Głos wójta Jana Bursztyna
"Śmiech to ukrywana prawda o istocie szczęścia człowieka. Jest ona na miarę kosmosu. Czymże będzie wieczne szczęście człowieka, które ludzie oczekują po śmierci? Będzie to nieskończona radość, czyli wieczny śmiech!" - wójt Jan Bursztyn
5 obserwujących
147 notek
31k odsłon
109 odsłon

Dla zwierząt wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka

Wykop Skomentuj8

Dla zwierząt wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka -  Isaac Bashevis Singer (zaznaczam, że to cytat o historycznym znaczeniu, a nie jakaś prowokacja)

  Tym razem chodzi też o tematy ważne dla ludzkości. Zastanawiam się, jak długo człowiek jeszcze będzie zabijać świnie. Zabijanie zwierząt to specjalność człowieka i to od początku jego istnienia.

Chociaż żyjemy w świecie, gdzie znane jest przykazanie „nie zabijaj!”, ale ciągle mordujemy ludzi i zwierzęta. Ten świat opiera się na zabijaniu: wojny, sztucznie wywoływane epidemie, trujące jedzenie i zatrute środowisko a do tego modna aborcja, no i oczywiście w przeszłości powszechna eutanazja.

Jak się mówi o zabijaniu, to ludzie reagują na to, jak na dziwactwo. No, bo proszę sobie wyobrazić jakiś film wojenny, gdzie nie ma mowy o zabijaniu. Przecież takie coś to nikt nie chciałby przez nawet minutę oglądać albo western bez rewolweru, to też lipa.

Zabijanie jest cechą zapisaną na stałe w ciele i umyśle człowieka, lecz nie do końca. Istnieje takie coś jak współczucie. Cecha to rzadka, lecz czasami do zauważenia wśród ludzi.

To właśnie ona powinna być źródłem humanistycznych wartości: współczucie wobec bliźnich i współczucie wobec zwierząt. No, bo niby z jakiego to powodu mamy prawo do panowania nad zwierzętami? Wiadomo, że w naszej kulturze i też innych czerpiących z Biblii jest mowa o tym, że świat został człowiekowi dany w użytkowanie i w tym zwierzęta. Ta religijna pycha doprowadziła kiedyś do tego, że niewinne istoty masowo składano na ofiary Bogu lub bogom. Jakby to Bóg, który stworzył świat, potrzebował, aby mu ofiarowano, to co sam uczynił — brzmi to paradoksalnie.

Uważam, że powinno skończyć się z zabijaniem, że dojrzały moralnie i społecznie człowiek musi odrzucić zabijanie jako środek do życia. Można żyć bez zabijania. Mamy tak rozwiniętą cywilizację, że nie musimy mordować, aby uzyskać pokarm lub materiały potrzebne do życia jak kiedyś skórę czy kości do wyrobu użytkowych przedmiotów.

Aby skończyć z zabijaniem, musimy okazać skruchę, ale też upamiętnić te zbrodnie, jakie dokonywano na niewinnych zwierzętach. Upamiętnić nawet w taki sposób jak wystawianie pomników zamordowanym zwierzętom. Jesteśmy im winni pamięć i współczucie.

Podkreślam, że należy wystawić, a nawet poświęcić uroczyście pomnik świni. Świnia to zwierzę najbardziej mordowane przez człowieka i jej należy się pamięć za dokonane krzywdy oraz oddanie szacunku, bo to też istota żywa. Tu nie chodzi o zrównywanie ludzkich wartości ze światem zwierząt, ale sprawa dotyczy protestu, że człowiek mordował i nadal morduje te i inne zwierzęta.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, to niech uda się na wycieczkę do kilku zakładów przetwórstwa mięsnego i zobaczy, co tam się dzieje. Może wtedy zrozumie, że pomnik upamiętniający mordy dokonywane na świniach na rację bytu w tym nieludzkim, podłym świecie i byłby on sprzeciwem wobec zabijania!  

Nie ma na świecie większych męczenników wśród zwierząt jak świnie, zabijane brutalnie i pożerane przez tych, co wierzą, że Bóg wyłącznie ludziom dał świat w posiadanie!

.

Postscriptum

Co innego porządek przyrody, a czym innym jest zabijanie w celu osiągnięcia zysku!

Tu nie chodzi o zrównanie człowieka ze zwierzętami, ale uznanie bestialstwa nad zwierzętami za przestępstwo. 

Masz wątpliwości? To zobacz ten film!

Link: https://youtu.be/WxeTnNhY-UI.

.

Masz jeszcze wątpliwości? To przeczytaj tę książkę!

link: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/72590/wieczna-treblinka

.

Charles Patterson

Wieczna Treblinka

.

image


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale