17 obserwujących
1044 notki
2195k odsłon
  1624   0

Ekrany urządzeń elektronicznych nie dla małych dzieci

Dzieci do 5 roku życia powinny mieć mocno ograniczony dostęp do elektronicznych ekranów.
Dzieci do 5 roku życia powinny mieć mocno ograniczony dostęp do elektronicznych ekranów.

Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych, a przed 5. rokiem życia spędzać przed nimi nie więcej niż godzinę dziennie. 

To pierwsze w historii zalecenia dotyczące korzystania przez dzieci z urządzeń elektroniznych, wydane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Do ukończenia pierwszego roku życia dzieci nie powinny w ogóle patrzeć w elektroniczne ekrany. Od 2. do 4. roku życia korzystanie z ekranów może być dopuszczalne nie więcej niż przez jedną godzinę dziennie. Chodzi o oglądanie telewizji, filmów na tabletach, ekranach komputerów i smartfonach, grę w gry komputerowe na urządzeniach typu playstation czy smartfon. 

Dlaczego tak ważne jest ograniczenie dostępu dzieci do elektronicznych ekranów? Przede wszystkim chodzi o nawyki, które są ustalane we wczesnym etapie życia. Dzieci do 4. r.ż. powinny spędzić co najmniej trzy godziny na różnych aktywnościach fizycznych rozłożonych w ciągu dnia, a niemowlęta poniżej roku życia powinny raczkować. Ekrany absorbują uwagę i nie zachęcają do aktywności fizycznej. 

Jej brak jest głównym czynnikiem powodującym nadwagę i otyłość u dzieci. W ciągu ostatnich 40 lat liczba otyłych dzieci i młodzieży na świecie wzrosła aż dziesięciokrotnie. Nadmierna masa ciała może prowadzić do chorób, w tym cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i niektórych nowotworów.

Zwiększonej akumulacji tłuszczu w organizmie sprzyja też niedobór snu. Dzieci i nastolatki, które przed zaśnięciem korzystają z urządzeń mobilnych, gorzej śpią. Sama obecność urządzeń w pokoju przyczynia się do snu krótszego i gorszej jakości. Przeczytaj więcej o tym, jak smartfon zakłóca sen u dzieci. Dowiedz się też, czym grozi bezsenność i jakie jest zapotrzebowanie na sen w różnym wieku.

Ważne jest kształtowanie nawyków w rodzinie. Spędzamy bardzo dużo czasu w pozycji siedzącej - jeździmy samochodem, spędzamy wiele godzin w szkolnej ławce i za biurkiem w pracy, a w wolnym czasie oglądamy telewizję, albo korzystamy z urządzeń elektronicznych (smartfon, playstation i in.). Powinniśmy te nawyki zmieniać: chodzić jak najwięcej pieszo, jeździć na rowerze, a wolny czas spędzić na spacerze, siłowni lub na innej aktywności fizycznej. 

Cyberchoroba

Użytkownicy przenośnych urządzeń elektronicznych coraz częściej odczuwają zaburzenia równowagi i nudności. Są to objawy tzw. cyberchoroby, czyli cyfrowej wersji choroby lokomocyjnej. Może na nią cierpieć aż 80% użytkowników smartfonów i tabletów. Przeczytaj więcej na ten temat: Cyberchoroba, czyli za dużo bodźców w komórce.

Zakaz smartfonów w szkołach

dziecko, smartfon, szkoła

Niedawno we francuskich szkołach wprowadzono zakaz korzystania z telefonów komórkowych, tabletów i interaktywnych zegarków (typu smartwatch). Zakaz dotyczy przedszkoli, zerówek, szkół podstawowych i szkół średnich do X klasy, czyli obejmuje dzieci i uczniów w wieku od 3 do 15 lat. Przeczytaj więcej na ten temat: We Francji wprowadzono całkowity zakaz smartfonów w szkołach.


BG


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości