Choroba Hashimoto częściej dotyka kobiet.
Choroba Hashimoto częściej dotyka kobiet.

Choroba tarczycy Hashimoto. Objawy i dieta

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Choroba Hashimoto (in. przewlekłe zapalenie tarczycy) jest ciężka do wykrycia i ma podłoże autoimmunologiczne. Osoby chorujące na Hashimoto powinny brać pod uwagę w swojej diecie nietolerancje pokarmowe oraz alergie.

Nazwa choroby wywodzi się od japońskiego chirurga Hakaru Hashimoto, który naukowo opisał ją w 1912 roku. W chorobie Hashimoto, często wiążącej się z nadwagą lub otyłością, należy wystrzegać się wszelkich „cudownych diet” odchudzających. Lekarze i dietetycy polecają zbilansowane żywienie, z koniecznym ograniczeniem produktów szkodliwych dla pacjentów z niedoczynnością tarczycy. W trudniejszych przypadkach choroby potrzebna jest ściśle przestrzegana dieta, która wykluczy wszelkie niezdrowe składniki.

Choroba Hashimoto - tycie i inne problemy

Choroba Hashimoto polega na wytwarzaniu przez organizm nadmiernej ilości przeciwciał przeciwko antygenom tarczycy. Częściej występuje u kobiet i ma charakter przewlekły. Jej objawy to nasilone odczuwanie zimna i przewlekłe zmęczenie. Pojawia się też nadmierna senność, a także obniżenie nastroju. Zauważysz też łamanie się paznokci i suchą skórę. U kobiet pojawia się zaburzenie miesiączkowania. 

image
Zaburzenia masy ciała pomimo odpowiedniej diety mogą wiązać się z chorobą Hashimoto. 

Chorobie Hashimoto towarzyszy reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń rumieniowaty. Pojawia się też cukrzyca typu 1 i nietolerancje pokarmowe. Do tego celiakia i łuszczyca. Nieleczona choroba Hashimoto zwiększa ryzyko wystąpienia pierwotnego chłoniaka złośliwego i raka brodawkowatego tarczycy. Dlatego ważne jest nie tylko szybkie podjęcie leczenia, ale troska o odpowiednią dietę.

Dieta przy Hashimoto 

Ogólna zasada diety Hashimoto brzmi: należy jeść 4-5 razy dziennie, w regularnych odstępach czasowych. Ostatni posiłek należy spożyć trzy godziny przed snem.

image
W jadłospisie osób chorujących na przewlekłe zapalenie tarczycy nie powinno zabraknąć sezonowych warzyw. 
Ważne jest, żeby w diecie znalazło się więcej pełnowartościowego białka, a mniej węglowodanów. W przypadku tych ostatnich należy pilnować niskiego indeksu glikemicznego. Chorzy potrzebują w jadłospisie znacznej ilości tłuszczów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3.

Bardzo ważna w jadłospisie osób z chorobą Hashimoto jest również odpowiednia ilość jodu, żelaza, selenu, cynku, witaminy D, witaminy B12, probiotyków i przeciwutleniaczy. Najlepsze będą produkty naturalne i świeże; warto też oprzeć dietę na sezonowych owocach i warzywach. Do picia najlepsze będą niegazowana woda, zielone i owocowe herbaty. 

Co jeść w przewlekłym zapaleniu tarczycy?

Można używać w kuchni chudego mięsa, mięsa królika, ryb morskich i słodkowodnych. Nie zaszkodzą owoce morza i żółtka jaj. Odpowiednie są warzywa kiszone i zboża bezglutenowe, a także oleje lniany, rzepakowy i kokosowy. Wskazane jest siemię lniane, mleko kokosowe i migdałowe, orzechy oraz grzyby.

image
Owoce morza są jak najbardziej wskazane w chorobie Hashimoto.
W mniejszych ilościach można spożywać warzywa kapustne gotowane. Zaliczamy do nich choćby kapustę, brokuły, brukselkę, kalarepę i kalafiora. Warto też sięgnąć po warzywa strączkowe i kaszę jaglaną. Od czasu do czasu nie zaszkodzą ryby wędzone i konserwy rybne. 

Czego nie jeść w chorobie Hashimoto?

Osoby chorujące na chorobę Hashimoto nierzadko mają problemy z nadwagą lub otyłością. W przypadku potwierdzonej diagnozy nie należy decydować się na gwałtowne diety odchudzające – mogą one mieć katastrofalne skutki dla zdrowia. Decyzje o kaloryczności diety należy podjąć wspólnie z lekarzem i dietetykiem: musi ona uwzględniać masę ciała, rodzaj aktywności zawodowej i styl życia. Stosowanie diet odchudzających w chorobie Hashimoto może doprowadzić do pogorszenia aktywności tarczycy i dodatkowego spowolnienia metabolizmu. Dieta odchudzająca możliwa będzie dopiero po unormowaniu hormonów tarczycy. 

image
Nic nie szkodzi tak jak fast food... w przewlekłym zapaleniu tarczycy.
Dużym problemem w chorobie Hashimoto jest nietolerancja organizmu dotycząca drożdży, białek pszenicy, w tym glutenu, mleka krowiego i białek jaja kurzego. Absolutnie niewskazana jest żywność wysoko przetworzona. Z diety musimy wykluczyć gotowe dania błyskawiczne, kostki rosołowe, mieszanki przypraw, margaryny utwardzone, parówki, fast-foody, chipsy, płatki śniadaniowe, a także sklepowe ciastka i słodycze oraz napoje gazowane. Należy także unikać soi i produktów sojowych. 

Polecamy: Choroba Hashimoto: gdy brakuje hormonów tarczycy


Źródło: poradnikzdrowie.pl, portal.abczdrowie.pl, wikipedia.pl 

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.   

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości