2 obserwujących
43 notki
74k odsłony
589 odsłon

Powstanie 300 nowych stacji ładowania aut elektrycznych

PGE Nowa Energia i Volkswagen zbudują 300 ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów.
PGE Nowa Energia i Volkswagen zbudują 300 ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów.
Wykop Skomentuj13

Przy salonach sprzedaży samochodów z grupy Volkswagen powstanie 300 punktów ładowania aut zasilanych w 100 proc. z OZE. Zamontuje je PGE Nowa Energia.

Obie firmy podpisały porozumienie w tej sprawie w lutym 2020 r. Wszystkie ładowarki będą zasilane energią ze źródeł odnawialnych. Projekt ma zostać zrealizowany w ciągu 2 lat. PGE Nowa Energia deklaruje instalację stacji typu multistandard, DC/AC (moc – odpowiednio – 50 kW/22 kW), ze złączem DC minimum 1xCCS2 i złączem AC 1xType2 oraz – opcjonalnie – dodatkowymi złączami.

Stacje ładowania będą zintegrowane z aplikacjami marek należących do Volkswagena, na przykład WeCharge Volkswagena i Audi e-tron Charging Services. Stacje będą jednak dostępne także dla kierowców samochodów elektrycznych wszystkich marek, nie tylko Volkswagena. Powstaną przy salonach ulokowanych przy trasach wylotowych z dużych i średnich miast oraz w pobliżu dróg krajowych.

Stacje będą dostępne dla samochodów elektrycznych wszystkich marek, nie tylko Volkswagena.


Użytkownicy samochodów elektrycznych w Polsce ładują je przede wszystkim w domu i w pracy (70 proc.). Tylko co czwarty ładuje auto w mieście, a 5 proc. przy głównych szlakach komunikacyjnych. Powodem jest brak infrastruktury. Rozbudowa infrastruktury szybkich, ogólnodostępnych ładowarek jest niezbędna dla rozwoju elektromobilności w Polsce.  

Volkswagen jest nastawiony na produkcję aut elektrycznych. Od 2016 r. firma wdraża kompleksową inicjatywę elektryfikacji w przemyśle motoryzacyjnym. W latach 2020-2024 planuje zainwestować 60 miliardów euro w rozwój samochodów hybrydowych, elektromobilność oraz w cyfryzację, z czego ok. 33 miliardy w samą elektromobilność. Do 2029 r. koncern chce wprowadzić na rynek 75 modeli z napędem wyłącznie elektrycznym oraz około 60 modeli hybrydowych. Do 2025 r. Volkswagen chce uruchomić w Europie 36 000 punktów ładowania aut. Obecnie w Polsce Volkswagen ma 70 łądowarek ulokowanych przy salonach sprzedaży. - Wraz z rosnącą liczbą samochodów elektrycznych na drogach w parze musi iść dynamiczny rozwój infrastruktury – mówi Wolf Stefan Specht, prezes Volkswagen Group Polska.

- Grupa PGE jest pierwszym w Polsce operatorem, którego stacje ładowania samochodów elektrycznych są w 100 proc. zasilane energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes PGE ds. innowacji. Spółka PGE Nowa Energia należy do grupy kapitałowej PGE. Powstała w 2017 r. Obszary jej działania to m.in. elektromobilność i rozwiązania typu Smart Energy. W 2019 r. spółka kupiła pakiet większościowy (51,47 proc. akcji) 4Mobility, firmy carsharingowej wynajmującej w Warszawie i Poznaniu samochody spalinowe i elektryczne na minuty.


Polecamy: FSE M - pierwszy polski elektryczny samochód dostawczy


BG


Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka