59 obserwujących
1020 notek
1184k odsłony
  308   2

Rzeczpospolita ukraińska

W ostatnich latach Polska bardzo szybko staje się kraje imigranckim.

Przypomnijmy, że jeszcze przed rozpoczęciem wojny, w 2021 r. padł rekord liczby wystawionych obcokrajowcom zezwoleń na pracę w Polsce i oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu. W ubiegłym roku wystawiono cudzoziemcom prawie 3 mln takich dokumentów. To ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej.

Informowaliśmy, że pod koniec ubiegłego roku w ZUS do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego zgłoszono niemal 872 tys. obcokrajowców z około 160 państw. Obywatele Ukrainy stanowili najliczniejszą grupę (635 tys. ubezpieczonych). Systematycznie rośnie także liczba Białorusinów pracujących w Polsce.

Przyjęta w listopadzie ub. roku przez Sejm nowelizacja wprowadza znaczące ułatwienia dla zatrudniania w Polsce pracowników ze Wschodu, głównie Ukraińców. Wydłużono im z 6 do 24 miesięcy możliwość pracy na zwykłe oświadczenie od pracodawcy. Dodatkowo, firmy uznane przez rząd za strategicznie ważne dla gospodarki i chcące zatrudniać obcokrajowców będą miały pierwszeństwo.

Zwracaliśmy uwagę, że ubiegłoroczne dane Państwowego Instytutu Ekonomicznego wskazywały, że już w 2018 r. Polska była największym rynkiem pracy spośród państw OECD przyjmującym tymczasowych pracowników z innych krajów. Z kolei w 2020 roku, mimo pandemii koronawirusa, zaobserwowano wzrost liczby zatrudnionych obcokrajowców w polskiej gospodarce. Autorzy zwrócili uwagę, że pod względem liczby tymczasowych migrantów zarobkowych wyprzedziliśmy Stany Zjednoczone i Niemcy."

Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA, mówił w Radiu Plus m.in. o uchodźcach z Ukrainy.

„Osoby, które złożyły wniosek o nadanie numeru PESEL to w dużej mierze osoby, które będą chciały przebywać w Polsce dłużej. Na tę chwilę zakładamy, że ponad milion osób zostanie na dłużej i przygotowujemy wszystkie rozwiązania żeby jak najlepiej się zaadoptowały (...) Miejsca zbiorowego zakwaterowania pozostają. Będą umowy z wojewodami. Będą ankiety wśród mieszkających tam osób z pytaniem o plany na najbliższe miesiące. (...) W systemie PESEL w wieku 18-65 lat znajduje się 617,6 tys. osób . W tej grupie wiekowej wskaźnik zatrudnienia wynosi już ponad 42 proc. Nie ma gwarancji, że te osoby nadal są zatrudnione. Z kolei dane z ZUS nie obejmują np. zatrudnienia w rolnictwie (KRUS) czy umów o dzieło." - wyznał minister.

za Bibuła com, wise-europa.eu / wydarzenia.interia.pl / pap / Kresy.pl, oraz  Prawy.pl

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale