15 obserwujących
861 notek
1978k odsłon
  1466   0

Darmowa dieta dla każdego. NFZ uruchomił portal z jadłospisem i przepisami

Nowy portal z dietami od NFZ.
Nowy portal z dietami od NFZ.

Gotowe jadłospisy na 14 dni, przepisy i lista produktów potrzebnych do przygotowania posiłków - Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił portal z darmowymi dietami.

Wystarczy założyć konto i wpisać m.in. swoją wagę, wzrost i wiek, aby obliczyć BMI. strona podpowie nam, ile kalorii powinniśmy zjadać każdego dnia i zaproponuje darmowe diety do wyboru.

image
Tak wygląda strona z dietami NFZ.

Diety od NFZ

Aby skorzystać z darmowej diety należy wejść na stronę stworzoną przez Narodowy Fundusz Zdrowia (adres: https://diety.nfz.gov.pl). Następnie należy zarejestrować konto wpisujące e-mail i hasło. Później wpisujemy soją wagę, wzrost i wiek, a strona wyliczy nasze BMI i podpowie, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Będą też dane o minimalnej i maksymalnej liczbie kalorii, którą powinniśmy spożywać w ciągu doby przy prowadzonym trybie życia.

Dla pragnących zrzucić wagę do wyboru są trzy rodzaje diety DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension, opracowanej przez amerykański instytut rządowy National Heart, Lung nad Blood Institute): 1200, 1500 oraz 1800 kalorii. Po kliknięciu w dowolną z nich, otrzymamy gotowy jadłospis na 14 dni. W innej zakładce są listy produktów potrzebnych do przygotowania posiłków, więc wszystko mamy pod ręką.

Jadłospis przygotowany przez ekspertów NFZ jest bardzo szczegółowy.- Przy każdym przepisie są informacje o liczbie jego kalorii, zawartości białek, tłuszczów i węglowodanów. Przepisy są proste do  przygotowania i dokładnie opisane. Posiłki można wymieniać.

Dlaczego dieta DASH?

Twórcy portalu proponują użytkownikom dietę DASH. W tegorocznym rankingu najlepszych diet dla zdrowia Best Diets Overall według U.S. News  zdobyła ona drugie miejsce. Pierwsze miejsce w amerykańskim rankingu zajęła dieta śródziemnomorska.

Dieta ta została opracowana w Stanach Zjednoczonych przez specjalistów z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego po to, żeby pomóc obniżyć ciśnienie krwi bez leków. Główną i najważniejszą jej cechą jest zmniejszenie zawartości sodu w pożywieniu. Warzywa powinny być obecne we wszystkich trzech głównych posiłkach - śniadanie, obiad i kolacja, podobnie jak trzy porcje chudego mleka lub produktów nabiałowych w ciągu dnia.

Ta dieta obniża ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu, zapobiega cukrzycy, osteoporozie i nowotworom.
Dieta DASH nie wymaga od stosujących bardzo dużych wyrzeczeń. Jej założenia opierają się na zdrowym odżywianiu, a nie restrykcyjnym liczeniu kalorii.

Zobacz: DASH, MIND i śródziemnomorska - najzdrowsze diety świata

KJ

Warzywa, ogórek, papryka
W diecie DASH warzywa powinny być obecne we wszystkich trzech głównych posiłkach.


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości