Głos wójta Jana Bursztyna
"Śmiech to ukrywana prawda o istocie szczęścia człowieka. Jest ona na miarę kosmosu. Czymże będzie wieczne szczęście człowieka, które ludzie oczekują po śmierci? Będzie to nieskończona radość, czyli wieczny śmiech!" - wójt Jan Bursztyn
5 obserwujących
184 notki
41k odsłon
79 odsłon

Mors meta malorum!

Wykop Skomentuj1

  "Wszyscy żyjący mogą jeszcze mieć nadzieję - bo lepszy jest żywy pies niż lew nieżywy - ponieważ żyjący wiedzą, że umrą, a zmarli niczego zgoła nie wiedzą, zapłaty też więcej już żadnej nie mają, bo pamięć o nich idzie w zapomnienie.
 Tak samo ich miłość, jak również ich nienawiść, jak też ich zazdrość - już dawno zanikły, i już nigdy więcej udziału nie mają żadnego we wszystkim, cokolwiek się dzieje pod słońcem. Nuże więc!
W weselu chleb swój spożywaj i w radości pij swoje wino! Bo już ma upodobanie Bóg w twoich czynach. Każdego czasu niech szaty twe będą białe, olejku też niechaj na głowę twoją nie zabraknie!
 Używaj życia z niewiastą, którąś ukochał, po wszystkie dni marnego twego życia, których ci [Bóg] użyczył pod słońcem. Po wszystkie dni twej marności!  Bo taki jest udział twój w życiu i w twoim trudzie, jaki zadajesz sobie pod słońcem. Każdego dzieła, które twa ręka napotka, podejmij się według twych sił!
  Bo nie ma żadnej czynności ni rozumienia, ani poznania, ani mądrości w Szeolu, do którego ty zdążasz" (Koh 9, 5-10).

.

Postscriptum

  Memento mori! Adulescentia est tempus discendi, sed nulla aetas sera est ad discendum. Breve tempus aetatis satis longum est ad bene honestumque vivendum. Contra vim mortis non est medicamen in hortis. Mors est quies viatoris, finis est omnis laboris. Vanitas vanitatum et omnia vanitas est. Mors meta malorum!

 Ponieważ media strasznie manipulują ludźmi, aby zapomnieli o celu żywota i tylko konsumowali, postanowiłem od serca przypomnieć o pewnej cząstce naszej tradycji kultury europejskiej, przypomnieć o motywie "vanitas".
  Kiedyś byli ludzie świadomi, a wiemy to, oglądając dawne działa sztuki w muzeach lub w kościołach, że wszystko przemija ("przemija nawet najdłuższa żmija" - takie przysłowie u mnie po lesie krąży, bo mieszkam niczym zwierzę wśród drzew, krzewów i pól rozmaitych czasem przeplatanych gryką i żytem).
  Przemija życie, upada władza, przeminą i protesty, a także głupota polityków i moda na szczepionki: "Marność nad marnościami, wszystko marnością jest" (zob. wyżej) - a to ode mnie!

.

image


Pieter Boel, Wielka martwa natura z trumną oraz symbolami władzy i bogactwa ,  ok. 1663 r.

(ilustracja z domeny publicznej, link:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pieter_Boel_001.jpg

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale