Nic nowego pod słońcem
prawda boli?!
3 obserwujących
209 notek
75k odsłon
  42   0

Pielgrzymka słowiańska - Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu

Pielgrzymka słowiańska - Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_im._Jacka_Malczewskiego_w_Radomiu

 http://www.muzeum.edu.pl/pl/radom/dzial-archeologii,33.htm

 http://www.muzeum.edu.pl/pl/radom/skarby-i-tajemnice-piotrowki-,974.html

 21.08.2021

 Muzeum znajduje się przy rynku w dawnym kolegium.

 Duża wystawa archeologiczna mieści się w piwnicach, a właściwie w suterenie od strony ulicy, która od strony podwórza okazuje się parterem.

 Wielkie rozczarowanie, spodziewałem się muzeum regionalnego albo okręgowego z szeroką wystawą eksponatów archeologicznych tego terenu - owszem takie zabytki są, ale na razie w magazynie - nowa wystawa ma być w nowym budynku w perspektywie 4 lat.

 Wystawa archeologiczna obecna obejmuje tylko historię miasta, w tym eksponaty z wewnątrz-miejskiego grodziska Piotrówka z drugiej połowy X w.

 Osadnictwo słowiańskie zaczyna się tam w IX w.

 Pani kustosz (nie znam nazwiska), która mnie nadzorowała w trakcie zwiedzania wystawy archeologii, a z którą dużo rozmawiałem, dała mi dwa opracowania monograficzne archeologii na temat cmentarzysk:

1. Radom Wośniki - kultura łużycka;

2. Gulin - Młyn - kultura pomorska i przeworska.

 Ciekawostka:

• Poprzednio była wystawa gmerków średniowiecznych.

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Gmerk

 Krytyka:

• Poprzednio był zły pomysł edukacyjny dla dzieci dla uatrakcyjnienia wystaw: wstawienie do tej samej gabloty eksponatów prahistorycznych i współczesnych, tworzenie błędnych skojarzeń.

• Wolałbym duże fotografie zdobień autentycznych na ścianie i zabawę dla dzieci w wyszukiwanie eksponatów ozdobionych tymi ornamentami.

Ciekawostki:

• Cembrowina drewniana od studni kwadratowej, obok pomniejszony model tej studni z żurawiem.

• Żarna w postaci dwóch dużych lekko spłaszczonych półkul kamiennych złożonych płaską powierzchnią, górny z tych kamieni przebity pionowo na osi, oś solidna drewniana, a do niej przybita dwuręczna korba pozioma drewniana do obracania tego kamienia.

• Naczynia ceramiczne głównie bez uchwytów, tylko jeden garnek i kilka dzbanków z uchem.

• W opisie do gabloty militariów średniowiecznych uwaga, że w tym okresie umiejętności wojenne i posiadanie broni było bardzo ważne.

Krytyka:

• Opisy na ścianach typowo naukowe – wolałbym opisy, które wychodzą od pokazywanego niżej eksponatu i dopiero na tej podstawie przechodzą do bardziej ogólnego omówienia okresu kultury.

 Odwiedziłem też same grodzisko Piotrówka, krótko (ze względu na deszcz): płaskie wzgórze okrągłe około 50-100 m średnicy wyniesione około 5-10 m ponad poziom terenu, niemal w centrum miasta obecnie w starej jego części.

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr%C3%B3wka_(Radom) http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/29001,radom-grodzisko-piotrowka.html

 https://zabytek.pl/pl/obiekty/radom-grodzisko-piotrowka

 Obecnie muzeum pokazuje wystawę czasową „Skarby wieków średnich”

 http://www.muzeum.edu.pl/pl/radom/skarby-w-%E2%80%9Emalczewskim%E2%80%9D,1747.html

 Są to dwie sale na wysokim parterze pełne gablot z biżuterią różnego rodzaju datowaną głównie na XI-XIII w. zachodnio- i wschodnio-słowiańską, często bez dokładnego miejsca znalezienia – czasem bardzo ozdobna, misternie wykonana, uporządkowana według rodzajów ozdoby.

 Kiedy poskarżyłem się pani kustosz, że brakuje mi wyraźnego oddzielenia eksponatów wcześniejszych okazała się ona bardzo pomocna w wyszukiwaniu tych zabytków.

 Ciekawostka:

 Właśnie pani kustosz zwróciła mi uwagę na ozdobę z brązu z VII/VIII w.: kółko 3-5 cm i rozpięta na tym kółku figura podobna do indyjskiego Śiwy (Sziwy).

 https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aiwa

 W „Pierogarni”, do której poszedłem coś zjeść, na ścianie duża mapa:

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_polsko-rosyjska_(1609%E2%80%931618)


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura