12 obserwujących
646 notek
1397k odsłon
174 odsłony

Leki przez internet. Uwaga na niesprawdzone źródła. Spójrzmy na specjalne logo

Kupowanie i przyjmowanie leków z niesprawdzonego źródła niesie ze sobą ryzyko.
Kupowanie i przyjmowanie leków z niesprawdzonego źródła niesie ze sobą ryzyko.
Wykop Skomentuj5

Kupowanie leków z niesprawdzonego źródła niesie ze sobą ryzyko. Robiąc medyczne zakupy w internecie warto pamiętać, że istnieje specjalne logo, które umożliwia identyfikację aptek legalnie sprzedających leki na odległość - przypomina GIF. 

Apteki internetowe mogą działać tylko wtedy, jeśli jednocześnie prowadzą działalność stacjonarną. Warto sprawdzać, czy strona internetowa to faktycznie strona apteki, a nie kogoś, kto aptekę udaje – ostrzega Główny Inspektorat Farmaceutyczny. 

Zgodnie z prawem, przez internet można kupić tylko określone grupy leków. Na odległość nie kupimy produktów wydawanych na podstawie recepty. Można co prawda zamówić taki lek przez internet, ale odebrać go trzeba w aptece stacjonarnej, gdzie farmaceuta poprosi o receptę. 

W 2014 roku Komisja Europejska wprowadziła rozpoznawalne w całej Unii Europejskiej, wspólne logo, umożliwiające identyfikację aptek, które legalnie sprzedają leki na odległość. 

Pod zielonym, wspólnym logo, znajduje się flaga państwa członkowskiego, gdzie znajduje się siedziba podmiotu oferującego produkty lecznicze w sprzedaży na odległość. Obok flagi znajduje się napis w języku danego kraju, który informuje o potrzebie kliknięcia we wspólne logo.

image
To logo umożliwia identyfikację aptek, które legalnie sprzedają leki na odległość. 

Po kliknięciu na stronie w logo, powinno nastąpić przekierowanie do wpisu danej apteki w Rejestrze Aptek. Rejestr Aptek jest miejscem, w którym poszczególne Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne wprowadzają dane dotyczące aptek funkcjonujących na rynku. Obecność apteki w rejestrze świadczy o jej legalności i gwarantuje posiadanie zezwolenia przez daną placówkę. 

Jeżeli na stronie internetowej oferującej produkty lecznicze nie ma charakterystycznego wspólnego logo lub kliknięcie w znaczek przypominający wspólne logo nie odsyła do Rejestru Aptek, nie należy dokonywać zakupu produktu leczniczego. Taki zakup jest niezwykle ryzykowny, gdyż podmiot działa nielegalnie. 

Zakup leku od podmiotu, który działa nielegalnie, niesie za sobą ryzyko. Lek może nie zadziałać, gdyż podmioty działające nielegalnie mogą sprzedawać dowolną substancję jako lek. Lek może zaszkodzić, bo sprzedawane artykuły mogą być przeterminowane lub niewłaściwie przechowywane. 

image
Zakup leku od podmiotu, który działa nielegalnie, niesie za sobą ryzyko większe niż wyrzucone w błoto pieniądze. 

Lek z niepewnego źródła może wywołać poważną chorobę, gdyż podmioty działające nielegalnie mogą sprzedawać leki sfałszowane o nieznanej jakości i nieznanym działaniu. Lek z nielegalnego źródła może spowodować uzależnienie, gdyż ktoś może celowo sprzedawać leki o takim działaniu. 

Lek od nielegalnie działającego podmiotu może wywołać chorobę psychiczną, gdy sprzedawane są np. substancje wycofane ze względu na ich negatywny wpływ na psychikę człowieka. Leki z niesprawdzonego źródła mogą spowodować śmierć, gdyż mogą zawierać substancje trujące. 

Jeśli chodzi o zdrowie, nie warto ryzykować, dlatego leki należy kupować tam gdzie mamy pewność ich legalnego pochodzenia – podkreśla Główny Inspektorat Farmaceutyczny. 


Źródło: PAP

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.  

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości