarzy na temat chorób nowotworowych. Zostaną zebrane ankiety od uczestników, których rodziny cierpiały na raka. Personel pobierze od pacjentów materiał genetyczny do przebadania. W wyniku testów, lekarze stwierdzą, jak wysokie jest ryzyko zachorowania na raka piersi lub jajnika i jelita grubego. Dostępne będą również konsultacje w kierunku dalszych badań klinicznych.

Program jest w całości finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Odpowiednie wnioski o dofinansowanie przedsięwzięcia mogą składać szpitale, uczelnie medyczne, instytuty i inne placówki - pod warunkiem, że wykonują zabiegi w poradni genetycznej.

Źródło: politykazdrowotna.com

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości