Przy pracy przed komputerem okulary to konieczność.
Przy pracy przed komputerem okulary to konieczność.

Okulary chronią nas przed promieniowaniem komputera. Rodzaje i profilaktyka

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 15

Jeśli codziennie spędzamy czas przed komputerem, nasze oczy są narażone na refleksy świetlne, które powodują uczucie zmęczenia. Od promieniowania psuje się wzrok. Nawet, jeśli nie mamy wady wzroku, wskazane jest nosić okulary z antyrefleksem.  

Zmęczenie wzroku  

O ile poza pracą można sobie wyobrazić spędzanie czasu bez komputera czy laptopa, o tyle większość z nas pracuje 8 godzin dziennie wpatrzona w monitor. Powszechnie uważa się, że korzystanie bez przerw z komputera czy telewizora powyżej 4 godzin jest szkodliwe dla oczu. Modne monitory LCD są znacznie bardziej bezpieczne dla naszego zdrowia od wcześniejszych generacji. Choć to nie promieniowanie tak źle oddziałuje na wzrok, są jeszcze inne czynniki, na które powinniśmy szczególnie uważać.  


 

image
Dzięki jasnemu pomieszczeniu mniej wytężamy oczy. 


Jednym z nich jest problem z płynną akomodacją - wpatrując się w ekran, musimy skupiać wzrok na wielu kolorach, błyskach, patrzymy z daleka i bliska oraz na odwrót. Wielogodzinne oglądanie telewizora lub siedzenie przed komputerem możemy odczuć przemęczenie. W stronę oczu wydzielane są refleksy świetlne. Z mniejszą intensywnością mrugamy, przez co nasze oczy są w zbyt małym stopniu nawilżone. Odczuwamy piasek pod oczami, który powoduje dyskomfort fizyczny. Syndrom zmęczonych oczu od komputera objawia się m.in. bólami głowy, suchością oczu, podwójnym widzeniem, zaburzeniem widzenia barw, nadwrażliwością na światło, wreszcie pieczeniem oczu i nadmiernym łzawieniem.  

Ratunkiem dla nas może być praca w dobrze oświetlonym pomieszczeniu - wtedy ograniczamy ryzyko szybkiego pogorszenia naszej wady wzroku. Lekarze zalecają, by w ciągu jednej godziny pracy przed komputerem, robić sobie kilkuminutowe przerwy. A po kilku godzinach minimum 15 minut wypoczywać.  


image
Dzieci są narażone na promieniowanie. Warto zadbać o okulary dla nich, jeśli korzystają z elektroniki. 

Okulary z antyrefleksem  

Każda osoba, która przez wiele godzin dziennie przesiaduje przed komputerem, jest podatna na rozwój wady krótkowzroczności. Dlatego zaopatrzenie się w specjalne okulary z antyrefleksem - nawet, jeśli nie mamy problemów z widzeniem - to w dzisiejszych czasach konieczność. Chronią wzrok przed szkodliwymi promieniami UV, dzięki czemu nie jesteśmy przemęczeni po pracy. Okulary z antyrefleksem uniemożliwiają odbijanie części wiązek światła od wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni soczewek, co jest charakterystyczne dla zwykłych okularów.  

Przed wyborem szkieł musimy skontaktować się z okulistą. W wyniku konsultacji zdecydujemy, czy chcemy soczewki do patrzenia z bliska czy z daleka. Źle dobrane okulary mogą być szkodliwe dla naszego wzroku. Nawet, jeśli ktoś nie zmaga się z wadą wzroku, prewencyjnie może korzystać z tzw. "zerówek" przy pracy na komputerze. Po wielogodzinnym wysiłku dla oczu warto zaopatrzyć się w krople nawilżające do oczu.  

Nie można stosować szkieł fotochromowych przy pracy przed komputerem. Pozwalają one na przyciemnienie obrazu w zależności od stopnia oświetlenia otoczenia, co z kolei, przy patrzeniu w ekran monitora lub tabletu, może spowodować zaburzenie widzenia barw.  

 

image
Przed wyborem szkieł niezbędna jest wizyta u okulisty. 


Okulary z antyrefleksem wcale nie muszą nas dużo kosztować. Zgodnie z prawem pracy, każdy, kto w ramach obowiązków zawodowych korzysta z komputera, musi udać się na badania profilaktyczne do okulisty. Jeżeli po sprawdzeniu wzroku, specjalista zaleci noszenie okularów korekcyjnych, to - zgodnie z prawem pracy - pracodawca powinien zapewnić pracownikowi okulary i ponieść koszty, związane z zakupem.  

Źródło: cafesenior.pl, polki.pl, swiatokularow.eu 

GW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości