d... /Ateny
bez motta
7 obserwujących
44 notki
49k odsłon
348 odsłon

Morze Egejskie: film, walka morskiego myśliwca Mirage 2000-5 z tureckim F-16, MAPA

Wykop Skomentuj1

image  Zdjęcie wykonano na akademii wojskowej. Istotne, że na tej mapie turecki jest również Cypr. Choć na danym zdjęciu prezydent Turcji zasłonił sobą.
Film zaczyna się słowami: Mam go !

- Turek wykonuje następnie uniki, wcale nie wie przecież czy naprawdę nie dostanie rakiety ?

- Grek znów go dopada, nie popuszcza...
Niemal codzienna sytuacja, czasem po kilkadziesiąt razy dziennie, gdy turecki F-16, niezgłaszany do kontroli obszaru powietrzenego, pojawia się nad greckimi wyspami. 

W opinii drugiej ze stron są to wyspy tureckie. Pod nielegalną grecką okupacją. Chodzi bodaj o 187 wysp, a w tym 18 czy 19 z nich zamieszkałych. W tym Rodos, Lesbos, Chios, Kos...  zresztą, patrz mapa !

Walka nagrywana jest z kokpitu greckiego Mirage'a i kończy się "strąceniem" intruza. Czyli rutyna.

Turcy też często prezentują podobne video, oczywiście zawsze kończące się "strąceniem" Greka. Też rutyna.

Ktoś powie: chłopaki wygłupiają się, to nic poważnego, oni codziennie tak ćwiczą... - dzięki czemu faktycznie, że stają się znakomitymi pilotami.

Ale licząc to od 1945, mieliśmy tak już bodaj 135 ofiar śmiertelnych, po stronie greckiej i głównie lotników. Dane tureckie są tajne.

Wszystko prawie z podobnych incydentów, czasem zakończonych zderzeniem, czasem rozmyślnym zahaczeniem i uszkodzeniem lotek przeciwnika (następuje wtedy "wypadek"), bywało że strącenia rakietą, jak w roku 1999 nad wysepkami Imia, a bywało także, że zderzeniem jednego z lotników ze skałą. Może z uszkodzonymi już lotkami ? Pzy tym podobne walki często odbywają się także nocą. Albo na niebie w chmurach, bez widoczności.Ciekawostka, że greccy piloci, wykazujący w tych walkach zbyt wysoką, zdaniem przełożonych, skłonność do podejmowania ryzyka, przenoszeni bywali do eksadr pożarniczych.  Gdzie ryzyko przekłada się na ocalenie kolejnych domów..

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka