Wspólne oglądanie telewizji z psem redukuje stres.
Wspólne oglądanie telewizji z psem redukuje stres.

Pies najlepszym kompanem przed telewizorem

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 15

Wspólne oglądanie telewizji z czworonożnym przyjacielem jest korzystne dla zdrowia - redukuje poziom stresu i sprawia, że nie czujemy się samotni.

Netflix przeprowadził badania, z których wynika, że większość Polaków chętnie zasiada przed telewizorem w towarzystwie zwierząt. 35 proc. badanych deklaruje, że futrzaki pomagają przetrwać smutną lub straszną scenę, zaś 34 proc. respondentów zwraca się do swoich podopiecznych, komentując program lub film. To najlepszy dowód na to, że obecność psa czy kota redukuje poziom stresu oraz sprawia, że nie czujemy się samotni.

Przeczytaj też: Felinoterapia - koty leczą i uśmierzają ból


image
Przytulanie zwierzęcia zwiększa poziom hormonów szczęścia, zarówno u człowieka, jak i u psa.

Kontakt człowieka ze zwierzęciem wpływa nie tylko na nasz stan zdrowia i samopoczucia. Takefumi Kikusui z uniwersytetu Azabu w Sagamihara w Japonii zbadał, że dłuższy kontakt wzrokowy opiekuna z psem przyczynia się do tego, że w moczu człowieka i zwierzęcia pojawia się zwiększony poziom oksytocyny (o 300 proc. u człowieka i o 130 proc. u psa).

Oksytocyna uznawana jest za hormon miłości i przywiązania. A zatem bliskie relacje człowiek-pies wywołują ten sam typ pozytywnego sprzężenia zwrotnego, jaki widać u matek i niemowlaków.

Z kolei zwierzęta wczuwają się w nastrój ludzi i wydzielają im się takie same hormony. Podczas wspólnego odpoczynku, dotykania, w organizmie zwierzaka uwalnia się też serotonina odpowiedzialna za dobry nastrój zwierzęcia. Dlatego mamy wrażenie, że kiedy futrzaki leżą obok swych właścicieli, to się uśmiechają. 

- Pies, kiedy leży obok, czuje się bezpieczny. Jeżeli masz „niedotykalskiego” zwierzaka, bardziej niezależnego, pozwól mu leżeć przy tobie w bezpiecznej odległości – radzi behawiorysta Piotr Wojtków.

To, jak bardzo kochamy swoich pupili, pokazały też inne pytania z ankiety Netflixa. Ponad połowa badanych przyznała się do ustępowania swojego miejsca pupilowi na kanapie, a 11 proc. badanych wyłączało program, jeśli zwierzakowi nie przypadł on do gustu.

image
Zwierzę pozytywnie wpływa na wychowanie dziecka.

Zobacz też: Zwierzę w domu wspiera rozwój dziecka


źródło: PAP life, ekologia.pl

ja 

 © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości