d...
bez motta
1 obserwujący
7 notek
2227 odsłon
328 odsłon

Prezes Banku Grecji: Rosja zapobiegła wyjściu Grecji z waluty Euro, 2015. +aktualizacja.

z domeny publicznej
z domeny publicznej
Wykop Skomentuj22

.


Prezes Banku Grecji (bank centralny, tzw. emisyjny), pan Janis Stournaras     potwierdza właśnie,   po raz pierwszy tak oficjalnie, uporczywe pogłoski, dotyczące planu wydruku banknotów Drachmy, w 2015, po zwycięstwie wyborczym lewicy Syriza. 

Grecy nie mieli już wtedy możliwości druku samodzielnego. Pogłoski chciały, że po analizie cen na rynku, greckie MF zwrócił się o to do mennicy Białorusi. Teraz pan Stournaras, prezes Banku Grecji, potwierdza że również do Moskwy. Na co Putin przedzwonił niezwłocznie do ważniejszych europejskich przywódców, ostrzegając ich o tym. - Jałta wiecznie żywa ?

Pogłoski, a właściwie to nawet wypowiedzi medialne części osób chcą też, że rząd przygotowywać miał rodzaj zamachu stanu - siłowe przejęcie mennicy Banku Grecji, gdzie spoczywało jeszcze 20 mld Euro, ale był to depozyt z EBC, bez greckich praw dysponowania. Kwota taka byłaby wystarczająca na okres przewalutowania...
Dnia przewidywanej akcji, po licznych i imiennych telefonach kilku greckich wyższych urzędników bankowych do Brukseli, gdyż niektórzy ostro nie zgadzali się z rządem -  rano wokół mennicy pojawiło się mnóstwo mężczyzn, w długich identycznych płaszczach i z rękoma w kieszeniach.  Demonstracyjnie... chodzących tam i spowrotem  - decyzji o zajęciu nie było. 
Te dane zostaną pewnie potwierdzone zupełnie oficjalnie dopiero za kolejne dziesięciolecia...  Inaczej groziłyby wyroki, tego  nikt nie chce.

Co było dalej -wiemy. Grecji przestano wypłacać raty uzgodnionych wcześniej kredytów, stawiając coraz to nowe warunki. Jasne, że nie przewidywane wcześniejszą umową pożyczkową ! 

Po wstępnych protestach, że eksterminuje to gospodarkę, Grecja jednak szybko spełniała i te nowe warunki. Ale wtedy okazywało się, że stawiane są kolejne warunki i warunki, i warunki. I tak bez końca. I ciągle komunikaty,  eksperci "Trojki" stwierdzają... warunków nie spełniono... a ponieważ eksperci zauważają pogarszanie się sytuacji budżetu GR, oto są kolejne środki, które należy natychmiast podjąć. A potem pogadamy...  - działo się to wszystko na Euro Working Grou i na Eurogrup, czyli stałych , cokilkutygodniowych wtedy spotkaniach MF państw strefy Euro.

Wszyscy greccy MF (lewica, prawica, centrum) potwierrdzają, że Eurogrupa to ręka Niemiec, którym nikt w historii nie sprzeciwił się tam. A w Niemczech MF był akurat Dr Schauble, jest o nim oddzielna notka.

Aż Grecy ogłosili referendum. Jasne, że za późno.

Które w ciągu dwóch dni rząd następnie złamał, uginając się przed wszelkimi nowymi warunkami Unii...  Kilkanaście miliardów Euro rządowi Grecji zwyczajnie zabrakło wtedy, do samodzielności, czyli łącznie z przewalutowaniem. /tu nieco skracam procedury jak niezwłocznie pozbyto się ideowych lewicowców z Syrizy/.


Warto przypomnieć, że choć nie wspierana refinansowaniem, Grecja dalej normalnie spłacała wszystkie raty długów krótkoterminowych, o ponad 12 mld, pomniejszając w ten sposób zadłużenie kraju, w ciągu 4-5 miesięcy.   

Co tym mocniej denerwowało wierzycieli. - Bo a nuż Grecja poradzi sobie sama ? W każdym razie wyjdzie z pułapki ?

Ówczesna opozycja wobec rządów Tsiprasa ma oczywiście swe własne wersje, o ogromnej winie Syrizy, jednak dość mocno nieprawdziwe. Ale że to nie książka,  wróćmy do sprawy: 

Pogłoski, ale powtarzane także przez ówczesnych członków centralnych władz, mówią też, że to wtedy Putin wstrzymał 5 mld inwestycji, które miały być przekazane w ręce rządu greckiego, na gazociąg, wykonany całkowicie przez greckie firmy i miał on stanowić następnie własność Grecji. Spłacany z kolejnych, corocznych opłat tranzytowych.  Pamiętam jak przed kamerami zobowiązywał się (osobiście prezydent Putin) do tej inwestycji. I pamiętam jak w rok później tłumaczył się nam, ewidentnie znerwicowany - greckie TV przekazywały go on-line, bodaj z Agion Oros,  bez 20 sekundowego opóźnienia na mixing kamer ... - że zdecydował zrezygnować z gazociągu "gdyż byłaby to inwestycja o niepewnym efekcie ekono".  Ale nie wiem oczywiście dokładnie kiedy zrezygnował... 


Dziś dobrze wiadomo, że jeszcze za rządów tejże SYRIZY Rosja ciężko przejechała się na swym wiarołomstwie. 
Gdyż Grecy dobrzy są, przyjaźni są, ale łatwowierni do czasu. I oto powstaje już wielki, grecko-bułarski gazoport, w Alexandroupoli, czyli zaraz na wejściu rosyjsko-tureckiej ruryTurkish Stream do Europy.  A greccy armatorzy dysponują przecież największą flotą gazowców na świecie. Czyli teraz zbiją ceny rosyjskie "do dna" (jeśli tylko zechcą). I Rosja utraci na tym tak czy owak pewnie znacznie więcej niż swe zafajdane, judaszowe 5 mld.  OK, już tnę te dygresje... 

Pomoc, niezbędną dla przewalutowania Grecji na własny pieniądz, obiecywały także Chiny i Teheran. Chiny w gotówce, w zamian za zgodę na chińskie inwestycje. Które powstają i tak i są dla Grecji na jak razie bardzo korzystne, skrajnie korzystne, a Pireus stał się w br już największym kontenerowym portem Europy. Ze swej strony, Chińczycy bardzo taktownie działają, by Greków do siebie nie zrazić. Stać ich na wielkiego formatu dyplomację i cierpliwość. Zdaje się, że prócz biznesu, oni także lubią się z Grekami.  Czemu więc czemu wycofali się z pożyczki ?  Ponoć dzwoniła do Pekinu kanclerz Merkel.

Teheran nie miał gotówki, jednak proponował Grecji wieloletnie i po specjalnie niskich cenach (identycznie jak i Polsce) dostawy ropy naftowej. Co oczywiście gotówki na przewalutowanie nie zastąpi. W efekcie, w lipcu 2015, Grecja nie byłaby już w stanie, bez społecznej katastrofy, wyjść z unii walutowej - tłumaczył potem grecki rząd swe kapitulanctwo. Miałem tu kilkaset słoików veck'a z Ikei.
Napełniałem je wtedy wszystkie przetworami, jak zawsze robiliśmy to z mamusią w Polsce, za komuny... - po 40 kg co tydzień... Paczki z mlekiem w proszku, dla dziecka, na pewno dalej, także bez żadnych pieniędzy, przysyłaliby nam znajomi z Polski (zawsze nasze serdeczności dla Państwa Iwonki i Roberta, z Polic).
Czyli my byśmy przetrwali...  aby tylko wróciła do Hellady własna waluta :)  Ale rząd się złamał. 

UAKTUALNIENIE...
===================
Już w kilka godzin po prezesie B.G.  wypowiedział się także ówczesny, dwukrotny premier, Alexis Tsipras. Nie zaprzeczał niczemu.  Dodał nawet - skracam to i przekładam w polskim sensie -

      W tej sprawie nie chodzi o nazwiska i adresy. Choć mogę je podać.
To co wydaje mi się teraz ważniejsze, to abyśmy (wszyscy, wszyscy, wszyscy) wyciągnęli prawidłowe wnioski polityczne.Wejdźcie tylko Polacy do Euro...  !.

Wykop Skomentuj22
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale