Głos wójta Jana Bursztyna
"Śmiech to ukrywana prawda o istocie szczęścia człowieka. Jest ona na miarę kosmosu. Czymże będzie wieczne szczęście człowieka, które ludzie oczekują po śmierci? Będzie to nieskończona radość, czyli wieczny śmiech!" - wójt Jan Bursztyn
4 obserwujących
118 notek
26k odsłon
133 odsłony

Świni należy się pomnik! O męczeństwie zwierząt refleksja ostra

Wykop Skomentuj7


Zabijanie zwierząt to specjalność człowieka i to od początku jego istnienia. Chociaż niby żyjemy w świecie, gdzie znane jest piąte przykazanie, czyli „nie zabijaj”, ale ciągle mordujemy ludzi i zwierzęta. Ten świat opiera się na zabijaniu: wojny, sztucznie wywoływane epidemie, trujące jedzenie i zatrute środowisko a do tego aborcja, no i oczywiście eutanazja.

Jak się mówi o zabijaniu, to ludzie reagują na to, jak na dziwactwo. Proszę sobie wyobrazić jakiś film wojenny, gdzie nie ma mowy o zabijaniu. Przecież takie coś to nikt nie chciałby przez nawet minutę oglądać albo western bez rewolweru, to też lipa.

Zabijanie jest cechą zapisaną w genach człowieka, ale nie do końca. Istnieje takie coś jak współczucie. Cecha to rzadka, lecz czasami do zauważenia wśród ludzi.

To właśnie ono powinno być źródłem humanistycznych wartości. Współczucie wobec bliźnich i współczucie wobec zwierząt. No bo niby z jakiego to powodu mamy prawo do panowania nad zwierzętami? Wiadomo, że to żydowskiej kulturze jest mowa o tym, że świat został człowiekowi dany w użytkowanie, w tym zwierzęta. Ta religijna pycha doprowadziła do tego, że niewinne istoty masowo składano na ofiary Bogu. Tak jakby to Bóg, który stworzył świat, potrzebował, aby mu ofiarowano, to co sam uczynił — brzmi to, jak paradoks.

Powinno skończyć się z zabijaniem. Dojrzały moralnie i społecznie człowiek musi odrzucić zabijanie jako środek do życia. Można żyć bez zabijania. Mamy tak rozwiniętą cywilizację, że nie musimy mordować, aby uzyskać pokarm lub materiały potrzebne do życia jak kiedyś skórę czy kości do wyrobu użytkowych przedmiotów.

Aby skończyć z zabijaniem, musimy okazać skruchę, ale też upamiętnić te zbrodnie, jakie dokonywano na niewinnych zwierzętach. Upamiętnić nawet w taki sposób jak wystawianie pomników zamordowanym zwierzętom. Jesteśmy im winni pamięć i współczucie.

Należy wystawić, a nawet poświęcić uroczyście pomnik świni. Świnia to zwierzę najbardziej mordowane przez człowieka i jej należy się pamięć za dokonane krzywdy oraz oddanie szacunku, bo to też istota żywa. Tu nie chodzi o zrównywanie ludzkich wartości ze światem zwierząt, ale sprawa dotyczy upamiętnienia tego, że człowiek mordował i nadal morduje te i inne zwierzęta.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, to niech uda się na wycieczkę do kilku zakładów przetwórstwa mięsnego i zobaczy, co tam się dzieje. Może wtedy zrozumie, że pomnik upamiętniający mordy dokonywane nad świniami na rację bytu w tym nieludzkim podłym świecie i byłby on rodzajem protestu przeciw zabijaniu!

Nie ma na świecie większych męczenników jak świnie, zabijane brutalnie i pożerane przez tych, co wierzą, że Bóg wyłącznie ludziom dał świat w posiadanie!

Postawimy pomnik świni, potem krowie, kozom i owcom i może wtedy się zastanowimy, że zabijanie to niewłaściwą drogą w istnieniu tzw. homo sapiens. Zbliża się czas, kiedy człowiek zacznie sobie uświadamiać, że zabijanie to archaizm cywilizayjny - delikatnie to nazywając!

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości