15 obserwujących
828 notek
1912k odsłon
2969 odsłon

Hipotonia, czyli za niskie ciśnienie. Czym skutkuje, jak sobie z nią radzić?

ciśnienie tętnicze poniżej 90/60 mmHg u kobiety i 100/70 mmHg u mężczyzny uważane jest za zbyt niskie.
ciśnienie tętnicze poniżej 90/60 mmHg u kobiety i 100/70 mmHg u mężczyzny uważane jest za zbyt niskie.
Wykop Skomentuj5

Hipotonia nie jest chorobą, lecz objawem. Może wynikać z siedzącego trybu życia. Sprawia kłopoty nastolatkom. Ale jest też objawem zespołu Downa, niedoczynności tarczycy, albo choroby Heinego-Medina i bulimii. 

Należy pamiętać, że ciśnienie tętnicze poniżej 90/60 mmHg u kobiet i 100/70 mmHg u mężczyzn uważane jest za zbyt niskie. 

Medyczna definicja hipotonii to zmniejszenie napięcia mięśni szkieletowych, a także obniżenie ciśnienia krwi poniżej normy (niedociśnienie krwi). Ze względu na liczne choroby, którym może towarzyszyć hipotonia jako objaw, diagnozowanie jej przyczyny bywa trudne. Hipotonia może być też następstwem rozległych oparzeń albo długotrwałego odwodnienia, a także krwotoków i stresu. Występuje również podczas zażywania leków, np. nasercowych, psychotropowych, odwadniających. O tym szczególnie powinni pamiętać kierowcy, gdyż hipotonia prowadzi również do omdleń.  

Rodzaje hipotonii i jej objawy

Wyróżniamy trzy rodzaje hipotonii. Pierwsza, ortostatyczna, występuje na skutek gwałtownej zmiany pozycji, np. z leżącej na stojącą. Może być ona również efektem stałego nadużywania alkoholu. Druga to hipotonia konstytucjonalna (pierwotna lub samoistna), występuje kiedy odnotowuje się stały spadek ciśnienia według norm Światowej Organizacji Zdrowia. I wreszcie tzw. hipotonia wtórna, czyli obniżone ciśnienie, które utrzymuje się stale w wyniku, np. chorób układu krążenia.

 

image
Niedociśnienie skutkuje poczuciem stałego zmęczenia.

Jakie są objawy hipotonii? To zaburzenia rytmu serca, przyśpieszenie tętna, kłopoty z koncentracją, omdlenia i nocne poty, zawroty głowy, mroczki przed oczami, uczucie zmęczenia i osłabienia, zimne stopy i ręce, napady nudności, złe samopoczucie przy zmianie pogody. 

Niedociśnienie - problem dorastających dziewcząt

Niskie ciśnienie nie zawsze wynika z poważnych chorób. Często doskwiera kobietom i dorastającym dziewczętom. Wtedy jednym z częstych symptomów hipotonii jest omdlenie. Można temu próbować zaradzić najprostszymi metodami. Po pierwsze, należy unikać zadymionych i dusznych pomieszeń. Po drugie, osoba, która stoi lub leży i czuje, że jest bliska omdlenia, powinna usiąść wygodnie i opuścić głowę poniżej poziomu serca. Po trzecie, małymi łykami należy wypić chłodny napój. 

image
Hipotonia to częsty problem dorastających dziewcząt.
 Po czwarte, warto poluzować ubranie, które przeszkadza w swobodnym oddychaniu; można rozpiąć kołnierzyk, pasek w spodniach lub w spódnicy, biustonosz. Ponadto kobiety, które mają problemy z niedociśnieniem, powinny zapytać lekarza, czy pomoże jej noszenie tzw. przeciwżylakowych rajstop lub pończoch. Warto pamiętać, że hipotonikom szkodzi palenie papierosów, za to pomaga... solenie potraw. Sól stosowana w diecie z umiarem pomaga zachować właściwe ciśnienie tętnicze. 

Można też przeciwdziałać hipotonii z pomocą odpowiednich leków. Należą do nich choćby Kofex i Cardiamidum, a także Glukof i Glucardiamid, Colvital i Cardiol C. Osobom z niedociśnieniem pomaga również kawa naturalna, najlepiej jedna szklanka pita przez kilka godzin. Chodzi o to, żeby organizm zbyt szybko nie przyzwyczaił się do kofeiny. Pomoże również szklanka coca-coli lub napoju energetyzującego, o ile nie ma innych przeciwwskazań. 

Jak sobie radzić z hipotonią?

Osoby z niedociśnieniem powinny unikać nagłych zmian pozycji. Nie powinny gwałtownie zrywać się z łóżka lub krzesła, ponieważ krew szybko spływa im do nóg. A to grozi zawrotami głowy lub omdleniem. Niektórzy stosują również tzw. masaż na sucho – jeszcze przed porannym wstaniem nacierają skórę ręcznikiem: masują ręce i nogi od palców w stronę serca.

image
Osobom z niedociśnieniem pomaga naprzemienny prysznic chłodno-ciepły

Hipotonikom pomaga także naprzemienny prysznic chłodno-ciepły. Niezbędne są również ćwiczenia, pływanie, biegi, aerobik, gdyż poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych. Warto także zwrócić uwagę na sposób odżywiania: częstsze i regularne jedzenie mniejszych posiłków zabezpiecza przed spadkiem ciśnienia. Należy również uzupełniać płyny. Osoby z hipotonią powinny szczególnie uważać na upały, gdyż obfite pocenie się obniża ciśnienie. 


Źródło: poradnikzdrowie.pl, wikipedia.pl, zdrowie.tvn.pl

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości