Czy fast-food powinien odstraszać etykietą?
Czy fast-food powinien odstraszać etykietą?

Ostrzeżenia na fast-foodach jak na paczkach papierosów. Uchronią przed otyłością?

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 38

Kanadyjski rząd chce walczyć z otyłością i cukrzycą umieszczając ostrzeżenia na paczkach wysoko przetworzonych produktów. 

Kanadyjczycy wzorują się na ostrzeżeniach na umieszczanych na paczkach papierosów, które mają za zadanie zniechęcać palaczy. Znajdują się na nich zdjęcia, które pokazują efekty uboczne nałogu. Śmiertelne choroby, poważne operacje czy nieodwracalny uszczerbek na wyglądzie - takie obrazki mają nakłonić do porzucenia nałogu. Kanada chce podobnych oznaczeń na fast-foodach, gdyż wysoko przetworzona żywność jest śmiertelnie niebezpieczna dla zdrowia.

Kanadyjski parlament już opracował cztery wzory ostrzeżeń, które mają pojawić się na opakowaniach fast-foodów. Tym samym Kanada stanie się drugim krajem na świecie decydującym się na ten krok. Pierwszym było Chile, gdzie ministerstwo zdrowia w 2016 roku wprowadziło ostrzeżenia na produktach zawierających nadmiar cukru, soli, tłuszczu lub kalorii. 

image
Ostrzeżenia na fast-foodach. fot. RT/Youtube
Jak pokazują badania BMJ Journals w Kanadzie, 26 procent ludzi powyżej 18 roku życia cierpi na otyłość, czyli stopień nadwagi bezpośrednio zagrażający zdrowiu. Większość kalorii skonsumowanych przez mieszkańców USA pochodził z wysoko przetworzonej żywności – włączając napoje gazowane, soki owocowe, masowo produkowane pieczywo, mrożoną żywność batoniki, cukierki i ciasta. 

Dlatego też takie obostrzenia nie są na rękę Stanom Zjednoczonym, których przedsiębiorstwa żywnościowe zostaną bezpośrednio dotknięte nowymi regulacjami. By zapobiec zmianom, amerykańscy przedstawiciele oddelegowani do NAFTA (Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu) chcą renegocjować klauzulę dotyczącą opakowań żywności i niealkoholowych napojów. Według Amerykanów "takie ostrzeżenia nieadekwatnie eksponują szkody płynące z jedzenia i picia". 

Na spotkaniu z kanadyjskimi ustawodawcami, przedstawiciel amerykańskiej komisji handlowej powiedział, że takie opakowania budują środowisko protekcjonalne i ograniczają konsumencką wolność wyboru. Jednak dla ludzi zainteresowanych walką z otyłością, potencjalny aneks do umowy NAFTA, może być bardzo ograniczający. 

Czy w Polsce też powinny pojawić się takie oznaczenia? 


źródło: elle.pl, noizz.pl

KJ 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości