3 obserwujących
271 notek
59k odsłon
138 odsłon

Historia Polski i Polaków

Wykop Skomentuj10

Historia Polski i Polaków

Moje zdanie na ten temat jest takie:

Neguję i odrzucam całe dzieje państwa i narodu polskiego od czasu, gdy nam Słowianom przymusem narzucono jakiekolwiek formy chrześcijaństwa, to nie jest nasza historia - nie jest to ani historia państwa polskiego, ani historia narodu polskiego, Słowiańskiego.

Oczywiście, zgodnie z moją teorią: to co się zdarza na styku przeszłości i przyszłości jest konieczne, o ile nikt nie uczyni czegoś, by temu zapobiec.

Równocześnie: nie można ignorować tego, co jest obecnie, żyć na emigracji wewnętrznej, udawać że tego nie ma - trzeba żyć tym, co jest, i wiedzieć, skąd się to wzięło, jak do tego doszło, czyli znać dzieje, których się nie uznaje za własne.

Nie ma także sensu „gdybać”, tj. tworzyć jakichś alternatywnych wersji historii, bo to co zaszło musiało się tak potoczyć, my Słowianie byliśmy zbyt słabi i głupi, a może zbyt tolerancyjni, żeby temu zapobiec.

Chrześcijaństwo odpowiada przede wszystkim za rozwarstwienie społeczeństwa słowiańskiego.

Warstwy społeczne oparte na statusie społecznym, majątkowym, zastąpiły pierwotny słowiański podział na rody (familie) i plemiona.

Bardzo to wszystko śmieszne, całe dzieje polski od czasu narzucenia Polsce chrześcijaństwa wydają się walką ludzi szlachetnych i wybitnych w celu zniwelowania negatywnego wpływu tegoż chrześcijaństwa na stosunki społeczne, w celu ustanowienia praw przywracających sprawiedliwość.

Jestem tworem PRL, i dość nieźle znam wersję historii, której nas uczono.

W masie różnych faktów historycznych, zwłaszcza walk zbrojnych o niepodległość (w praktyce o własną władzę), tzw. chwała oręża polskiego, pomijano celowo jeden niezmiernie istotny temat, tj. konkretne zasługi szlachty i arystokracji dla rozwoju państwa i społeczeństwa polskiego.

W szczególności mam tu na myśli zakładanie wsi i miasteczek, które rozwijały się aż do wielkości dużych miast.

Obecnie wiele polskich miast chlubi się kilkusetletnią tradycję, ale mało kto wspomina, jak doszło do powstania takiej wioski czy miasta, nazwisko założyciela często znane jest tylko na skalę lokalną.

Dla mnie np. totalnym zaskoczeniem było dowiedzieć się przy okazji wędrówek turystycznych, że miasto Rejowiec na Lubelszczyźnie zostało założone przez polskiego poetę Mikołaja Reja z Nagłowic za Jędrzejowem.

Nie spotkałem się, by ktoś stworzył zbiorcze zestawienie chronologiczne lub okręgowe aktywności i zabiegów szlachty dla tworzenia i organizacji wsi i miast, a przecież decyzja taka przechodziła przez ręce królewskie, chyba nawet dla dóbr ziemskich prywatnych i kościelnych.

Nawet podręczniki do „Historii gospodarczej Polski” wydają się ten temat traktować jako margines dla zagadnień rozwoju przemysłowego.

Z jednej strony można się dziwić, że szlachta i arystokracja polska pozostawiła po sobie tak nieliczne świadectwa pisemne, refleksje na miarę kultury klasycznej grecko-rzymskiej, z drugiej strony jednak to dbałość o stan gospodarczy: rolnictwo i kupiectwo, była tutaj priorytetem.


Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura