w_koło_wojtek
prawda boli?!
3 obserwujących
293 notki
63k odsłony
218 odsłon

Żydzi a kapitał - aspekty etyczne

Wykop Skomentuj11

Żydzi a kapitał – aspekty etyczne

Zetknąłem się ostatnio z ciekawym tekstem na trudny temat przejmowania przez Żydów gospodarki amerykańskiej USA i jej przekierowywania przez nich na Izrael, w tym wysysania zasobów i przekierowania strumienia zysków.

Nasuwa się tu zatem temat porównania świata wartości Żydów w kontraście do innych ludów typu europejskiego.

Jako podstawy dla porównania użyję Polaków i polskich wartości konstytucyjnych.

Polska konstytucja wymienia jako polskie wartości ideały ukształtowane w starożytnej Grecji: prawda, sprawiedliwość, dobro i piękno.

Ideałów nie można kupić – trzeba je samemu wbudować w swój charakter, osobowość.

Trzeba być sztywnym, co do wartości życiowych, a jednocześnie zachować elastyczność, co do reakcji w różnych sytuacjach – jest to trudna sztuka, dlatego niewielu to potrafi.

Wydaje się, że dla Żydów jedyną wartością jest pieniądz, majątek, bogactwo – wszystko inne, co może mieć jakiekolwiek znaczenie, jest podporządkowane temu celowi życiowemu – uważają oni, że wszystko inne można kupić.

Co zatem Żydzi mogą kupić za swoje pieniądze:

Kupują rzeczy uczciwe i nieuczciwe.

Przede wszystkim kupują (przekupują) swojego boga Jahwe: głównie w celu przebaczenia, rzadko w celu pozyskania jego przychylności.

Prawdy nie mogą kupić, więc kupują media: gazety, telewizję, radio, reklamy, propagandę, sondaże, itd. - w celu urabiania opinii publicznej, manipulowania i wmawiania ludziom, czego potrzebują, roztaczania miraży szczęścia dzięki kupowaniu.

Sprawiedliwości nie mogą kupić, więc kupują adwokatów, sędziów, wyroki i inne orzeczenia sędziowskie, osiłków do „wyrównania rachunków”, morderców na zlecenie, itd.

Dobra nie mogą kupić, więc kupują przyjemności, wygodę, służbę, opiekę, psa, itd.

Piękna nie mogą kupić, więc kupują dzieła sztuki, zabiegi upiększające, operacje plastyczne, inne przedmioty zbytku, itd.

Ludzkiej lojalności i wierności nie mogą kupić, więc kupują wspólników, doraźnych sprzymierzeńców, ludzi gotowych się sprzedać zależnie od ceny, itd. – rozwody są w tej sytuacji normalnością, rodzina rozbita i celowe morderstwo z premedytacją w rodzinie staje się naturalnym następstwem zakupu partnera do życia, który dostrzegł korzystniejsze dla siebie możliwości.

Wydaje mi się zatem, że pieniądze mają zbyt duże znaczenie w życiu, nie postuluję całkowitej eliminacji pieniędzy, ale ich rola powinna być znacznie ograniczona w celu odzyskania autentyczności życia.

Jest tu jednak możliwość przegięcia w drugą stronę: człowiek bez zasad moralnych własnego charakteru, bez bicza przymusu materialnego uzna, że życie jest polem do rozgrywek emocjonalnych, personalnych, przeciwko innym ludziom, będzie pełnym autentyzmu łotrem, bandytą.

Wszystko powyższe jest znacznie bardziej komplikowane przez niezrozumienie cudzych intencji, ludzkie odchyłki od racjonalności, stałe lub doraźne problemy psychiczne lub społeczne, i zmiany spowodowane używkami: alkohol, narkotyki, itd.

Wszystko już było, więc filozofię życiową Żydów wobec takiej sytuacji można sprowadzić do jakiegoś wariantu hedonizmu: zaspokajanie doraźnych potrzeb, doraźne przyjemności, wynika to wprost z posiadania zasobów pieniężnych, które można do tego wykorzystać – chciwość i skąpstwo jest także w tym zestawie.


Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale