d... /Ateny
bez motta
7 obserwujących
2 notki
60k odsłon
1969 odsłon

Relacja z wczoraj - 6 decyzji Grecji, dla obronności. Szkoda, że to nie w PL tak.

Wykop Skomentuj82

Poniższe punkty podał wczoraj premier. Jak co roku w GR, bardzo ważne decyzje ogłoszone zostały podczas targów w Salonikach.  Komentarze po myślniku, to moje streszczenia opinii, z greckich portali o obronności.


1) "Niezwłoczne pozyskanie" 18 samolotów Rafale.

- Prawdopodobnie są to najlepsze samoloty wielozadaniowe świata. Dadzą Grekom zdecydowaną przewagę technologiczną, na niebie, przez najbliższe lata. Podmienią najstarsze egzemplarze też francuskich (i bardzo tu chwalonych) Mirage 2000-V.
Nie, to nie chodzi o to, by F-16, czy tym bardziej F-35 nie były dobre. Natomiast Amerykanie chyba tylko z Izraelem dzielą się chętnie najnowszą elektroniką i pociskami dla tych maszyn. Grecy podkreślali na forach, że Grecji odmówiono nawet tych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu które jednak otrzymała Polska. Choć Polska też ilości dość symboliczne.


2) Marynarka ROZPOCZNIE formalną procedurę pozyskania 4 fregat wielozadaniowych - to chodzi o fregaty bodaj najnowocześniejsze w świecie i jeszcze  w specjalnej, wzbogaconej (cenowo aż o 3/4 droższej od standardu francuskiego) wersji wyposażenia. UWAGA UWAGA ! - z programem walki pisanym przy współudziale greckich informatyków - czyli całkowita samodzielność rzeczywista i pełnia praw do upgrade czy przekodowań software. A Grecy mają informatyków światowej klasy, jest to fakt.

Sprawy te dawno już omówione zostały technicznie. Ale teraz zapadną decyzje polityczne i ekono.
Niezależnie od 4 nowych, wykonana zostanie modernizacja 4 starych fregat typu "Meko". W szczególności dostaną najlepszy z możliwych (tam) typ śmigłowca morskiego, dla lepszego zwalczania okrętów podwodnych.


3) Pozyskanie nowych torped (znów chodzi o skok technologiczny na najwyższą półkę w świecie), nowych broni p/panc (fora twierdzą, że zapewne chodzi o Spike NLOS) i nowych pocisków lotniczych - zasięg 120 km, czyli ponad wszelki zasięg pocisków, dysponowanych przez Turcję. Oraz Turcji nikt takich na razie nie sprzeda.


4) Powiększenie sił zbrojnych o 15 tysięcy specjalistów (chodzi zapewne o zawodowców - użyto sformułowania o zatrudnieniu)


5) Inwestorzy strategiczni dla fabryk zbrojeniowych. Państwo zapewne nigdy tego w Polsce nie usłyszycie, ani nie przeczytacie, ale Grecy mają trochę extra osiągnięć technologicznych, u siebie w produkcji. Na przykład odnoszący nieporównanie większe sukcesy handlowe niż PZO, sprzęt optyczny-tv-termowizyjny. Na przykład najlepsze prawdopodobnie na świecie pancerze i ich elementy (aktualnie własność firmy niemieckiej Rheinmetall, koło Salonik). Na przykład znakomite zakłady lotnicze "nie bojące się żadnych wyzwań"... Rząd ma to wzmocnić o jeszcze kilka zakładów, aktualnie nieco zaniedbanych technologicznie... próby... zachęty znalezienia i tam wybitnego partnera...


6) Więcej cyfryzacji i lepsza ochrona przed hakerami.


Plotki, jakoby "przecieki": 
Francja zaproponować miała Grecji i Cyprowi rzeczywisty sojusz wojskowy. Łącznie ze stacjonowaniem już - zaraz francuskich Rafale, w Pafos, na Cyprze, NA STAŁE.
W zamian Francja oczekuje włączenia się Grecji we francuskie wojny w Afryce. Znaczy się "operacje pokojowe", np. w Mali.
https://www.proelasi.com/stratiotiki-symmetohi-sto-mali-zitei-to-parisi-exoplismous-tazei-i-athina/

Brak "przecieków" o reakcjach strony greckiej. 



==================================================================

Szanowni Państwo !

Pogoda jest w Grecji zbyt piękna i cudownie łagodna, bym miał tu siedzieć dziś przy komputerze. Znikamy nad morze, temperatura kryształowo czystej wody (autostradą, za Atenami, w stronę i już blisko Sunio) to 25 stopni, temperatura powietrza tylko 27-8, Słoneczko non-stop bez chmurki, LUXUS !

Osiołkiem jest, kto mógł w tym roku przyjechać do Grecji, a nie przyjechał, tylko dlatego, że ... nie wie dlaczego.  Osiołek, ale taki wielki, jak koń trojański :)  Przepięknie, bez tłoku - mnóstwo miejsca, ceny umiarkowane, pogody idealne (i praktycznie bez fal upałów).  Można tak jeszcze do końca września... 

Pozdrowienia znad rajskiego Egejskiego :)


Wykop Skomentuj82
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka