7 obserwujących
555 notek
971k odsłon
2573 odsłony

Menopauza – objawy. Kiedy kobiety przekwitają?

Statystyczna Polka ma objawy menopauzy po 50.
Statystyczna Polka ma objawy menopauzy po 50.
Wykop Skomentuj13

Menopauza, inaczej przekwitanie albo klimakterium, to ważna zmiana w życiu kobiety. Oznacza zakończenie krwawienia miesiączkowego i zwiastuje początek starzenia się. Wiąże się niekiedy z przykrymi dolegliwościami. Jak sobie pomóc w tym okresie.

W jakim wieku menopauza?

Menopauza najczęściej pojawia się u kobiet najczęściej między 45. a 55. rokiem życia. Średni wiek wystąpienia menopauzy naturalnej u Polek wynosi 51 lat. Jedne panie będą miały ją szybciej, inne później, wszystko zależy od genów.

Klimakterium a menopauza - co to jest?

Klimakterium to nie to samo co menopauza. Sama menopauza oznacza wystąpienie ostatniej miesiączki. Natomiast klimakterium (perimenopauza) to okres rozpoczynający się na kilka lat przed menopauzą i trwający kilka lat po niej. Organizm kobiety produkuje coraz mniej hormonów płciowych, progesteronu oraz estrogenów, i przestaje uwalniać komórki jajowe. Płodność spada, aż w końcu całkowicie zanika.

Pierwszym symptomem nadchodzącej menopauzy są nieregularne miesiączki - mogą być dłuższe lub krótsze, bardziej lub mniej obfite. Za menopauzę uznaje się moment, kiedy krwawienie nie pojawi się po 12 miesiącach od ostatniej miesiączki.

image
Najczęstszy objaw menopauzy to uderzenia gorąca.

Pierwsze objawy menopauzy

Około 1/3 wszystkich kobiet nie odczuwa innych objawów menopauzy niż nasilenie, a potem zatrzymanie miesiączki. Kolejna z trzech grup kobiet odczuwa objawy umiarkowane. Pozostała część kobiet natomiast odczuwa bardzo silne objawy o przedłużonym czasie trwania.

Jak wynika z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w sierpniu 2018 roku w ramach programu „Zdrowa ONA” na ponad tysiącu kobiet w wieku powyżej 45. roku życia, najczęściej wymienianymi przez kobiety objawami są:
•    uderzenia gorąca (77,6 proc.),
•    pocenie się i nocne poty (63,7 proc.),
•    zmienność nastrojów (60,2 proc.)
•    przybieranie na wadze (48,2 proc.).

Inne objawy przekwitania to:
•    uczucie lęku,
•    drażliwość, zaburzenia koncentracji,
•    depresyjny nastrój,
•    uczucie zmęczenia umysłowego i fizycznego,
•    kłopoty z sercem,
•    problemy ze snem,
•    bóle mięśni i stawów, zmniejszenie elastyczności
•    bóle głowy,
•    problemy z pęcherzem moczowym,
•    zaburzenia w funkcjonowaniu seksualnym oraz odczuwaną suchość pochwy.

Objawy mogą pojawić się już około 5 lat przed menopauzą i trwać nawet do 5 lat po menopauzie. Nie wszystkie kobiety odczuwają tego rodzaju dolegliwości. Mogą one pojawiać się i znikać.

Przedwczesna menopauza - objawy i skutki

Przedwczesna menopauza to taka, która pojawia się przed 40. rokiem życia. Jej objawy są identyczne, z tym że występują u kobiety dużo wcześniej. Jeśli nie jest to związane z operacją chirurgiczną, np. usunięciem macicy, czy jajników, to może zwiastować poważne problemy zdrowotne, jak np. choroba tarczycy albo cukrzyca. Badacze odkryli, że problemy natury ginekologicznej i przedwczesna menopauza mają również związek z zespołem przewlekłego zmęczenia - czyli z naszym trybem życia.

Menopauza a depresja

Wiele badań wskazuje na to, że kobiety w wieku okołomenopauzalnym częściej zapadają na depresję niż u kobiety w innym wieku. Wiąże się to z wahaniami estrogenów, ale duży wpływ mają też czynniki środowiskowe: zmiany w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym. Kobieta może w tym czasie cierpieć z powodu nieodwracalnych zmian własnego ciała.

image
Niektóre kobiety w ogóle nie odczuwają objawów menopauzy.

Jak łagodzić objawy menopauzy?

Menopauza to naturalny proces w życiu kobiety. Warto do niego się przygotować i zaakceptować zmiany w organizmie. Ważne jest, by w tym okresie szczególnie zadbać o siebie.
•    Przestrzegaj diety. Ogranicz tłuszcze zwierzęce, jedz produkty bogate w wapń i błonnik (przetwory mleczne, warzywa i owoce, ryby, rośliny strączkowe). Najlepiej jeść 5-6 posiłków dziennie, które zawierać będą fitoestrogeny, czyli naturalne związki roślinne o właściwościach estrogennych i antyestrogennych (soja, soczewica, czosnek, cebula, chmiel).
•    Rzuć palenie i ogranicz alkohol. Z badań wynika, że kobiety po 50. roku życia łatwiej popadają w uzależnienia.
•    Ruszaj się, ćwicz, bądź aktywna. Minimum to spacery, ale nie zaszkodzą zajęcia fitness. Nie są wskazane forsowne treningi do utraty tchu.
•    Badaj się. Kontroluj poziom cukru, cholesterolu, wysokość ciśnienia itp. Nie zapominaj o badaniu piersi czy cytologii. Wskazane są również badania gęstości kości.
•    Zadbaj o dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi, nic tak nie poprawia samopoczucia.
•    Znajdź sobie jakieś hobby albo rozwijaj dotychczasowe zainteresowania.

Leczenie menopauzy

Menopauzy jako takiej się nie leczy, można tylko łagodzić jej objawy, jeśli są dla nas uciążliwe. Jednym ze sposobów jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), czyli przyjmowaniu tych hormonów, które przestaje produkować organizm kobiety. Zanim się na nią zdecydujesz, ustal indywidualnie z lekarzem, co będzie lepsze – potencjalne korzyści czy ryzyko wspomagania się hormonami, oraz czas ich stosowania.

W opanowywaniu smutku, depresji, lęków lub dezorientacji może pomóc psychoterapia albo grupy wsparcia.

ja

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości