ARS MORIENDI
"Ave Caesar, morituri te salutant!"
3 obserwujących
46 notek
13k odsłon
373 odsłony

Co robią nieczyste małpy w kościele?

Wykop Skomentuj6

"Cóż robią tam nieczyste małpy, dzikie lwy i potworne centaury, półludzie, pręgowane tygrysy, co robią walczący żołnierze i dmący w rogi myśliwi?". 
No, to teraz będzie burza, albo nie będzie, bo dla wykształconej osoby to prosta sprawa i zrozumiała, a dla bigota i dewotki powód do wezwania policji za opublikowanie takich słów (tzw. syndrom bełchatowski).

A rzecz jest prosta i historycznie udokumentowana! To słowa "doctora mellifluusa" (doktora miodopłynnego), jednego z najbardziej wpływowych teologów, filozofów, mistyków i działaczy religijnych, a chodzi tu o św. Bernarda z Clairvaux (zm. 1153 r.), zakonnika cysterskiego, reformatora religijnego, zwolennika prostoty i ubóstwa w życiu Kościoła oraz w budowlach kościelnych. 

Jego słowa o zbyteczności wizerunków nieczystych małp i półludzi oraz przedziwnych postaci diabelskich i potworów w dekoracji w sztuce kościelnej pozostają od średniowiecza aktualne. Można je nawet odnieść do spraw moralnych i duchowych Kościoła -  o to też chodziło "doktorowi miodopłynnemu", bo potępiał bogactwo i zbytek w świątyniach oraz w klasztorach. Traktował je jako skutek pychy i innych przedziwnych  grzechów! Zapamiętajcie: " Cóż robią tam nieczyste małpy.....?".

.

Opracowano na podstawie: "Myśliciele, kronikarze i artyści o sztuce. Od starożytności do 1500 r"., wybrał i opracował Jan Białostocki, Warszawa 1978, s. 220.

.

image

.

"Objawienie się Matki Boskiej św. Bernardowi z Clairvaux", Filippino Lippi, 1486 r.

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo