3 obserwujących
55 notek
81k odsłon
1841 odsłon

Pierwsza w Polsce zielona wyspa energetyczna powstała w 7 miesięcy!

Farma fotowoltaiczna w Kamieniu Śląskim, fot. sanatorium.kamienslaski.pl
Farma fotowoltaiczna w Kamieniu Śląskim, fot. sanatorium.kamienslaski.pl
Wykop Skomentuj24

W Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie powstał ośrodek samowystarczalny energetycznie. To kompleks pałacowo-parkowy z Sanktuarium św. Jacka. Udało się to zrobić dzięki instalacji odnawialnych źródeł energii i budowie magazynu energii. 

Inwestycję, która powstała w zaledwie siedem miesięcy (od pomysłu w marcu do realizacji we wrześniu 2019 r.) opisuje portal gramwzielone.pl.

"W Kamieniu Śląskim zastosowano rozwiązania, które są pionierskie w skali kraju - czytamy. Zainstalowano tam m.in. pierwsze w Polsce kotłownie oparte na autorskich, innowacyjnych rozwiązaniach z zastosowaniem technologii pomp ciepła i układów solarnych, nowoczesne magazyny ciepłej wody z wymiennikami ciepła, nowoczesną oczyszczalnię ścieków z zastosowaniem obiegu zamkniętego, wykorzystującego oczyszczone ścieki do nawadniania terenów zielonych".

Energia, którą zużywa kompleks, niemal całkowicie pochodzi ze źródeł odnawialnych. Zamontowano w nim panele fotowoltaiczne o mocy 500 kWp i turbinę wiatrową o mocy 2,8 kW. Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię w dzień, a turbina wiatrowa w nocy.

Farma fotowoltaiczna w 100% pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną obiektów należących do Sebastianeum Silesiacum oraz Sanktuarium św. Jacka. Jak podają włodarze gminy Gogolin, dwie takie instalacje zapewniłyby energię elektryczną dla całego Kamienia Śląskiego.

Nadwyżki są oddawane do bateryjnego magazynu energii. W razie potrzeby może on być również doładowany energią z sieci. 

Magazyn oparty jest na technologii litowo-jonowej. Posiada pojemność 670 kWh, a jego moc naładowania i rozładowania to 300 kVA. Tak jak i inne instalacje w ośrodku, również i on został zaprojektowany w sposób pozwalający maksymalnie wykorzystać to, co generują OZE. W planach jest jego rozbudowa, tak aby mógł przechować maksimum energii wytwarzanej przez ośrodek zimą.

Latem ośrodek chce polegać całkowicie na energii wytworzonej przez OZE, w miesiącach przejściowych, czyli jesienią i zimą, zielona energia ma stanowić około 90 proc. konsumpcji, a w miesiącach zimowych ma wystarczać jej na pokrycie ok. 70-80 proc. zapotrzebowania. 

Ośrodek postawił też na elektromobilność i zbudował ogólnodostępną stację szybkiego ładowania do aut elektrycznych o łącznej mocy 100 kW i dwie stacje ładowania o mocy 22 kW każda. Tę pierwszą można rozbudować do mocy 300 kW. Energia zasilająca stacje pochodzi z paneli słonecznych. Dodatkowo postawiono również punkt ładowania rowerów elektrycznych. Placówka zakupiła bowiem zarówno rowery, jak i pojazdy elektryczne do transportu turystów, jak i sprzętów. 

Inwestorem jest Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa Zespół Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim.

Wykonawcą była firma MEB Group, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań w dziedzinie czystej energii. Inwestycja dostała dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Inwestycja powstała w ramach powstałego w gminie Gogolin Klastra energii.

image
Projekt Zielonej Wyspy, fot. sanatorium.kamienslaski.pl

jaWykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka