Wypoczywać też trzeba umieć, fot. Pixabay
Wypoczywać też trzeba umieć, fot. Pixabay

Jak wypoczywać, żeby odpocząć - sposób na udany urlop

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Nie trzeba brać długiego urlopu, żeby odpocząć. Przerwy w pracy są jednak konieczne, by zregenerować organizm. Eksperci przestrzegają, że długotrwały brak odpoczynku grozi wypaleniem zawodowym.

Urlop potrzebny do życia

Nauka odpoczywania jest jednym z najważniejszych zadań, jakie czekają współczesnego człowieka. - Odpoczynek nie jest dodatkowym luksusem, lecz częścią wykonywanej pracy. Człowiek nie jest dla pracy, tylko praca jest dla człowieka. Jeśli pracodawca nie zgodzi się na urlop - nawet krótkotrwały - to pracownik nie będzie efektywny, jego praca będzie szła na marne - uważa psycholog, kulturoznawca Przemysław Staroń z Uniwersytetu SWPS.

Polecamy: Wypoczywać trzeba z głową. Jak zdrowo przeżyć urlop?

Lepszy długi urlop czy citybreak?

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, iż optymalny wymiar urlopu to trzy tygodnie. Pierwszy tydzień to adaptacja do wolnego czasu, drugi - właściwy odpoczynek i trzeci tydzień, kiedy myśli się już o powrocie do pracy.

- Nie musi tak być. Bardzo dobrze mogą na nas działać urlopy krótkotrwałe, np. w postaci przedłużonego weekendu, jeśli będziemy umieli odpowiednio spożytkować ten czas -  uważa Przemysław Staroń. - Można wziąć miesiąc urlopu, polecieć na Bahamy i wrócić jeszcze bardziej zmęczonym niż przed urlopem, a to nie w tym rzecz - dodaje.

Forma i długość odpoczynku zależy od indywidualnych preferencji. - Osobiście jestem zwolennikiem tzw. citybreaków, czyli częstszych, ale krótkotrwałych urlopów. One nie zmieniają tak bardzo naszego rytmu życia, pozwalają nam się wyciszyć, zregenerować, zresetować - powiedział Staroń.

Żyjemy coraz dłużej. 10 sposobów na zdrową starość

Pomyśl o sobie

Psycholog Joanna Paszkowska-Bogacz doradza, by planując letni wypoczynek, kierować się osobistymi preferencjami, a nie tym, czego oczekują od nas inni, oraz, aby na urlopie wyłączyć się z "trybu zadaniowego" i przestać organizować innym czas wolny, bo inaczej zabraknie go dla siebie (PAP wideo)


Alkohol wrogiem odpoczynku

Zdaniem Przemysława Staronia zasady dobrego odpoczynku dotyczą nie tylko urlopu, ale także spędzania weekendu. - Mamy czasami takie zgubne dla naszego samopoczucia i zdrowia nawyki, że jak zaczyna się weekend, to musimy wypić alkohol i to często w dużych ilościach. Problem polega na tym, że taki sposób spędzania czasu nie pozwala nam odpocząć. Alkohol w naszym organizmie jest czymś, co bardzo męczy. A wypity w dużej ilości powoduje, że sen jest bardzo słaby, organizm nie regeneruje się wtedy w odpowiedni sposób - doradza.

Brałeś leki? Nie pij alkoholu

Wypalenie zawodowe

Długotrwały brak odpoczynku może grozić wypaleniem zawodowym. - Wypalenie zawodowe jest skutkiem rutyny, którą wykonujemy, i przekonania, że nasza praca jest pozbawiona głębszego sensu - tłumaczy Staroń. - Z drugiej strony do wypalenia zawodowego może dojść w sytuacji, kiedy poświęcamy pracy wszystkie swoje siły, a podczas niej towarzyszy nam wiele emocji. To w połączeniu z brakiem codziennej regeneracji źle wpływa na efektywność naszej pracy i na nasze zdrowie. Jeśli dochodzi do tego przebywanie non stop z tymi samymi ludźmi, to rośnie w nas frustracja - wyjaśnia.

Co gorsze: siedzący tryb życia czy zła dieta?

Nauka odpoczywania

Przede wszystkim zatem powinniśmy nauczyć się odpoczywać na co dzień. - W zwykłym tygodniu powinniśmy wygospodarować dla siebie czas na odpoczynek. Tutaj wchodzą już w grę indywidualne zainteresowania, pasje, ale też tryb wykonywanej pracy. Na przykład osoby pracujące fizycznie mogą mieć ochotę po powrocie z pracy usiąść przed telewizorem albo poczytać książkę, natomiast osoby wykonujące pracę siedzącą często potrzebują aktywnego odpoczynku. Oczywiście nie jest to żadną regułą - przyznał.

Pięć zdrowych nawyków, które wydłużą ci życie o kilkanaście lat

Sport nie zawsze relaksuje

Bardzo ważna jest walka z niekorzystnymi nawykami, które dają nam tylko pozorne przeświadczenie, że się relaksujemy. Może to także dotyczyć forsownego sportu, ćwiczeń na siłowni. - Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, ale teraz, w dobie popularności fitnessu, trzeba pamiętać, by nie robić nic wbrew sobie i w niezdrowych proporcjach. Czasami czynności, które powinny służyć odpoczywaniu, stają się kolejnym zmęczeniem, stresem, napięciem - powiedział Staroń. - Ważne jest, by uświadomić sobie to, co nam przeszkadza odpoczywać. Może się okazać, że to wcale nie jest praca, którą wykonujemy - dodał.

Zobacz także:

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości