1 obserwujący
19 notek
41k odsłon
512 odsłon

97 proc. stacji paliw Shell w Polsce zasilanych tylko energią z OZE

Shell jest obecny na polskim rynku paliw już od 25 lat, fot. shell.pl
Shell jest obecny na polskim rynku paliw już od 25 lat, fot. shell.pl
Wykop Skomentuj13

Shell stawia na zieloną energię. Od początku 2020 roku 97 proc. stacji własnych koncernu w Polsce używa energii elektrycznej wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Pochodzi ona z lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych w kraju. 

Łącznie w Polsce Shell prowadzi 357 stacji własnych, 43 partnerskich oraz 14 automatycznych. Zielona energia zasila 346 z tych stacji. Shell Polska szacuje, że wykorzystanie na firmowych stacjach energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych zmniejszy rocznie emisję CO2 o 32 000 ton w porównaniu z rokiem 2016. 

Koncern wprowadza ponadto na swoich polskich stacjach rozwiązania, które zmniejszają zużycie energii. Na blisko 20 stacjach Shell w Polsce testowane są ogniwa fotowoltaiczne, które pokrywają średnio 11 proc. zapotrzebowania na elektryczność każdej z tych stacji. Do tego spółka wykorzystuje energooszczędne oświetlenie LED i zamykane lodówki. 

W Wielkiej Brytanii stacje własne Shell są zasilane elektrycznością pochodzącą w 100 proc. z certyfikowanych źródeł energii odnawialnej. Firma zobowiązała się do zakupu energii ze źródeł odnawialnych również na Węgrzech i w Bułgarii. W Holandii Shell posiada eksperymentalną niskoemisyjną stację, która 25  proc.potrzebnej dla siebie energii produkuje z paneli słonecznych, a dzięki efektywnemu energetycznie wyposażeniu zmniejszyła swój łączny rachunek energetyczny o 40 proc.

W 2017 roku firma Shell podpisała umowę z IONITY - operatorem sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych o bardzo wysokiej mocy. Z 21 stacji IONITY w naszym regionie, które mają powstać do końca 2021 roku, około 10 ma być zlokalizowanych w Polsce. Na razie działa jeden taki punkt na Węgrzech przy autostradzie M7 w pobliżu Balatonu. 

Shell zapowiada, że do 2025 roku 20 proc. przychodów z biznesu paliwowego firmy na świecie będzie pochodziło z paliw niskoemisyjnych, jak gaz, biopaliwa, energia elektryczna czy wodór. Globalne inwestycje Shell w biznes nowych energii cel to 1–2 mld dol. rocznie. Gaz ziemny – najczystszy w spalaniu węglowodór – już teraz stanowi ponad połowę produkcji koncernu.

Holendersko-brytyjski koncern Shell to największa firma paliwowa na świecie. W Polsce jest obecny od 1992 roku i jest czwartym pod względem wielkości operatorem stacji paliw, co stanowi 6,2 proc rynku paliwowego w Polsce. 

źródło: petrolnet.pl 

ja

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka