d...
bez motta
1 obserwujący
3 notki
7796 odsłon
1544 odsłony

Info z 10 stycznia: rosyjski "Turecki Potok" traci klientów, na rzecz bałkańskich LNG

Wykop Skomentuj9

image

(fot: czerpana z linku https://www.energia.gr)


Przy okazji oficjalnego wejścia wspólnika, bułgarskiej, wielkiej spółki Bulgartansgaz

grecka "Gastrade", czyli koordynujący inwestor grecko-bułgarskiego gazoportu w Alexandroupoli... potwierdza, że same tylko pozyskane rezerwacje zdolności przeładunkowej sięgają 12,2 mld m3.  Mimo, iż początkowo planowano zdolność tylko 5,5 mld m3.

Ale jednocześnie i sama Turcja, w minionym 2019 roku, zakupiła od Rosji aż o 30% mniej gazu, niż rok wcześniej.
Mimo zakończenia budowy Turkish Stream.


Krótko przypomnę tę historię, na jej greckim odcinku:  

W 2015 Putin osobiście składa w Grecji "zobowiązanie" szybkiego dostarczenia, pożyczenia greckiemu rządowi 5 mld USD na grecki odcinek gazociągu, stanowiącego przedłużenie Turkish Stream. Co miało być spłacane opłatami za tranzyt... 

W 1,5 roku potem, też w trakcie wizyty w Grecji, bardzo niejasno tłumacząc i bardzo widocznie głęboko znerwicowany prezydent Putin wyjaśnia, że takiej inwestycji nie będzie.  "Gdyż jej przyszłość handlowa jest niejasna, nie wiadomo czy zaistnieje w ogóle zapotrzebowanie, kiedyś możemy do tematu powrócić".  - ja oglądałem to na żywo z greckich kamer. I dzięki temu bez rosyjskich opóźnień, na zmianę kamery, gdy mina mówcy jest coś... zbyt nietelewizyjna.


Znajdują się inwestorzy nierosyjscy i w greckiej części zadania dziś rurociągi są już prawie gotowe. I powstaje oddzielny od rosyjsko-tureckich nastrojów port gazowy. Właśnie ten LNG Alexandroupoli.  I teraz wygląda nawet na to, że nowe rury zajmą się niemal wyłącznie nowym gazoportem. 


 
Bezpieczeństwo:
Zdecydowano, że ta najbardziej groźna przy ekslplozji część gazoportu zostanie zakotwiczona aż o 10 km od lądu stałego.

Na lądzie powstać mają dodatkowe zbiorniki (zgaduję, że w dotykających tu Morza Egejskiego górach, Rodopach) i urządzenia węzła przeładunkowego, pośredniczącego też między różnymi rurami, z różnych kierunków i firm. Hub rzeczywisty.


Mapka: 
linią ciągłą oznaczono rury istniejące. Przerywaną - rury właśnie budowane. I widać już dokładnie, że Rosjanie/Turcy  monopolowych cen raczej już nie podyktują. Dotychczas robili to, wszyscy mamy ich dość.  Wszyscy, a nie tylko Polacy :)

image

Proszę zauważyć:  widoczna na mapce nitka, pod Adriatykiem, to gazociąg TAP, biegnący (między innymi) z Azerbejdżanu. 
I ten gazociąg także uderzy w rosyjski eksport. Gdyż od tej pory Azerbejdżan, zamiast do Rosji, sprzedawać będzie swój gaz już prosto do Europy i wtedy po znacznie lepszych cenach. A Rosja gaz azerski - nabywany dotychczas tanio - zastąpić będzie musiała gazem własnym. Który wtedy zużyje - w tej ilości - a nie wyeksportuje go.

Już samo słowo "gazociąg" wprowadza laika w błąd, gdyż sugeruje jedną, jedyną nitkę. Gdy te zdolności, w tym ilości nitek, stale są powiększane.
A tu, podpisany 2 stycznia, br gazociąg EAST MED. Ma powstać w 2025.
Strony: Włochy, Grecja, Cypr, Izrael, umowa międzyrządowa plus inwestorzy prywatni, budowę popiera także Egipt, który nie jest wykluczone, że także włączy się w nią jako inwestor, w drugiej fazie. Planowana zdolność to najpierw 10, a potem 20 mld m.3. Po czym można będzie dokładać i następne nitki:
imageCiekawe, że niegdyś gazociąg EAST MED rozważano jedynie tak:
image
Ale teraz bardzo wzorsło zainteresowanie nim, wielu państw.Przy okazji...

Grecki zarząd budowy rury, zatrudniający m.in. sejsmologów z Uniwersytetu im. Arystotelesa w Salonikach, zawczasu informował albański rząd, że rychło oczekiwane jest u nich silne trzęsienie ziemi. 

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka