Marchew to ważny element diety Daniela
Marchew to ważny element diety Daniela

Dieta Daniela i post Daniela. Zwykła głodówka i wielkopostny pomysł o. Szustaka

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Dieta Daniela, znana również jako post Daniela, za sprawą dominikanina Adama Szustaka przestała być kojarzona jedynie z kontrolowaną półgłodówką. I choć nazwa ma starotestamentowe korzenie, dieta nie jest tylko dla osób religijnych.  

Wedle Biblii prorok Daniel odżywiał się jarzynami i pił wodę, a unikał królewskich potraw, mięsa i wina. Dożył dzięki temu sędziwych lat. Współczesna dieta Daniela jest dietą warzywno-owocową i powinna trwać czterdzieści dni.  

Dieta Daniela bywa też utożsamiana z dietą dr Dąbrowskiej: Dieta dr Dąbrowskiej - zasady, przeciwwskazania. Czy warto ją stosować?

Ważne, żeby w jej trakcie dzienna dawka energetyczna posiłków nie przekraczała 600 kcal. Jej głównym celem nie jest odchudzanie, ale oczyszczenie organizmu.

Dieta Daniela: co jeść?

Dieta przeznaczona jest dla osób, które cierpią na nadwagę, otyłość, nadciśnienie, mają alergie skórne lub pokarmowe, dokucza im astmą, kamica nerkowa, wrzody żołądka. Celem diety jest uruchomienie przez organizm tzw. trawienia wewnętrznego. Dzięki temu dieta Daniela pozwala nam nie tylko usunąć zbędną tkankę tłuszczową, ale również pozbyć się z organizmu toksyn i metali ciężkich oraz chorych i uszkodzonych tkanek. Ma to sprawić, że nasze ciało i umysł zaczną się regenerować i lepiej funkcjonować.

image
Soki z warzyw urozmaicą czterdziestodniową dietę Daniela.

Co można jeść w trakcie diety Daniela? Najistotnejsze są warzywa. Znajdziemy wśród nich marchew, buraki, seler, pietruszkę, chrzan, rzepę, rzodkiew. Wolno nam będzie spożywać kapustę, kalafiora, brokuły, jarmuż, rukolę, kalarepę. Dodajmy do tego sałatę, szpinak, botwinkę, seler naciowy, natkę pietruszki, szczaw, cebulę, szczypiorek, pora, czosnek, dynię, cukinię, kabaczek,ogórki, pomidory i paprykę. Z owoców możemy pozwolić sobie na jabłka, cytryny i grejpfruty. Nie musimy się obawiać jedynie posiłków na zimno: w grę wchodzą zupy, przeciery, kremy, a także smażone warzywa. Powinniśmy pić dużo niegazowanej wody bogatej w minerały, a także soki rozcienczane wodą oraz niesłodzone herbaty owocowe.

Dieta Daniela: przeciwwskazania 

Dieta Daniela, choć przynosi wiele dobroczynnych skutków, wymaga znacznego samozaparcia i stałego kontaktu z lekarzem i dietetykiem. Powinniśmy być przygotowani nie tylko na znaczne problemy z koncentracją i obniżenie samopoczucia, ale również ciągłe poczucie zimna i ogólne osłabienie. Ale dieta Daniela może mieć naprawdę dobroczynne skutki dla osób cierpiących na schorzenia neurologiczne i dotkniętych obniżoną odpornością. Stosują ją z powodzeniem ludzie, którzy zmagają się z typowymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca typu 2, nadwaga i otyłość.

image
Kobiety w ciąży nie powinny stosować diety Daniela.
Z diety Daniela powinny zrezygnować osoby z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, osoby po przeszczepie narządów i w zaawansowanym stadium rozwoju chorób nowotworowych. Również kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny się na nią decydować.

Adam Szustak OP: Post Daniela        

W trakcie Wielkiego Postu w 2018 roku znany kaznodzieja, duszpasterz i vloger, Adam Szustak OP, połączył post Daniela z dietą Daniela w ramach swojego internetowego nauczania na vlogu „Langusta na palmie”. Przedstawił w nim dietę Daniela jako element wielkopostnej praktyki osób wierzących. 

Post Daniela - jadłospis. Źródło:  YouTube/Langusta na palmie 

Nie każdy może sprostać czterdziestodniowej diecie Daniela. Dlatego wiele osób decyduje się na krótszą, siedmiodniową wersję, która również pomaga oczyścić organizm z toksyn i zrzucić parę kilogramów. Warto też pamiętać, że prorok Daniel podjął początkowo dziesięciodniową dietę. Dieta warzywno-owocowa musi być przemyślana, jeśli faktycznie chcemy cieszyć się jej dobroczynnymi skutkami.


Źródło: poradnikzdrowie.pl, wylecz.to, deon.pl

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości