Podczas upałów może dojść do osłabienia lub udaru cieplnego, fot. Pixabay
Podczas upałów może dojść do osłabienia lub udaru cieplnego, fot. Pixabay

Udar i osłabienie cieplne - jak rozpoznać objawy i jak pomóc

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Udar i osłabienie cieplne mogą przytrafić się każdemu w tak upalne dni. Najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze oraz chore. Warto wiedzieć, czym różni się osłabienie od udaru cieplnego.

Co to jest hipotermia?

Udar czy osłabienie cieplne występują w warunkach podwyższonej temperatury otoczenia i najczęściej przy dużej wilgotności powietrza. Podnosi się wtedy wewnętrzna temperatura ciała. Taki stan nazywa się hipotermią. Pod wpływem gorąca organizm albo sam zaczyna nagle wytwarzać ciepło, albo przestają działać naturalne mechanizmy fizjologicznej utraty ciepła. Czasem udar jest poprzedzony osłabieniem, a czasem występuje nagle, bez ostrzeżenia.

W przypadku osób zdrowych najbardziej na hipotermię narażone są dzieci, młode osoby, które w wysokiej temperaturze otoczenia podejmują intensywny wysiłek fizyczny (żołnierze, sportowcy, pracownicy fizyczni) oraz osoby w podeszłym wieku. Druga grupa to osoby z różnymi problemami zdrowotnymi, m.in. otyłością, przyjmujące leki moczopędne, z niewydolnością krążenia, z chorobami ośrodkowego układu nerwowego, przyjmujące beta-blokery.

Przeczytaj koniecznie: Dziecko może umrzeć nawet w aucie zaparkowanym w cieniu

image

Jakie są objawy osłabienia lub udaru cieplnego?

Jeśli mamy do czynienia z osłabieniem cieplnym – skóra jest blada, chłodna i spocona, jeśli doszło już do udaru cieplnego – najczęściej zmienia kolor na czerwony i jest gorąca.

W osłabieniu cieplnym najpierw mogą pojawić się bolesne skurcze brzucha lub kończyn – to znak, że natychmiast trzeba: przejść do cienia, zaprzestać wysiłku, wypić dużo płynu, położyć się. Jeśli objawy nie cofają się, a dochodzą jeszcze kolejne – oznacza to, że konieczne jest leczenie w szpitalu. Udar cieplny jest bowiem stanem zagrażającym życiu.

Trzeba wezwać karetkę, zwłaszcza jeśli pojawiają się kolejne objawy: ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, zmiany nastroju, zaburzenia widzenia, szybkie bicie serca, szybkie oddychanie. Gdy temperatura ciała przekroczy 40 stopni Celsjusza, chory może majaczyć lub nawet zapaść w śpiączkę.

Ważne: Właściwe nawodnienie organizmu. Co pić i ile pić?

image

Jak pomóc osobie z udarem cieplnym lub osłabieniem

Jeśli do osłabienia cieplnego doszło podczas wysiłku – należy natychmiast go przerwać. Niezależnie od przyczyn chory powinien znaleźć się w zacienionym, chłodniejszym miejscu oraz powinien pić dużo chłodnych płynów niezawierających alkoholu. Jeśli objawy nie ustępują, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Zobacz: W upalne dni trzeba pić więcej wody, a starsze osoby powinny pozostać w domu

źródło: PAP zdrowie

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości