Olej rycynowy możemy kupić w każdej aptece, fot. Pixabay
Olej rycynowy możemy kupić w każdej aptece, fot. Pixabay

Olej rycynowy - tani i skuteczny środek leczniczo-pielęgnacyjny

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Olej rycynowy to superprodukt, który ma uniwersalne zastosowanie w medycynie i pielęgnacji. Nie może go zabraknąć w domowej apteczce. Jest naprawdę tani - cena buteleczki nie przekracza 10 zł, za to bardzo skuteczny.

Zastosowanie oleju rycynowego

Olej rycynowy otrzymywany jest z nasion rącznika pospolitego, byliny, która rośnie w Afryce, Indiach i subkontynencie basenu Morza Śródziemnego. W Polsce występuje jako roślina jednoroczna.

Toksykoalbumina pierwotnie zawarta w nasionach rącznika jest trująca, ale poprzez wyciskanie oleju na zimno i wygotowywanie z wodą zostaje zneutralizowana i toksyczne substancje ulegają rozkładowi. Produkt dostępny w aptekach i drogeriach jest dzięki temu całkowicie bezpieczny.

image
Tak wygląda roślina rącznika pospolitego.

Właściwości oleju rycynowego odkryli już starożytni. Od wieków stosowany jest jest jako środek leczniczy w różnych przypadłościach, a także jako naturalny kosmetyk. Oto przykłady zastosowania oleju rycynowego w medycynie i kosmetyce.

  • Olejek rycynowy na włosy

Można go stosować np. przeciwko wypadaniu włosów, łamaniu końcówek, na wzmocnienie cienkich włosów. Dzięki temu, że pobudza krążenie krwi i zwiększa jej dopływ do mieszków włosowych, stosowany jest także jako środek przyspieszający wzrost włosów. Nakładamy go nie tylko na same włosy, ale także na skórę głowy. Tak natłuszczoną głowę i włosy należy przykryć czepkiem i zostawić na noc, a rano dokładnie spłukać. Olej rycynowy można mieszać przy takim zabiegu z ulubioną odżywką, naftą kosmetyczną, żółtkiem jaja lub innym olejem.

Aby pobudzić wzrost włosów, wymieszaj olej rycynowy  w garnuszku razem z olejem kokosowym, laurowym czy rozmarynowym. Lekko podgrzaną mieszankę nałóż na skórę głowy i wykonaj masaż. W ten sposób pobudzisz krążenie krwi, a o cebulki zadba już olejek. Pozostałą mieszankę rozsmaruj na całej długości włosów, zrób koczek, nałóż foliowy czepek i tak idź spać. Następnego dnia rano normalnie umyj włosy.

image
Dzięki olejowi rycynowemu włosy będą mocniejsze, bardziej gęste, ale i ciemniejsze.

Stworzona na bazie olejku rycynowego maska do włosów sprawia, że włosy stają się bardziej puszyste, grubsze, lśniące i szybciej rosną. Zawarty w masce do włosów olej rycynowy zamyka łuski włosa i zmniejsza rozdwajanie się końcówek. Pamiętajmy, że włosy mogą się nam po serii takich zabiegów mocno przyciemnić.

  • Olejek rycynowy na rzęsy i brwi

Gdy rzęsy i brwi mają skłonność do wypadania, warto regularnie smarować je olejkiem. Stają się wtedy grubsze, dłuższe i ciemniejsze. Można nakładać go szczoteczką, taką jak tusz do rzęs. Należy jedynie uważać na rzadką konsystencję olejku, gdyż może spływać z rzęs i podrażniać spojówki oczu. Oczy wtedy bardzo pieką i łzawią.

  • Olejek rycynowy na twardą skórę

Olejek rycynowy zmiękcza również twardą skórę łokci, pięt i kolan. Na skórę pięt, która jest bardzo zniszczona i popękana, możemy zrobić okład z olejku rycynowego i gęstego kremu nawilżającego, owinąć stopy folią i nałożyć bawełnianą skarpetę. Taki zabieg najlepiej przeprowadzić na noc. Wówczas olejek rycynowy ma czas, aby zadziałać. Na łokcie i kolana wystarczy regularne wcieranie olejku.

  • Olejek rycynowy na twarz i trądzik

Pomimo powszechnej opinii, że cera trądzikowa nie powinna być nadmiernie natłuszczana, stosowanie kilku kropel oleju rycynowego może pomóc zwalczyć trądzik. Wacikiem nasączonym olejem rycynowym należy przetrzeć twarz, zostawić na około godzinę, a następnie zmyć. Przecieranie twarzy olejem rycynowym wygładza też twarz i spłyca zmarszczki.

image
Olej rycynowy jest dobry na twarz, ale nie codziennie.

  • Oczyszczanie twarzy olejkiem rycynowym

Czyszczenie skóry twarzy za pomocą olejów to tak zwana metoda OCM. Pozwala na dokładne usunięcie zabrudzeń, precyzyjny demakijaż, zwężenie porów i wygładzenie cery. Nie pozbawia jednak skóry jej naturalnej tłuszczowej warstwy ochronnej, jak robi to większość środków myjących.

Olejek rycynowy jest podstawą tego oczyszczania, ale zawsze miesza się go z innymi, wybranymi olejami, np. migdałowym, olejem arganowym, z pestek winogron czy nawet z oliwą. W przypadku cery normalnej zawartość oleju rycynowego w miksturze powinna wynosić około 20% (mniej w przypadku skóry suchej, więcej dla skóry tłustej). Oleje rozgrzewamy w dłoniach i nakładamy na zwilżoną skórę twarzy, delikatnie masując. Następnie ścieramy olej kosmetyczną ściereczką. Powtarzamy jeszcze minimum raz. Na koniec myjemy twarz w chłodnej wodzie.

  • Olejek rycynowy na schorzenia skórne

Inne schorzenia skóry, na które można stosować olej rycynowy, to między innymi kurzajki czy grzybica międzypalcowa oraz liszaj. Olej rycynowy ma też kojące właściwości przy poparzeniach słonecznych.

  • Olejek rycynowy na paznokcie

Można stosować go na dwa sposoby, aby paznokcie stały się mocniejsze, twardsze i przestały się łamać. Pierwszy to moczenie palców w podgrzanym olejku przez kilkanaście minut. Drugi - nałożenie go na paznokcie, włożenie bawełnianych rękawiczek i zostawienie na noc. Można każdy palec owinąć wacikiem nasączonym olejkiem i dopiero potem włożyć rękawiczki.

image
Dzięki olejowi rycynowemu możemy mieć piękne dłonie i paznokcie.

  • Olejek rycynowy na zaparcia

Olej rycynowy jest uznawany za bezpieczny i skuteczny środek przeczyszczający. Zaleca się go raczej w problemach trawiennych związanych z zaparciami lub jako środek przeczyszczający przed zabiegami medycznymi, np. kolonoskopią. Osoby dorosłe mogą przyjąć od 1-2 łyżeczek oleju rycynowego, a dzieci od 2 roku życia 1 łyżeczkę. Dzieciom olejek rycynowy można wymieszać z sokiem pomarańczowym dla poprawy smaku. Efekt przeczyszczający pojawia się po około 6 godzinach. Nie można go nadużywać, ponieważ działa drażniąco na przewód pokarmowy. Olej rycynowy stosowany doustnie nie jest środkiem na odchudzanie ani metodą leczenia przewlekłych zaparć.

  • Okłady z oleju rycynowego

Stosowane są w chorobach związanych z układem pokarmowym: przewlekłe zaparcia, stany zapalne, niedrożność jelit, bóle brzucha, a także w chorobach zapalnych nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego. Polecane są także dla kobiet cierpiących na bóle miesiączkowe. Substancje czynne zawarte w oleju rycynowym przedostają się przez skórę i pobudzają naczynia krwionośne.

Jak zrobić okład z oleju rycynowego? Na złożoną flanelę należy nanieść warstwę oleju. Można wcześniej lekko go podgrzać. Przyłożyć okład do ciała, nakryć folią, a następnie ręcznikiem. Można jeszcze położyć termofor. Pozostawić tak na minimum 90 minut. Po zdjęciu okładu skórę dokładnie umyć.

image
Na bóle w stawach dobrze wetrzeć olejek rycynowy z kilkoma kroplami olejku eterycznego.

  • Olejek rycynowy na ból stawów i mięśni

Udowodniono, że okłady z oleju rycynowego przyczyniają się do wzrostu liczby limfocytów, a co za tym idzie, wspierają działanie układu immunologicznego. Olej uznawany jest za „ciepły”, ponieważ pobudza krążenie płynów w ciele człowieka i usprawnia eliminację toksyn poprzez swobodniejsze przemieszczanie się ich w układzie limfatycznym. Kilkoma kroplami oleju rycynowego można wymasować mięśnie obolałe przetrenowaniu lub bolące kolana. Możemy go wymieszać również z olejkiem eterycznym.

  • Olejek rycynowy na grzybicę

Olejek rycynowy posiada silne właściwości przeciwgrzybiczne za sprawą kwasu undecylenowego. Z tego względu może być wykorzystywany w leczeniu chorób grzybiczych w tym grzybicy, grzybicy stóp oraz kandydozy. Trochę olejku rycynowego należy rozgrzać i ostudzić, a następnie owinąć miejsce zakażone grzybicą. Najlepiej to robić na noc. W miarę możliwości w dzień powtórzyć, aż do wystąpienia efektów.

  • Olejek rycynowy w lekarstwach

Olej rycynowy jest także dodatkiem do wielu nowoczesnych leków stosowanych między innymi w immunoterapii czy leczeniu onkologicznym (mikonazol, środek przeciwgrzybiczy,paklitaksel, inhibitor mitotyczny stosowany w chemioterapii nowotworów, sandimmune, lek immunosupresyjny powszechnie stosowany w związku z przeszczepem narządu w celu zmniejszenia aktywności układu immunologicznego pacjenta, maść Xenaderm, do miejscowego leczenia owrzodzeń skóry; jest mieszaniną balsamu peruwiańskiego, oleju rycynowego i trypsyn). Nie stwierdzono jednak, aby tylko dzięki stosowaniu olejku ktoś wyleczył nowotwór czy stwardnienie rozsiane.

image
Olej rycynowy jest tani i skuteczny na wiele dolegliwości.

Olej rycynowy - ciekawostki

  • Olej rycynowy stosowany był dawniej jako środek wychowawczy - rodzice karali niesforne dzieci, każąc im pić rycynę. Duże dawki oleju rycynowego były w przeszłości stosowane jako upokarzające kary dla osób dorosłych, szczególnie dysydentów politycznych. Urzędnicy kolonialni stosowali go w Indiach Brytyjskich jako środek represyjny wobec opornych pracowników.

  • Najsłynniejsze zastosowanie oleju rycynowego jako kary miało miejsce we faszystowskich Włoszech pod rządami Benito Mussoliniego. Był on ulubionym narzędziem wykorzystywanym przez Czarne koszule w celu upokorzenia swoich przeciwników, którzy pojeni olejem rycynowym cierpieli na przewlekłą biegunkę i umierali.

  • W przemyśle spożywczym, olej rycynowy (spożywczy) stosuje się jako dodatek do żywności, środków aromatyzujących oraz słodyczy (na przykład, polirycynooleinian poliglicerolu w czekoladzie). Wykorzystywany jest do konserwowania produktów przed szkodliwymi bakteriami, które mogą popsuć produkt.

  • Olej rycynowy jest jednym z pierwszych znanych olejów wykorzystywanych w celach przemysłowych. Swoją popularność zawdzięcza swojej ogromnej lepkości oraz wspaniałych właściwości smarujących. W rzeczywistości firma „Castrol” wywodzi swoją nazwę od tego rewelacyjnego olejku rycynowego!

  • Olej rycynowy i jego pochodne są wykorzystywane w produkcji mydeł, smarów, płynów hydraulicznych i hamulcowych, farb, farb drukarskich, odpornych na zimno tworzyw sztucznych, wosków i past, nylonu, farmaceutyków, perfum, maści, kremów, detergentów, barwników oraz środków nawilżających.
    Jest wykorzystywany w silnikach samochodów wyścigowych. Jako jeden z nielicznych olejów nie wpływa na rozkład gumy. Z tego powodu wykorzystywany jest w pompkach rowerowych, gdyż tam są uszczelki gumowe.

  • Bez problemów można wykorzystać olej rycynowy do smarowania nożyczek czy np. maszynki do mielenia mięsa, żeby się nie zacinały i nie rdzewiały.

image
A tak wyglądają nasiona, z których pozyskuje się olej rycynowy.


źródło: portal.abczdrowie.pl, dieta.pl, ekologia.pl, eapteka.pl, wikipedia.pl, zdrowyportal.org

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości